Jump to content

Ugovor o posredovanju


znanstveni

Preporučene objave

Pozdrav,

nasao sam na njuskalu nekretninu koju je objavila agencija i koja mi se cini zanimljiva. No, iz agencije mi ne zele dati adresu nekretnine, niti je zele pokazati. Kazu da je za to potrebno potpisati s njima ugovor o posredovanju. Zanima ma je li to zaista potrebno jer vidim hrpu oglasa gdje je vidljivo gdje se nalazi nekretnina i koji cak objavljuju katastarske podatke.

Ujedno, zanima me, ukoliko je to zaista nepotrebno, onda pretpostavljam da agencija krsi neki propis ili zakon. Koga u tom slucaju kontaktirati/angazirati kako bi se to popravilo, odnosno globilo tu agenciju za krsenje propisa?

 

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Ugovor o posredovanju

Postovanje 

Zanima me zasto vecina agencija za posredovanje uzimaju proviziju 3% + pdv

Naime nigdje nisam nasla da na postotak ide jos pdv, a po mojoj logici 

Ako ja placam 3% agenciji, znaci to je njihov prihod, zasto da ja platim pfv na njihovu zaradu

Da li oni time krse  neku stavku zakona o posredovanju kod prodaje nekretnine jer nista takvo nisam nasla  osim da se postotak regulira ugovotom, nigdje se ne spominje nikakav pdv. 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je pdv trosak krajnjeg pozrosaca mislim da je to agencija jer njima se placa na kraju, pa je logicno da su oni krajnji

Oni primaju 3% kao svoju zaradu, pa cemu da platim jos pdv na njihov prihod 

Kupim u trhovini kruh 8kn i kod placanja mi blagajnica jos uracuna pdv na kupljeno

To tako izgleda 

Dam im par tisuca € i jos da im platim pdv

Hvala im na takvoj suradnji

Niste mi odgovorili 

Gdje u zakonu o posredovanju pise +pdv? 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ciovo1 je napisao:

Ako je pdv trosak krajnjeg pozrosaca mislim da je to agencija jer njima se placa na kraju, pa je logicno da su oni krajnji

Oni primaju 3% kao svoju zaradu, pa cemu da platim jos pdv na njihov prihod 

Agencija može biti samo krajnji pružatelj usluga, a ne potrošač jer ona pruža uslugu posredovanja. Da bi bila potrošač ona mora primiti uslugu, a ne prima je nego ju pruža. PDV se mora platiti jer je to tako propisano zakonom

prije 1 sat , ciovo1 je napisao:

Kupim u trhovini kruh 8kn i kod placanja mi blagajnica jos uracuna pdv na kupljeno

I ravno u ništa. Ne kopčam poantu ovoga kad se to upravo događa kad se kupuje kruh u dućanima (osim ako nisu van sustava PDV-a, a to su samo mali dućani). Kruh košta 7,62 kn i još platite 38 lipa PDV-a u konkretnom primjeru

Zakon o posredovanju članak 15. stavak 4 govori o PDV-u odnosno o nadležnosti kojeg zakona

uređeno: od Miljko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Ništa ne krše, ako hoćeš naći kuću preko njih, traže da se obvežeš da ćeš ju preko njih i kupiti, a ne se eventualno dogovoriti direktno s vlasnikom. Potpuno legitimno.

Time se ne obvezujem kupiti kucu preko njih, vec platiti proviziju (koju vec imaju u ugovoru s prodavacem) ako tu kucu kupim, bez obzira bilo to preko njih ili ne. No to me ne muci.

 

Muci me to sto mi ne daju priliku razgledati kucu, sto mislim da bi temeljem Zakona o posredovanju u prometu nekretnina, temeljem posrednickog ugovora s nalogodavcem (cl. 21. stavak 5.) trebali.

 

Nadalje ne znam stiti li zakon kupce ili prodavace od toga da ih posrednik vara/sili/ucjenjuje da mu oboje placaju proviziju. Razumijem ako se tako dogovorimo prodavatelj i ja, no mi uopce nemamo opciju dijaloga.

Na kraju, cini mi se da posrednik mora uciniti sve da spoji prodavatelja i kupca, odnosno “nastojati naći i dovesti u vezu s nalogodavcem osobu radi sklapanja posredovanoga posla “ (cl.21. st.1.) sto mislim da ovdje nije slucaj. Ovdje si je posrednik nastojao osigurati svostruku proviziju i na kraju nije spojio mene i nalogodavca odnosno prodavatelja.

je li i dalje sve po propisu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Miljko je napisao:

Agencija može biti samo krajnji pružatelj usluga, a ne potrošač jer ona pruža uslugu posredovanja. Da bi bila potrošač ona mora primiti uslugu, a ne prima je nego ju pruža. PDV se mora platiti jer je to tako propisano zakonom

I ravno u ništa. Ne kopčam poantu ovoga kad se to upravo događa kad se kupuje kruh u dućanima (osim ako nisu van sustava PDV-a, a to su samo mali dućani). Kruh košta 7,62 kn i još platite 38 lipa PDV-a u konkretnom primjeru

Zakon o posredovanju članak 15. stavak 4 govori o PDV-u odnosno o nadležnosti kojeg zakona

U tom cl. nigdje ne pise pdv, samo nacin ugovora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

A ovo ?

 

Poštovanje.Radi se o sljedećem te  molim odgovor 

hvala 
 
 
prodajem stan,agencija traži 3%+pdv,isto kupujem drugi ,da bi vidjela nekretninu opet traže 3%+pdv -da li zapravo krše zakon o posredovanju,jer to znači da agencija meni kao prodavatelju zapravo ne dovodi kupca koji ne želi potpisati ugovor za kupnju,a time oštećuje prodavatelja-ne znam da li još uvijek u zakonu stoji sljedeće ili ima izmjena -hvala-lo
 
 
 

 

 
Zakon o posredovanju nekretninama vrlo je jasan. Agencijsku proviziju plaća nalogodavac, odnosno osoba koja je angažirala agenciju za posredovanje nekretninama i s njom potpisala Ugovor o posredovanju. Ugovorna strana koja zatraži posredovanje agencije za promet nekretninama istoj plaća posredničku proviziju u visini od 2% do 3% od ugovorene kupoprodajne cijene. Točni uvjeti za svaku predmetnu nekretninu definirani su u Ugovoru o posredovanju. dakle ne piše + pdv
 
 
 
Viđeno: Victus nekretnine u 12:22
 

 

 
pitam agenciju-oni moje prodaju i za mene kupuju-ja plaćam 6%+pdv oboje,a prodavatelj od kojeg kupujem također plaća 3%+pdv- da li je to zakonski jer u tom slučaju ag naplaćuje 9%+pdv -hvala
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 11 mjeseci kasnije...
Dana 09. 04. 2021. u 22:00, drot13 je napisao:

Ništa ne krše, ako hoćeš naći kuću preko njih, traže da se obvežeš da ćeš ju preko njih i kupiti, a ne se eventualno dogovoriti direktno s vlasnikom. Potpuno legitimno.

Da i imaju pravo temeljem tog ugovora naplatiti zrošak ako se ne kupi preko njih

Mogu i ne moraju zavisi od ag.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija