Jump to content

Podizanje gotovine u banci


Grabarić Imbra

Preporučene objave

Rade. Sve ovisi o općim uvjetima poslovanja banke, ali svakako se moraš najaviti i ispuniti dokumentaciju da bi došao do svojih sredstava. Ponekad je potrebno čekati nekoliko dana, a znam slučajeve gdje je bilo potrebno dolaziti par dana za redom po točno određeni iznos. Za dokumentaciju pretpostavljam da je dio njihove arhive, bar dok netko službeno ne zatraži uvid u istu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Grabarić Imbra je napisao:

Hvala.

Dakle, nema unificiranog postupanja banaka pa da im je obaveza provjere i slanja rezultata provjere Agenciji, za podizanje gotovine iznad određenog iznosa, već svaka banka zasebno određuje za sebe uvjete za takva postupanja (u općim uvjetima poslovanja)?   

Nema unificiranog načina u smislu, prikupljanja i obrade podataka, ali svi se u konačnici pridržavaju zakona
o slanju podataka navedenoj Agenciji.
Pooštreni su uvjeti i kod otvaranja računa, u djelu većeg broja podataka subjekta koji otvara račun, i sa
njegove strane davanja suglasnosti banci, kome i u koju svrhu može prosljdit određene vaše osobne 
podatke - iznos transakcije - svrha iste, i slične podatke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, Grabarić Imbra je napisao:

nema unificiranog postupanja banaka pa da im je obaveza provjere i slanja rezultata provjere Agenciji, za podizanje gotovine iznad određenog iznosa, već svaka banka zasebno određuje za sebe uvjete za takva postupanja (u općim uvjetima poslovanja)?   

Uvjeti prikupljanja podataka, te slanja istih Uredu su propisani Zakonom o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. Banke sa svojim internim aktima detaljno uređuju pitanja npr. kada se mora najaviti podizanje novaca, koliko dana se čeka odobrenje, koliki se iznos može podići u jednom danu itd.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Da, tako je.

Članak 61. st. 1. Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma:

(1)    Obveznik iz članka 9. ovoga Zakona dužan je o transakciji koja se provodi u gotovini u vrijednosti od 200.000,00 kuna i većoj obavijestiti Ured najkasnije u roku od tri dana od dana obavljanja transakcije.

Prema ovome tek za podizanje gotovine u vrijednosti od 200.000,00 kuna i većoj banka obavještava Ured (za sprječavanje pranja novca).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Grabarić Imbra je napisao:

Obveznik iz članka 9. ovoga

Tko je po ovom članku OBVEZNIK...?
Banka ili Osoba koja podiže navedeni iznos.?
Pitam, jer mi je nejasan iznos i navedeni članak (negdje od 2.000.g je bila obaveza banke, za sve navedeno, da ne ponavljam
- svaki iznos peko 100.000.kn - ne, Transakcija, već gotovinsko podizanje novca )
Zakon je taj limit zadržao, ali je pooštrio kriterije.
Po meni, ovdje bi Obveznik bio vlasnik novca..?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovo je pogrešno iz razloga što Zakon ne ostavlja prostor za tumačenje pojma obveznika. U čl. 9. je jasno navedeno tko se smatra obveznikom.

Nije mi jasan spomenuti iznos - 200.000.kn
Odavno, skoro ima  20.g kad me knjigovođa upozoravala na taj zakon, 
bio je iznos - 100.000.kn, i da ne ulazim u sistem provjera,
(posebno kod podizanja pozajmica, koje sam skoro tjedno - uplata - povrat >)
podizao sam do max. 90.000,kn - baš iz tog razloga, na opomenu Knjigovođe.
Dali se to zakon promijenio, pa je sad taj iznos - 200.00.kn. .?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija