Jump to content

Problem s muzevim sinom


1976tabla

Preporučene objave

Postovani, trebam pravni savjet. Moj suprug ima sina iz prvog braka koji je ovisnik. Naslijedio je nekretninu od pokojne majke i stambeno je zbrinut. Ali ne zeli raditi i ne zeli se lijeciti. Bio je na odvikavanju bez uspjeha. Oca je financijski iscrpio, 2018. godine je zivio kod nas u nekakvom pokusaju da bude pod kontrolom ali samo je bilo gore i otac je vidio da ne moze izaci na kraj s njim. 

Suprug je u medjuvremenu otisao u mirovinu i prestao mu je davati novce zbog rasipnistva. Jedino sto stalno radi je da mu placa rezije. Sin je nedavno zvao, ispricao suprugu hrpu nebuloza ukljucujuci i da ce dobiti tuzbu jer ga zanemaruje i da ce mu zbog toga oduzeti stan!? Nismo sigurni dali se radi o zastrasivanju ili je tako nesto zakonski stvarno moguce? S obzirom na dijagnozu, je li suprug duzan njega uzdrzavati s obzirom da zivi sam i nema prihoda? Stariji je od 26.

Suprug razmislja o pokretanju postupka lisavanja sposobnosti za rad. Gdje se mogu dobiti detaljne informacije koji su sve dokumenti potrebni za to? 

Je li osoba u srodstvu (suprugova druga djeca) duzna postati skrbnik ili moze to odbiti? Jer je i njima prijetio i ne zele imati posla s njim. 

Ako netko moze dati savjet sto da napravimo bili bi zahvalni. 

uređeno: od 1976tabla
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1976tabla je promijenio naziv u Problem s muzevim sinom

Otac ga nije dužan uzdržavati, a vezano za postupak lišavanja, ako mislite na oduzimanje poslovne sposobnosti (može biti potpuna i djelomična), tada bi se trebali obratiti u nadležan CZSS, a onda će oni dalje procijeniti što bi trebalo poduzeti. I nitko nije dužan biti skrbnik, ukoliko to ne želi. Svakako bi Vam savjetovala da zatražite stručnu pomoć pri CZSS, jer je očito da imate posla sa opasnom osobom koja je sklona manipuliranju i prijetnjama, te kojoj je potrebna pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Otac ga nije dužan uzdržavati

Hvala Vam na odgovoru samo jedna stvar nam nije jasna. U vezi citiranog nasla sam na ovoj stranici sljedece: 

https://www.psod.hr/objave/uzdrzavanje-punoljetnog-djeteta

"Samo je jedan izuzetak koji može produljiti obavezu uzdržavanja nakon punoljetnosti, odnosno roka od godine dana u slučaju nemogućnosti zapošljavanja, odnosno nakon navršene dvadeset šeste godine života, a to je bolest ili invaliditet punoljetnog djeteta, u kojem slučaju obaveza uzdržavanja postoji tako dugo dok ta nesposobnost traje."

Moze li sin prijetiti da ga je otac duzan uzdrzavati i dizati tuzbu na temelju toga sto ima dijagnozu? Unatoc svim ekscesima i rasipnosti? Dali u slucaju bolesti obveza uzdrzavanja prestaje vrijediti tek nakon sto bude lisen poslovne sposobnosti?

uređeno: od 1976tabla
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Za siguran odgovor bi trebalo priupitati tijela koja lišavaju poslovne i radne sposobnosti, i vjerojatno to ovisi od slučaja do slučaja, ali svi liječeni ovisnici za koje ja znam su radno i poslovno sposobni, to (obično) nije bolest koja automatski lišava poslovne ili radne sposobnosti.

Postovani, nisam mislila na radnu sposobnost nego je li roditelj duzan brinuti za dijete starije od 26 na temelju cinjenice da je dijete ovisnik i ima psihijatrijsku dijagnozu? Pitam zbog ovoga iz mog  posta iznad, sto sam nasla na jednoj stranici... 

uređeno: od 1976tabla
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , 1976tabla je napisao:

je li roditelj duzan brinuti za dijete starije od 26 na temelju cinjenice da je dijete ovisnik i ima psihijatrijsku dijagnozu?

Nisu, a dijete ako misli da zbog ˝bolesti ili invalidnosti˝ ima na to pravo, onda neka pokrene sudski postupak tužbom radi uzdržavanja i neka dokaže svoje tvrdnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, 1976tabla je napisao:

Postovani, nisam mislila na radnu sposobnost nego je li roditelj duzan brinuti za dijete starije od 26 na temelju cinjenice da je dijete ovisnik i ima psihijatrijsku dijagnozu? Pitam zbog ovoga iz mog  posta iznad, sto sam nasla na jednoj stranici... 

Jest u slučaju da je dijete oduzete poslovne sposobnosti. U ovom konkretnom slučaju to ne znamo. Kao što kaže Borbena, načelno nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Jest u slučaju da je dijete oduzete poslovne sposobnosti. U ovom konkretnom slučaju to ne znamo. Kao što kaže Borbena, načelno nije.

To nas zbunjuje, je li za nas bolje da je sin oduzete poslovne sposobnosti ili ne, a jednostavno ne želimo više imati veze s njim? Šta nije da ako dijete nema poslovnu sposobnost da se dodjeljuje skrbnik po dužnosti, da to ne mora biti nužno roditelj ako ne želi? 

Doznali smo da je sin "djelomično lišen sposobnosti za rad". Nije nam jasno kako je moguće da po CZSS-u osoba s psihijatrijskom dijagnozom, uz to dodatno i alkoholizmom, s nekoliko nasilnih ispada i pokušaja iznude (dok prima socijalu) ima takav status, a ne oduzetu poslovnu sposobnost? 

Je li sada isključivo na roditelju da pokuša pokrenuti postupak oduzimanja poslovne sposobnosti i što napraviti ako CZSS odbije to napraviti, ili kažu da sin ne spada u tu kategoriju? Jer realno radi se o nekome tko se nije sposoban brinut sam za sebe.

uređeno: od 1976tabla
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija