Jump to content

Ublažavanje novčane kazne za posjedovanje marihuane


one_here_one_there

Preporučene objave

Pozdrav, vidio sam da postoji jako puno upita vezanih uz istu temu, ali imam više pitanja koja nisu bila odgovorena pa me zanima ako netko može odgovoriti, puno bi mi pomogli i olakšali!

EDIT: Upit o dolasku uplatnice

Nedavno sam uhvaćen s 0.5 grama marihuane. Kada me je policajac upitao imam li kod sebe nešto što ne bih trebao imati, rekao sam da da i predao sam mu vrećicu s marihuanom. Sami policajac mi je rekao kako mi to puno utječe i na odluku suda, zanima me je li to istina i na koji način bi moglo utjecati? Također, kod sebe sam imao i ostatak pribora za marihuanu (rizle, mrvilica) - ništa od toga nije navedeno niti u policijskom zapisniku, niti u pozivu od suda. Znači li to da su mi policajci izašli u susret i nisu dokumentirali (barem) korištenu mrvilicu?

Zanima me kakva pitanja mogu očekivati na sudu? Bitno za napomenuti, recedivist sam, tj. ovo mi je ponovljeni prekršaj. Kad sam bio maloljetan, i prije novog zakona vezanog uz marihuanu, uhvaćen sam s manje od 2 (?) grama marihuane. Morao sam mjesecima ići na konzultacije, bio sam kod državne odvjetnice... Kako i koliko mi to utječe na parnicu koja me očekuje?

Po pozivu na sud vidim da je preporučena kazna od 5000 kn. Ja sam stalno zaposlen i imam nešto više od medijana plaće, ali ne bih volio platiti puni iznos (a po mogućnosti niti 2/3 ~3850 kn). Na koji način je moguće doći do nižeg iznosa kazne? Svjestan sam da ću neku morati platiti i da "lišo" neću proći, ali kako mogu spustiti iznos? Znam da nema cjenkanja, ali me zanima kako to funkcionira i na osnovu čega se donese takva odluka.

Koliko sama parnica traje? Naime, sudski postupak mi je, naravno, tokom radnog dana pa gledam kako se mogu tome prilagoditi a da ne moram uzimati slobodan dan.

U pozivu piše da je ovo glavna rasprava. Je li to i jedino ročište? To jest, moje pitanje je, hoće li potencijalno biti više od jedne rasprave?

Koliko, po vašem iskustvu, se čeka do dolaska uplatnice? Na primjer, sud mi je u ožujku, očekujem li uplatnicu isti mjesec ili tek kroz koji mjesec?

Napomena: planiram potpuno prihvatiti krivnju i kajanje, ali ne znam koliko mi kajanje igra ulogu jer sam recedivist.

 

Moja pitanja sumirana su:

  • koliko i na koji način utječe moje samovoljno predavanje marihuane policijskom službeniku?
  • policijski službenici nisu evidentirali ostatak "aparature" koju sam imao - znači li to da se na sudu ponašam kao da "nije postojala"?
  • kakva pitanja mogu očekivati (kao recedivist) na sudu?
  • maksimalna kazna je 5000 kn (2/3 ~3850 kn) - mogu li očekivati manji iznos i što utječe na donošenje te odluke?
  • koliko okvirno vremenski traje sama parnica?
  • hoće li potencijalno biti više od jedne rasprave?
  • kada mogu očekivati uplatnicu?

 

Hvala puno svakome tko uzme vremena za odgovoriti.

Lijepi pozdrav.

uređeno: od one_here_one_there
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, one_here_one_there je napisao:
  • koliko i na koji način utječe moje samovoljno predavanje marihuane policijskom službeniku?

Navedeš to uz priznanje i kajanje, obično uzimaju u obzir kod određivanja kazne.

  

prije 1 sat, one_here_one_there je napisao:
  • policijski službenici nisu evidentirali ostatak "aparature" koju sam imao - znači li to da se na sudu ponašam kao da "nije postojala"?

Sudu to nije bitno, jer drobilica i rizle nisu zabranjeni predmeti.

  

prije 1 sat, one_here_one_there je napisao:
  • kakva pitanja mogu očekivati (kao recedivist) na sudu?

Isto kao i prije, samo ti možda odredi i liječenje.

  

prije 1 sat, one_here_one_there je napisao:
  • maksimalna kazna je 5000 kn (2/3 ~3850 kn) - mogu li očekivati manji iznos i što utječe na donošenje te odluke?

U slučaju priznanja kazna može i na trećinu propisane (po iskustvima s foruma, neki su dobili i samo 700 kn). Nekažnjavanost ti nejde u prilog, ali će ti svakako smanjiti. Ako si student, ako nemaš primanja ili su ti primanja mala, također ti ide u prilog.

  

prije 1 sat, one_here_one_there je napisao:
  • koliko okvirno vremenski traje sama parnica?

Ako priznaješ, sve riješiš prvim dolaskom na sud.

  

prije 1 sat, one_here_one_there je napisao:
  • hoće li potencijalno biti više od jedne rasprave?

Ako priznaješ prekršaj, ne.

  

prije 1 sat, one_here_one_there je napisao:
  • kada mogu očekivati uplatnicu?

Više mjeseci do suda, pa više mjeseci do uplatnice. Nemoguće je preciznije reći, ovisi o gužvi u postaji, pa dok pošalju na sud, pa dok na sudu dođe na red...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@drot13 Hvala Vam puno na odgovorima.

 

Prije 6 minuta, drot13 je napisao:

Isto kao i prije, samo ti možda odredi i liječenje.

To liječenje sam već prošao kad sam prvi put uhvaćen s marihuanom dok je bila dijelom kaznenog zakona. Imao sam razgovore, ako se ne varam, 2x tjedno. Je li moguće izbjeći to nekako? Po svemu sam uredan građanin, igra li to ulogu u donošenju odluke? To jest, znate li što igra ulogu u donošenju takve odluke?

Prije 8 minuta, drot13 je napisao:

Ako priznaješ, sve riješiš prvim dolaskom na sud.

Pod pitanjem na koje se ovo odnosi sam mislio koliko vremenski prosječna parnica traje, npr sat vremena, 2 sata, 3 sata... Pitam ako postoji neki okvirni period radi organizacije na poslu.

Hvala Vam još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, one_here_one_there je napisao:

To liječenje sam već prošao kad sam prvi put uhvaćen s marihuanom dok je bila dijelom kaznenog zakona. Imao sam razgovore, ako se ne varam, 2x tjedno. Je li moguće izbjeći to nekako? Po svemu sam uredan građanin, igra li to ulogu u donošenju odluke? To jest, znate li što igra ulogu u donošenju takve odluke?

Bitna je samo osobna procjena sutkinje/suca, tako da nema pravila, ovisi na koga naletiš.

 

Prije 56 minuta, one_here_one_there je napisao:

Pod pitanjem na koje se ovo odnosi sam mislio koliko vremenski prosječna parnica traje, npr sat vremena, 2 sata, 3 sata... Pitam ako postoji neki okvirni period radi organizacije na poslu.

Traje ispod sat vremena, ali zna se dogoditi da dođeš u svoje vrijeme, a prethodna još traje, pa čekaš da završi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

Da jer je nastupila rehabilitacija i po kaznenom zakonu.Sudac će te ionako pitati da li si prekršajno kažnjavan a ne i da li si kazneno kažnjen.

Što bi bilo prekršajno kažnjavanje? Mislim, nikad kaznu nisam dobio za ništa, a ti razgovori su bili zamjena za sudski proces, tako mi je kao maloljetniku bilo rečeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

Nakon moje zadnje objave imao sam sudsko saslušanje i izrečena mi je kazna. Kazna je samo novčana (3.000 kn/2.000 kn u roku od 30 dana + sudski troškovi 150 kn). Nikakva druga mjera mi nije izrečena osim novčane kazne. Ali, ono što želim izbjeći je platiti cijelih 2.000 kn, ako je to moguće. Ima li smisla pisati žalbu na visinu kazne? Što bi bila potencijalno negativna posljedica pisanja žalbe, tj. postoji li negativna posljedica?

 

Neke od činjenica koje mogu pomoći u odgovaranju (prenosim ih iz rješenja koji sadrži i moju obranu):

  • priznao sam sve navode iz optužnog prijedloga
  • utvrđeno je prema evidenciji da nisam osuđivan (nisam recedivist?)
  • u završnoj riječi obećao sam da neću više ponoviti to djelo, te sam molio za blažu kaznu i da sam svjestan prekršaja
  • u rješenju piše i da je u izricanje te kazne uzeto u obzir što priznajem i što se kajem

 

Ima mi par dodatnih nejasnoća. Ja sam uhvaćen s 0.5g marihuane, što je napisano u prvom dijelu rješenja. Ali, dalje u tekstu piše:

Citiraj

... kod sebe imao jednu prozirnu PVC vrećicu u kojoj se nalazila sasušena biljna materija-marihuana u količini od cca 3,4 grama, ...

Stvar je u tome da ja sigurno nisam imao 3,4 grama. Važu li oni vrećicu?

 

Također još jedan citat iz rješenja:

Citiraj

Cijeneći utvrđene olakotne okolnosti okrivljeniku je za počinjeni prekršaj izrečena novčana kazna uz primjenu instituta ublažavanja novčane kazne, odnosno ispod zakonom zapriječene novčane kazne koja je za navedeno djelo prekršaja propisana od 5.000,00 do 20.000,00 kn,...

Kad je već navedeno da mi je kazna ublažena, ima li mi smisla žaliti se? Da se razumijemo, za stalno sam zaposlen s natprosječnim primanjima (za RH standarde, >7.000 kn), što je navedeno i u rješenju. Ali, ne bih htio platiti 2.000 kn kaznu ako postoji način da ju umanjim. Ono što bih isto pod svaku cijenu htio izbjeći je da mi umjesto kazne stave razgovore s psihologom ili nešto slično. Samo bih si volio umanjiti novčanu kaznu. Mislite li da ima smisla pokušavati ili se mogu opeći?

 

Hvala na pomoći!

uređeno: od one_here_one_there
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gramaža je greška u pisanju (vjerojatno su pisali preko starog slučaja, pa je greškom ostalo), ali nije toliko bitno jer je prekršaj isti i propisana kazna je ista, bez obzira na težinu.

Što se tiče žalbe, ako priznaješ prekršaj i žališ se samo na visinu kazne, u žalbenom postupku ti kaznu ne mogu povećati (dobiju se još neki troškovi, ali to bude parsto kuna). VPS ovakve u pravilu potvrđuje, ali da, u nekom slučaju je moguće da se dovedeš u poziciju i dobiješ obavezno liječenje, tako da dobro razmisli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti na brzom odgovoru!

Da, toga se i bojim jer osobno smatram da za tako nečim drastičnim nema potrebe. Ali što spada pod liječenje? To su standardni razgovori s psihologom, koliko je trajanje tog procesa i slično?

I jedno pitanje koje potpuno zanemari ako ne želiš dati odgovor, ali što misliš kolika je "šansa" da me zapadne liječenje ako zatražim smanjenje kazne? Ruku na srce, ne mogu navesti razlog traženja smanjenja kazne da imam mala primanja (viša od prosječnog za moj grad), ne uzdržavam nikog itd... Samo mi je stvarno puno novaca 2.000 kn kazna za 0.5 grama marihuane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, one_here_one_there je napisao:

Da, toga se i bojim jer osobno smatram da za tako nečim drastičnim nema potrebe. Ali što spada pod liječenje? To su standardni razgovori s psihologom, koliko je trajanje tog procesa i slično?

Možeš dobiti i liječenje od više mjeseci, ne znam kolika im je praksa, ali riskantno je što te može vezati na duži rok...

 

prije 4 minuta, one_here_one_there je napisao:

I jedno pitanje koje potpuno zanemari ako ne želiš dati odgovor, ali što misliš kolika je "šansa" da me zapadne liječenje ako zatražim smanjenje kazne?

Stvarno nemam pojma. Mislim da je šansa minimalna, ali opet postoji, tako da ne znam isplati li se riskirati...

 

prije 5 minuta, one_here_one_there je napisao:

Ruku na srce, ne mogu navesti razlog traženja smanjenja kazne da imam mala primanja (viša od prosječnog za moj grad), ne uzdržavam nikog itd... Samo mi je stvarno puno novaca 2.000 kn kazna za 0.5 grama marihuane.

Gledaj to ovako, propisana je 5000 kn, tako da si već na ispod polovice, što je i više nego dobro. Je puno, ali je i puno manje od 5k...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav, ista stvar mi se dogodila, "pao" sam prvi put u životu s 32 god s također 0,5 g marihuane(vjerovatno je bilo 0,4 + kesica), preporučena kazna 5000 kn(663 eur). Nažalost, nisam dragovoljno predao već su mi interventni našli(nije skidanje već zaboravio da mi je ostalo u kutiji cigareta😑).Nikad prije kazneno osuđivan općenito niti prekršajno za nikakve droge, iako radim dugo kao konobar, noćni klubovi itd. Navedeno je u optužbom prijedlogu za poziv na glavnu raspravu da sam zatečen u neovlaštenim posjedovanju jednog PVC smotuljka sa sadržajem droge marihuana sveukupne težine 0.5 g koja je od strane policijskih službenika oduzeta od okrivljenika te proslijeđena u centar Ivan Vučetić Zagreb bla bla(provozali su me do stanice, iako sam čuo da civilci napišu na licu mjesta, mene su interventni vozili u stanicu na zapisnik, rečeno samo prekršaj itd) pa me zanima koja je praksa uglavnom na glavnoj raspravi, pitanja sutkinje itd, da li mi je to otegotna okolnost te koji je najbolji način za iznjeti obranu?

Naime prvi prekršaj, nisam mulac, klinac, da li da s obzirom da sam zaposlen ne mogu ići na obranu student/lošeg materijalnog stanja,  idem na obranu da nikad nisam bio u doticaju s drogom koja me ne zanima, recimo kažem prekinuo s curom/ bolila me leđa, roditelji bolesni i u mirovini, otac 72 god, dragovoljac HRVI, pretrpio srčani udar prije par god, lošeg psihofizičkog zdravlja, PTSP, majka invalid rada itd, brinem o roditeljima pa bio pod stresom itd, da li će mi sutkinja nešto od toga priznat kao olakotnu okolnost ili da ne idem u širinu?

Želim smanjiti novčanu kaznu i ne želim dovoditi roditelje u strah, brigu, neugodnost pošto su slabog zdravlja, pogotovo otac pa ne želim otezat postupak(izbjeći puno neželjene pošte itd jer sam još uvijek prijavljen na staroj adresi od roditelja iako živim odnedavno u podstanarstvu)

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Figaro, dobit ćeš kaznu, plati dio te kazne koliko budeš mogao platiti, (preslikaj tj.fotokopraj uplatnicu i pošalji je uz Žalbu) a prije toga napiši žalbu i sve ovo što si već naveo i naše pravosuđe će tvoj slučaj razmotriti i najvjerojatnije oprostiti ti kaznu, ako prije nisi bio problematičan i ako nemaš povijest prekršaja i sl. ili kaznenih djela.

Sve najbolje ti tebi i tvojima i ostavi se travuljine jer kazne su grozne pa i za džoint.

;-)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, na pozivu okrivljenika je datum 21.2. za prekršaj od prije par mjeseci za glavnu raspravu 8.3. kod sutkinje(dan žena😁), a ja tek jučer dobio poštu, isplati li mi se sad pisati i slati prigovor ili da odem na glavnu raspravu sad za 5 dana, iznesem obranu pa onda da pišem prigovor?

Naravno sve ovisi na kojeg sudca/sutkinju naletiš, ali zanima me da li će mi uzeti otegnutu okolnost što nisam predao "dragovoljno", ako to uopće bude u spisu, mogu li navesti u obranu da sam bio zbunjen, pod šokom, strahom itd. pa nisam odmah reagirao itd?

prije 3 sati , drot13 je napisao:

Ništa sad ne plaćaš (plaćanje isključuje pravo žalbe), nego napišeš prigovor bez izjašnjavanja o krivnji.

Onda ćeš dobiti poziv na sud gdje ćeš sve ovo reći.

Smanjit će ti kaznu na 1500-2000 kn, a onda ćeš imati pravo na plaćanje 2/3 toga.

Da to sam i napisao, nisam slao nikakav prigovor na potvrdu o privremenom oduzimanju 0.5 g bla bla i drugi papir Obavijest za počinjeni prekršaj(oba papira dobio na licu mjesta u stanici prije par mjeseci, a prvu poštu dobio tek jučer kako sam naveo post gore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebao si napisat da si dobio obavijest da će se podignut optužni prijedlog da ljudi je misle da si dobio prekršajni nalog.

Išao je optužni prijedlog,nemaš pravo žalbe ni prigovora na nijedan papir do sada nego ćeš se pojavit u sudnici u zakazano vrijeme na raspravi.Nakon presude ćeš mati pravo žalbe VPS-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, sivko je napisao:

Trebao si napisat da si dobio obavijest da će se podignut optužni prijedlog da ljudi je misle da si dobio prekršajni nalog.

Išao je optužni prijedlog,nemaš pravo žalbe ni prigovora na nijedan papir do sada nego ćeš se pojavit u sudnici u zakazano vrijeme na raspravi.Nakon presude ćeš mati pravo žalbe VPS-u.

Da, trebao sam odmah napomenuti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 03. 2023. u 7:42, drot13 je napisao:

Ništa sad ne plaćaš (plaćanje isključuje pravo žalbe), nego napišeš prigovor bez izjašnjavanja o krivnji.

Onda ćeš dobiti poziv na sud gdje ćeš sve ovo reći.

Smanjit će ti kaznu na 1500-2000 kn, a onda ćeš imati pravo na plaćanje 2/3 toga.

Evo smanjila sutkinja na 2000 i na to idu 2/3 plus sudski troškovi cca 200 kn(to su podigli čini mi se), da li se isplati žaliti na visinu kazne s obzirom da je simbolična, zanemariva količina(0.5 g marihuane s omotom), nisam se htio cjenkati sa sutkinjom, jer sam zaposlen(bilo bi glupo lagati da nisam kad mogu provjeriti u sustavu), ali opet djeluje visoko kazna, možda sam mogao pokušati ublažiti kaznu kod sutkinje, pitati kakva je sudska praksa u tim slučajevima prvog prekršaja sa zanemarivom količinom, ali ponavljam nisam htio da ispadne da se "cijenkam" sa sutkinjom da ne bi samim time možda ulazio u dodatne nepotrebne rasprave itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 08. 03. 2023. u 11:45, drot13 je napisao:

Ne isplati se. Sniženo je skoro do minimuma, a Visoki prekršajni sud je opakiji i uglavnom samo potvrdi ovu kaznu, pa onda još dobiješ nešto troškova.

Da kužim, samo mi je žao što nisam pitao sutkinju koja je sudska praksa za simboličnu količinu 0.5g s omotom i prijašnja nekažnjsvanost, možda sam se mogao nagoditi ispod 2000 kn da platim odmah.

Jer koliko sam čuo i vidio ode, većinom je praksa 100-150 eur.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija