Jump to content

Nužno dio


Stela23

Preporučene objave

Poštovani,  molim Vas za pojašnjenje. Naime, nedavno mi je umro otac i prilikom odlaska u općinu, rečeno mi je da će se pokrenuti ostavinska rasprava iako otac nije ništa ostavio iza sebe. Pola nekretnine nakon moga rođenja odmah je darivao meni , i to je provedeno u gruntovnici,  međutim, saznajemo da je imao još jednu kćer! E sad, moje pitanje, može li ta moja polusestra ikako osporiti moje vlasništvo i tražiti nužno dio? I može li ona, ako joj ne javim, ikako saznati za očevu smrt ? Hvala na pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Moje pitanje glasi:

Brat mi želi ostaviti svoj (nužni dio) stana kojeg sam ja većinom naslijedila od majke, on je dobio nužni dio. Ali ne želi da se to dogodi sada nego da naslijedim poslije njegove smrti. 

Koju su mi daljni koraci? Da li idemo kod odvjetnika sastaviti oporuku? Da li ju mogu sama napisati pa da se ovjeri kod javnog bilježnika i da bude važeće jednog dana u ostavinskoj raspravi. Da li ja na tu četvrtinu onda plaćam porez kad naslijedim? 

Da li se možda može darovati taj nužni dio, ali poslije smrti?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, DeMonica je napisao:

Da li ju mogu sama napisati pa da se ovjeri kod javnog bilježnika

Brat neka sastavi oporuku (vlastoručna oporuka), nije potrebna ovjera. 

 

, DeMonica je napisao:

Da li ja na tu četvrtinu onda plaćam porez kad naslijedim? 

Da

 

, DeMonica je napisao:

Da li se možda može darovati taj nužni dio, ali poslije smrti?

Može, no u tom slučaju ugovor mora biti sastavljen u obliku javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) isprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Matrix je napisao:

Brat neka sastavi oporuku (vlastoručna oporuka), nije potrebna ovjera. 

 

Da

 

Može, no u tom slučaju ugovor mora biti sastavljen u obliku javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) isprave.

Hvala Matrix na odgovoru. 

Ako napravi vlastoručnu oporuku, što onda s tim? Da li se to negdje predaje ili ju ja donosim na ostavinu? To mi nekako nema smisla. 

Da li on može napisati darovni ugovor u obliku javnobilježničkog akta i ovjeriti kod javnog bilježnika ili baš javni bilježnik to mora sastaviti? Da li i u slučaju darovanja moram platiti porez?

Što je najsmislenije i najjeftinije?

Ako plaćam porez, da li onda moram dovesti i procjenitelje u stan, sa se procijeni vrijednost stana pa u skladu s tim plaćam porez?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , DeMonica je napisao:

Ako napravi vlastoručnu oporuku, što onda s tim? Da li se to negdje predaje ili ju ja donosim na ostavinu? To mi nekako nema smisla. 

Neovisno o obliku u kojem je sastavljena, oporuku možete čuvati sami ili je predati na čuvanje sudu, javnom bilježniku ili u inozemstvu konzularnom, odnosno diplomatsko-konzularnom predstavniku Republike Hrvatske, oni su je dužni primiti na čuvanje i o tome bez odgode poslati obavijest u Hrvatski upisnik oporuka.

Činjenica da oporuka nije evidentirana u Hrvatskom upisniku oporuka, niti bilo gdje posebno pohranjena, ne šteti njezinoj valjanosti.

, DeMonica je napisao:

Da li on može napisati darovni ugovor u obliku javnobilježničkog akta i ovjeriti kod javnog bilježnika ili baš javni bilježnik to mora sastaviti?

Ako želite darovanje za slučaj smrti, onda je u pitanju javnobilježnički akt, a to znači da sastavlja javni bilježnik. 

 

, DeMonica je napisao:

Da li i u slučaju darovanja moram platiti porez?

Več rečeno, da. 

 

, DeMonica je napisao:

Ako plaćam porez, da li onda moram dovesti i procjenitelje u stan, sa se procijeni vrijednost stana pa u skladu s tim plaćam porez?

Ovo je već upit o kojem će odlučivati porezna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija