Jump to content

Kredit


damjan333

Preporučene objave

Pozdrav, evo mene zanima jedno, želio bih uzeti stambeni kredit preko wustenrota, imao sam ovrhu i blokadu računa iz 2019 godine...zatvorio sam sva dugovanja, i na fini uzeo potvrdu da nema blokada i ovrha, i da je 180 dana sve na 0....radim u sloveniji, a kredit bi uzeli sa suprugom koja radi u hrvatskoj, ukupna primanja su nam oko 15000 kuna...sad me zanima, dali je moguče da dobijemo kredit bez obzira na crnu listu(na kojoj se najvjerojatnije nalazim), al sva dugovanja podmirena...????...hvala puno

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Damjan, Wustenrot SŠ je sudionik u razmjeni podataka u sustavu DOR-a (neuredna plaćanja).

Ukoliko niste redovno otplaćivali obveze prema navedenima tu (https://www.hrok.hr/hr/dor-korisnici

navjerojatnije jeste na "crnoj listi", tj. imate negativan zapis u DOR sustavu. 

Ukoliko ste blokadu imali od strane ovrhovoditelja (vjerovnika) koji nisu navedeni na gornjem popisu, niste na crnoj listi jer oni ne mogu razmijenjivati podatke o neurednim platišama.

Ukoliko ste imali ovrhu od A1 Hrvatska, Tele2, HT-a, Elektre i sl., a dugovanja ste platili, ne bi Vam smjelo utjecati na odobrenje kredita. 

Ako pak niste platili 3 rate kredita npr. ERSTE banci, dobili ste negativnu bilješku u DOR te se s nje brišete tek nakon 3 godine od podmirenja dugovanja.

Nadam se da je odgovor pomogao, a za izračun kreditne sposobnosti i ostalog obratite se direktno Wustenrotu.

Lp 😀

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima! Trebala bih pomoć vezanu za zastarijevanje dugova po kreditu i kamata. Ukratko ću tu, što jednostavnije moguće opisati problem. Naime, kredit s hipotekom kao sredstvom osiguranja je dignut još davne 1997 u NGB banci (sada je to stečajna masa). 2004. NGB u stečaju pokrenuo je ovršni postupak koji je okončan sudskom odlukom kojom se isti odbija. NGB kasnije nikada ništa nije poduzela ni slala po pitanju ikakve naplate. Sada je stan na kojem je teret na prodaju i NGB stečajna masa traži da se podmiri dugovanje s kamatama (koje počinju 2004. do danas) kao uvjet za izdavanje brisovnice. Moje pitanje je postoji li zastara na dugovanje i kamate u ovom slučaju. Naime, navodno na rate kredita ne postoji zastara zbog hipoteke, međutim, zbunjujuće mi je što na mjestima nalazim informaciju da je moguće da kamate ulaze u zastaru. Možete li mi pomoći da shvatim naš ZOO? :) Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, kredit je trebao biti isplaćen u 04/2003. Ovrha je pokrenuta 01.09.2004., a sudsko rješenje o obustavi ovrhe doneseno je 28.06.2007. Banka nije nikada otkazala kredit niti tražila isplatu. Zadnje što smo zaprimili od ikakvih dokumenata vezanih za kredit je spomenuto sudsko rješenje. Sada žele naplatiti glavnicu duga ali i kamate koje obračunavaju od 02.09.2004. do danas.

uređeno: od BettyF
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obustava ovrhe je donesena "temeljem čl. 19 OZ u svezi čl. 109. ZPP-a".  U ZK u listu C stoji: "Upisano je pravo zaloga- hipoteke na stan opisan u Popisnom listu A II za iznos i kamatu od XXXX kuna  u korist XXXX (vlasnik stana). Nije pokušana naplata na nekom drugom predmetu ovrhe. Dapače, razgovarala sam sa stečajnim upraviteljom koji je sada odgovoran za stečajnu masu i on mi je telefonski potvrdio da oni nemaju nikakvo sredstvo naplate osim što ne moraju izdati brisovnicu dok se dug ne podmiri što otežava upravljanje nekretninom. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Rješenju suda piše "ovrha se u ovom predmetu obustavlja, ukidaju se provedene ovršne radnje  i prijedlog ovrhovoditelja od 27.09.2004. se odbacuje." E sad, iskreno jako sam slaba s poznavanjem sudskih praksi pa ne znam što bi bilo ispravno ovdje. U Zk nema druge zabilježbe koliko znam ali mogu ponovno provjeriti popodne.

uređeno: od BettyF
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, BettyF je napisao:

U Rješenju suda piše "ovrha se u ovom predmetu obustavlja, ukidaju se provedene ovršne radnje  i prijedlog ovrhovoditelja od 27.09.2004. se odbacuje."

To je sud nešto pogrešno naveo. Ili se obustavlja ili odbacuje. A uz navedeno je očito propustio napraviti zabilježbu odluke u zk.

Prije 3 minuta, BettyF je napisao:

U Zk nema druge zabilježbe koliko znam ali mogu ponovno provjeriti popodne.

Nema potrebe, kada nije tada zabilježio, nema razloga da ni sada to radi. Vrlo vjerojatno taj sudski spis više ne postoji, jer se trebao čuvati 10. godina od pravomoćnosti rješenja o obustavi.

, BettyF je napisao:

navodno na rate kredita ne postoji zastara zbog hipoteke, međutim, zbunjujuće mi je što na mjestima nalazim informaciju da je moguće da kamate ulaze u zastaru.

I prema ovome što ste naveli u svojim objavama, mišljenja sam da ste dužni podmiriti glavnicu, ali da zastarjela potraživanja na ime kamata vjerovnik više ne može namiriti iz opterećene stvari, nekretnine.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru. Sudski spis postoji, oni su mi i dali presliku rješenja. Je li moguće da se to sada upiše u ZK, bi li to radilo ikakvu razliku? Ne znam na koji zakon i članak da se pozovem po pitanju neosnovane naplate kamata. Pozvali smo se na zastaru ali sam dobila odgovor da se zastara na ovo ne primjenje, s tim da je njihova odvjetnica samo poslala screen shot kao obrazloženje. 

uređeno: od Borbena7
Osobni podatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, BettyF je napisao:

Je li moguće da se to sada upiše u ZK, bi li to radilo ikakvu razliku?

Ne, nema potrebe za tim.

Prije 7 minuta, BettyF je napisao:

Pozvali smo se na zastaru ali sam dobila odgovor da se zastara na ovo ne primjenje, s tim da je njihova odvjetnica samo poslala screen shot kao obrazloženje. 

Zastarjela potraživanja kamata i drugih povremenih davanja ne mogu se namiriti iz opterećene stvari. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Dana 10. 03. 2021. u 0:06, Analitichar je napisao:

Pozdrav Damjan, Wustenrot SŠ je sudionik u razmjeni podataka u sustavu DOR-a (neuredna plaćanja).

Ukoliko niste redovno otplaćivali obveze prema navedenima tu (https://www.hrok.hr/hr/dor-korisnici

navjerojatnije jeste na "crnoj listi", tj. imate negativan zapis u DOR sustavu. 

Ukoliko ste blokadu imali od strane ovrhovoditelja (vjerovnika) koji nisu navedeni na gornjem popisu, niste na crnoj listi jer oni ne mogu razmijenjivati podatke o neurednim platišama.

Ukoliko ste imali ovrhu od A1 Hrvatska, Tele2, HT-a, Elektre i sl., a dugovanja ste platili, ne bi Vam smjelo utjecati na odobrenje kredita. 

Ako pak niste platili 3 rate kredita npr. ERSTE banci, dobili ste negativnu bilješku u DOR te se s nje brišete tek nakon 3 godine od podmirenja dugovanja.

Nadam se da je odgovor pomogao, a za izračun kreditne sposobnosti i ostalog obratite se direktno Wustenrotu.

Lp 😀

Postovani, ukoliko je Zagrebacka banka prodala moj kredit agenciji za naplatu, dali se onda brisem s crne liste 3 godine od datuma prodaje moga kredita?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 02. 2023. u 9:35, Pile1708 je napisao:

Postovani, ukoliko je Zagrebacka banka prodala moj kredit agenciji za naplatu, dali se onda brisem s crne liste 3 godine od datuma prodaje moga kredita?

 

Dugovanje se briše iz OSR-a (pojednostavljeno, Osnovni sustav registra dužnika koji vodi HROK) nakon 4 godine od podmirenja. Vaše dugovanje prema ZABI je podmireno nakon prodaje jer ste nakon cesije dužni agenciji. S time da nisam siguran hoće li se automatski obrisati 4 godine od cesije agenciji ili nakon što agencija dostavi ZABI obavijest da ste podmirili dugovanje po tom dugovanju, to će znati bolje upućeni. Vjerujem da će Vas izbrisati nakon 4 godine od prodaje jer ne postoji dugovanje prema ZABI po tom predmetu jer je po tom predmetu agencija vjerovnik koja ne razmjenjuje podatke u OSR-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu, hvala na odgovoru, isto tako sam cuo i od nekoliko sluzbenika u banci.

 

Mogu li molim te dobiti jos komentar na ovu situaciju:

Pozdrav, odselio sam  se u Njemacku prije 7 godina i prije par dana slucajno na Fini saznam da mi je racun kojeg sam tada ostavio na pozitivnoj nuli blokiran u visini od 266€ te daljnjim uvidom dodemo do zakljucka da je zbog ugovora o dopunskomzdravstvenom osiguranju. Odmah sam podmirio trosak i dan poslije zatvorio taj racun. Zanima me jesam li zbog toga na crnoj listi ili na crnu listu idu samo onikoji ne placaju redovno kredite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste na “klasičnoj” crnoj listi kojima raspolažu sudionici HROK-a. Ako vam je račun za obvezu DZO bio blokiran u banci A, banka B (ako u to vrijeme kod nje niste imali račun, mislim za vrijeme trajanja blokade) niti ne vidi tu ovrhu ako vas ne zatraži dokumentaciju s Fine (očevidnik svih osnova za plaćanje). 

Osiguravajuća društva dakle ne razmjenju podatke s HROK-om i najvjerojatnije nećete imati problem ako se u budućnosti poželite kreditno zadužiti u Hrvatskoj. Problem može biti jedino ako imate namjeru zaduženja kod banaka kod kojih ste imali blokirane račune, ali većini banaka neće smetati ta ovrha jer se ne radi o financijskoj instituciji već o osiguranju. Naravno, sve ovisi o poslovnoj praksi banke.

Savjetujem vam da se obratite HROK-u (imate sve na www.hrok.hr), platite neku naknadu (čini mi se da je 10-tak eura) i imate pravo uvida u svoj OSR. Tamo ćete najbolje vidjeti svoju “crnu listu” (dugovanja prema bankama, kartičnim tvrtkama i stambenim štedionicama) iako kažem da ovo dugovanje po DZO zasigurno neće biti navedeno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 29 minuta, Analitichar je napisao:

Niste na “klasičnoj” crnoj listi kojima raspolažu sudionici HROK-a. Ako vam je račun za obvezu DZO bio blokiran u banci A, banka B (ako u to vrijeme kod nje niste imali račun, mislim za vrijeme trajanja blokade) niti ne vidi tu ovrhu ako vas ne zatraži dokumentaciju s Fine (očevidnik svih osnova za plaćanje). 

Osiguravajuća društva dakle ne razmjenju podatke s HROK-om i najvjerojatnije nećete imati problem ako se u budućnosti poželite kreditno zadužiti u Hrvatskoj. Problem može biti jedino ako imate namjeru zaduženja kod banaka kod kojih ste imali blokirane račune, ali većini banaka neće smetati ta ovrha jer se ne radi o financijskoj instituciji već o osiguranju. Naravno, sve ovisi o poslovnoj praksi banke.

Savjetujem vam da se obratite HROK-u (imate sve na www.hrok.hr), platite neku naknadu (čini mi se da je 10-tak eura) i imate pravo uvida u svoj OSR. Tamo ćete najbolje vidjeti svoju “crnu listu” (dugovanja prema bankama, kartičnim tvrtkama i stambenim štedionicama) iako kažem da ovo dugovanje po DZO zasigurno neće biti navedeno. 

Hvala puno na odgovoru🙂 Ja sam valjda i jedan od rijetkih koji je imao pozitivno iskustvo sa B2 Kapitalom🙂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam imao kredit u Zabi oko 7100€ iz 2016. Godine. U 7. Mjesecu 2018 su prodali B2 kapitalu kojima sam se ja javio tek prije 3 dana. S kamatom i sve ostalo je dug narastao ma 9960€. Nazvao sam ih i rekao da zelim u zivo docu razgovarati s njima u svojoj situaciji te smo dogovorili sastanak. Tamo je bila njihova klasicna prica da ukoliko jednokratno uplatim oprastaju 30%, a ukoliko na rate onda da je postotak manji. Ja sam im rekao da zelim jednokratno ali nema sanse da uplatim 9960-30% nego da je mom maksimum 5300€ koje im mogu odmah uplatiti sto je neki 48% oprosta duga. Rekli su mi se javiti telefonaki i nakon sat vremena me zovu i kazu da je nagodba prihvacena i da mailom mi salju podatke za uplatu. 
Iako sad imam osjecaj i da sam 4500 ponudio da bi pristali🙄

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija