Jump to content

Raskid ugovora o doživotnom uzdrzavanju


Kimota

Preporučene objave

Suprug je sa svojom bakom prije 3 godine sklopio ugovor o doživotnom uzdrzavanju.  U te 3 godine sredili smo kucu  i baki napravili njezin "kutak" jer je sve bilo u rusevnom stanju kako to obično biva na selu i kod starih ljudi. Mi smo se odselili zbog posla u drugi grad,a baka je ostala sa svekrvom koja brine o njoj. Nista joj ne fali,barem tako ona kaze. Sada se polako javlja problem jer su se brat i sestra poceli interesirati oko spomenute kuce s obzirom da smo suprug i ja zajedno digli 50 000 eura i sredili kucu. Zanima me dali je moguce da baka raskine taj ugovor i sa nekim od njih napravi novi ugovor? Ako dodje do toga dali je moguce sudskim putem traziti povrat novca ulozen u tu kucu? Isto tako me zanima dali je moguce sada u ovom trenutku ako baka pristane na to da se napravi sa bakom neki ugovor u slucaju da ona raskine ugovor i napravi ga sa nekim drugim da je taj koji ce to naslijediti nama duzan isplatiti ulozen novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 15. 07. 2021. at 23:23, Kimota je napisao:

Ako dodje do toga dali je moguce sudskim putem traziti povrat novca ulozen u tu kucu?

Moguće je, međutim treba istaknuti da bi se u konkretnom slučaju radilo o obvezno-pravnom zahtjevu koji je podložan zastari,dakle u pitanju je zahtjev radi povrata stečenog bez osnova (neosnovano bogaćenje) za koji zakon ne propisuje poseban rok, slijedom čega se ima primjeniti opći rok zastare od 5 godina, a čiji tijek bi otpoćeo od dana kad je vlasnik nekretnine stekao korist. 

 

Na 15. 07. 2021. at 23:23, Kimota je napisao:

da se napravi sa bakom neki ugovor u slucaju da ona raskine ugovor i napravi ga sa nekim drugim da je taj koji ce to naslijediti nama duzan isplatiti ulozen novac.

Prema općim pravilima obveznog prava, pravno dejstvo ugovora se proteže na ugovorne stranke ( inter partes) što će reči da on prema trećoj strani nema namjeravane učinke. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 17. 07. 2021. at 14:55, Matrix je napisao:

Moguće je, međutim treba istaknuti da bi se u konkretnom slučaju radilo o obvezno-pravnom zahtjevu koji je podložan zastari,dakle u pitanju je zahtjev radi povrata stečenog bez osnova (neosnovano bogaćenje) za koji zakon ne propisuje poseban rok, slijedom čega se ima primjeniti opći rok zastare od 5 godina, a čiji tijek bi otpoćeo od dana kad je vlasnik nekretnine stekao korist. 

 

Prema općim pravilima obveznog prava, pravno dejstvo ugovora se proteže na ugovorne stranke ( inter partes) što će reči da on prema trećoj strani nema namjeravane učinke. 

Sto znaci da jedino u tom slučaju mozemo novac potrazivati od bake,koliko sam dobro shvatila?

upravo sad, Kimota je napisao:

Sto znaci da jedino u tom slučaju mozemo novac potrazivati od bake,koliko sam dobro shvatila?

A s obzirom da baka ima 1000 kuna mirovine mozemo jednostavno zaboraviti na nas ulozen novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija