Jump to content

Darovni ugovor


Fleky

Preporučene objave

Molim vas pomoć.

Darovni  ugovor sa doživotnim uživanjem , kako funkcionira?

muz je postao vlasnik nekretnine 1/2 a njegov brat 1/2, s tim da su roditelji se upisali pod teret kao doživotno uživanje .

zanima me slijedece:

dali oni mogu mjenjati darovni ugovor ?odnosno vlasnike nekretnine ?

ako se muž već upisao u vlasnički list?

I dali mogu i dalje određivati gdje će se sto mjenjati na nekretnini?

Pitam zato jel bi htjeli parcelirati dvorište i nekretninu , a roditelji se protive i prijete ukoliko to poduzmemo da će mjenjati darovni ugovor?

dali je to moguće? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 16. 06. 2021. at 8:37, Fleky je napisao:

dali oni mogu mjenjati darovni ugovor ?odnosno vlasnike nekretnine

Ne, eventualno mogu opozvati ugovor zbog grube nezahvalnosti obdarenika ili osiromašenja darovatelja. 

 

Na 16. 06. 2021. at 8:37, Fleky je napisao:

Pitam zato jel bi htjeli parcelirati dvorište i nekretninu , a roditelji se protive i prijete ukoliko to poduzmemo da će mjenjati darovni ugovor?

Kao vlasnici nekretnini možete poduzimati citirane radnje koje nisu razlog za opoziv dara, tim više što ovlaštenici prava služnosti i nakon toga imaju služnost na cijeloj nekretnini, neovisno o diobi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Moja majka bi darovala mom sinu (svom unuku )nekretninu,nekretnina je 1/1.,s tim da ima pravo uživanja nekretnine i da se moj sin mora brinuti o njoj do kraja njenog života.

Kud se to ide javnom bilježniku?Tko sastavlja dar.ugovor i što treba donjet od dokumenata.Sto ako poslije njene smrti moj brat se sjeti da traži nekakav nužni dio???

 

Vezano uz to,brat je imamo 2/12 dijela nekretnine i to je prepisao na majku,sad od traži mog sina (bakinog unuka-svog nečaka))da ga isplati pa da se on odseli od kuće (1.kat)pošto je uložio u uređenje nekretnine.

Kako to riješit kad dogovore cijenu?Ide neki ugovor gdje će stajat da ga je moj sin isplatio i do kad se moj brat mora odselit iz nekretnine??Može li se to svojeručno naisat i akteri potpisat i bez ovjere JB??Ili?

 

Dal bi mozda bilo bolje da ide umjesto darovnog ugovora neki drugi ugovor između moje majke i mog sina?

Što je jednostavnije/jeftinije?

 

Nismo u svemu tome"doma" pa Vas lijepo molim za pomoć...

Unaprijed se zahvaljujem,

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 08. 07. 2021. at 11:14, zkova je napisao:

Dal bi mozda bilo bolje da ide umjesto darovnog ugovora neki drugi ugovor između moje majke i mog sina?

Ako će već pružat uzdržavanje, onda je apsurd da se sklapa ugovor o darovanju, dakle preporuka je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, eventualno doživotnom ako se ima za cilj da unuk upis prava vlasništva ishodi nakon smrti primateljice uzdržavanja. 

 

Na 08. 07. 2021. at 11:14, zkova je napisao:

Vezano uz to,brat je imamo 2/12 dijela nekretnine i to je prepisao na majku,sad od traži mog sina (bakinog unuka-svog nečaka))da ga isplati pa da se on odseli od kuće (1.kat)pošto je uložio u uređenje nekretnine.

Takav zahtjev trenutno brat može postaviti isključivo prema majci kao vlasnici nekretnine, no kako god on će morati napustiti nekretninu ukoliko upisani vlasnik to zatraži u sudskom postupku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala @Matrix

Ako moj sin umjesto majke isplati svog strica, bilo bi dobro napisat neki ugovor/izjavu da su dogovorno rijesili uz naknadu za ulozeno, te neki vremenski rok do kad mu stric mora napustit nekretninu?? Da li je pravno vrijedi rukom napisana izjava i potpisana od "aktera" ili mora se to rjesavat kod JB i/ili sl.?! 

 

Ako moja majka i njen unuk (moj sin) naprave kod JB ugovor o dosmrtnom ili doživotnom izdržavanju, dal se tamo navodi da poslije njene smrti ta nekretnina/čestica ostavlja u cijelosti svom unuku i dal je to onda pravno vrijedi na ostavinskoj raspravi, bez da netko od sinova trazi "nekakav nužni dio" ili sl.?! 

 

Zbilja nisam upućen u sve gore navedeno, jer se nisam sa tim susretao pa nebi htio da se napravi neka graška u startu, pa da se poslije "kajemo" 

 

Unaprijed se zahvaljujem na pojašnjenju. 😉 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , zkova je napisao:

Da li je pravno vrijedi rukom napisana izjava i potpisana od "aktera" ili mora se to rjesavat kod JB i/ili sl.?! 

Radi pravne sigurnosti je nužno sačiniti sporazum sa ovjerom potpisa stranaka u sporazumu. 

 

prije 10 sati , zkova je napisao:

Ako moja majka i njen unuk (moj sin) naprave kod JB ugovor o dosmrtnom ili doživotnom izdržavanju, dal se tamo navodi da poslije njene smrti ta nekretnina/čestica ostavlja u cijelosti svom unuku i dal je to onda pravno vrijedi na ostavinskoj raspravi, bez da netko od sinova trazi "nekakav nužni dio" ili sl.?! 

 

Imovina koju obuhvati jedan o dva navedena ugovora, uopće neće biti predmetom raspravljanja u ostavinskom postupku, dakle takvi pravni poslovi na posredan način isključuju pravo na nužni dio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija