Jump to content

2 vlasnika grobnice - kako riješiti?


david1312

Preporučene objave

Poštovanje svima, 

vidim da već postoji pitanje o suvlasništvu, ali je potpuno drugačije od moga pa mi ne zamjerite pokretanje nove teme.

Uglavnom: obiteljska grobnica je na ime moga djeda. Ali on je umro prije 40 godina. U međuvremenu su oba njegova sina umrla također, moj otac i moj stric. Ostao sam ja, od jednog djedovog sina, i moj rođak, od drugog djedovog sina, moga strica, jel.

Kako da uredimo vlasništvo na grobnicom? Ja bih da imamo pola-pola, a moj rođak misli da je bolje da je na jednome od nas dvojice? Što da radimo, i kako se u ovome slučaju uređuje ovakve stvari?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 08. 10. 2021. at 18:59, david1312 je napisao:

obiteljska grobnica je na ime moga djeda.

Gdje ste našli ovaj podatak? Da li se možda radi o pravu korištenja grobnog mjesta?

Na 08. 10. 2021. at 18:59, david1312 je napisao:

Ali on je umro prije 40 godina. U međuvremenu su oba njegova sina umrla također, moj otac i moj stric.

Jesu li iza njih troje provedene ostavinske rasprave i ako jesu, kako da grobno mjesto nije bilo predmet rasprava?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 10. 10. 2021. at 11:11, Borbena7 je napisao:

Gdje ste našli ovaj podatak? Da li se možda radi o pravu korištenja grobnog mjesta?

Jesu li iza njih troje provedene ostavinske rasprave i ako jesu, kako da grobno mjesto nije bilo predmet rasprava?

 

Grobnica je i dalje na djeda jer cijelo ovo vrijeme placamo grobnu naknadu na djedovo ime. Tako da pretpostavljam da u bilo kakvoj ostavinskoj raspravi grobnica nije prebačena na njegove sinove (moga oca i moga strica), dapače gotovo sam siguran.

Zato me i zanima šta sada da radimo. Ja i rođak smo nasljednici prethodnih nasljednika, i trebali bismo to sada prebaciti na sebe. 

Znam za razliku A) pravo korištenja grobnog mjesta i B) pravo ukopa. Pravo korištenja je defakto "vlasništvo", je li tako? I sad bismo mi trebali upisati se po 50% na "pravo korištenja" grobnog mjesta? Dok, ja mislim, da meni rođak sugerira da se on upiše na pravo korištenja, a ja na pravo ukopa. Meni je to, recimo to tako, rizično jer ne znam šta poslije naše smrti (djeca se ne poznaju, ja živim daleko od mjesta grobnice, a rođak u tom mjestu, itd). Ne bih htio dugoročno izgubiti tu grobnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, david1312 je napisao:

Grobnica je i dalje na djeda jer cijelo ovo vrijeme placamo grobnu naknadu na djedovo ime. Tako da pretpostavljam da u bilo kakvoj ostavinskoj raspravi grobnica nije prebačena na njegove sinove (moga oca i moga strica), dapače gotovo sam siguran.

To ništa ne znači što računi dolaze na pokojnika. Provjerite u rješenjima o nasljeđivanju, da li je grobno mjesto bilo predmet rasprave, pa da kasnije podatak nije uređen sa Upravom grobljem.

prije 18 minuta, david1312 je napisao:

Znam za razliku A) pravo korištenja grobnog mjesta i B) pravo ukopa. Pravo korištenja je defakto "vlasništvo", je li tako?

Da je tako onda bi se tako zvalo. Vlasnik groblja kao vlasnik zemljišta je jedinica lokalne ili područne samouprave, a pravo korištenja je imovinsko pravo raspolaganja grobnim mjestom.

prije 18 minuta, david1312 je napisao:

I sad bismo mi trebali upisati se po 50% na "pravo korištenja" grobnog mjesta?

Za upis trebate imati osnovu, a Vi je prema ovome što navodite nemate.

prije 18 minuta, david1312 je napisao:

Dok, ja mislim, da meni rođak sugerira da se on upiše na pravo korištenja, a ja na pravo ukopa. Meni je to, recimo to tako, rizično jer ne znam šta poslije naše smrti (djeca se ne poznaju, ja živim daleko od mjesta grobnice, a rođak u tom mjestu, itd). Ne bih htio dugoročno izgubiti tu grobnicu

Samo korisnik je taj koji pisanom izjavom može dati osobno pravo ukopa. Tako da se jedan mora upisati kao korisnik da bi drugom mogao dati pravo ukopa. Samo pazite, jer se za razliku od prava korištenja, pravo ukopa ne nasljeđuje i ne može se prenositi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 10. 2021. at 11:39, Borbena7 je napisao:

To ništa ne znači što računi dolaze na pokojnika. Provjerite u rješenjima o nasljeđivanju, da li je grobno mjesto bilo predmet rasprave, pa da kasnije podatak nije uređen sa Upravom grobljem.

Da je tako onda bi se tako zvalo. Vlasnik groblja kao vlasnik zemljišta je jedinica lokalne ili područne samouprave, a pravo korištenja je imovinsko pravo raspolaganja grobnim mjestom.

Za upis trebate imati osnovu, a Vi je prema ovome što navodite nemate.

Samo korisnik je taj koji pisanom izjavom može dati osobno pravo ukopa. Tako da se jedan mora upisati kao korisnik da bi drugom mogao dati pravo ukopa. Samo pazite, jer se za razliku od prava korištenja, pravo ukopa ne nasljeđuje i ne može se prenositi.

Hvala vam na ovim odgovorima!! 

Zamolio bih samo za jedno pojašnjenje. Dakle, moj rođak je u taj grob sahranio oca (2008.) i majku (2021.), a ja svoga oca isto ove godine, dakle, 2021.
Kako smo onda mogli sahraniti te osobe ako ništa od ovoga nije regulirano? Nije mi jasno. Valjda imamo neka prava nad tim grobom ako smo u njega sahranili i ja i rođak svoje roditelje? (Kažem ovo povezano sa nasljeđivanjem, jer ako nije ništa provedeno, kako smo onda mogli sahraniti tamo svoje roditelje?).

Drugo, u biti, to kako kažete, pravo ukopa nije nasljedno, dakle nužno je da se i ja i rođak upišemo sa "pravom korištenja"???

Također, ja sam uvjeren da nikakva ostavinska rasprava nije provedena, ja doma ne nalazim nikakve papire, a rođak, koji je sahranjivao majku prije nego ja svoga oca pa je i došao u dodir sa upravom groblja, tvrdi da je grob na djeda i dalje, da mu je tako rečeno. Nema niti on nikakve papire vezane uz nasljeđivanje.
Dapače, rođak mi je baš sugerirao, nakon smrti svoje majke, to da se moramo naći i riješiti pitanje na koga će biti grobnica jer da je ona i dalje na djeda. Jer je njegova namjera urediti grobnicu, pa, valjda, da podijelimo troškove.

uređeno: od david1312
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , david1312 je napisao:

Zamolio bih samo za jedno pojašnjenje. Dakle, moj rođak je u taj grob sahranio oca (2008.) i majku (2021.), a ja svoga oca isto ove godine, dakle, 2021.
Kako smo onda mogli sahraniti te osobe ako ništa od ovoga nije regulirano? Nije mi jasno. Valjda imamo neka prava nad tim grobom ako smo u njega sahranili i ja i rođak svoje roditelje? (Kažem ovo povezano sa nasljeđivanjem, jer ako nije ništa provedeno, kako smo onda mogli sahraniti tamo svoje roditelje?).

To ćete trebati pitati Upravu groblja.

prije 2 sati , david1312 je napisao:

Drugo, u biti, to kako kažete, pravo ukopa nije nasljedno, dakle nužno je da se i ja i rođak upišemo sa "pravom korištenja"???

Da, to bi bilo poželjno za obojicu.

prije 2 sati , david1312 je napisao:

Također, ja sam uvjeren da nikakva ostavinska rasprava nije provedena, ja doma ne nalazim nikakve papire, a rođak, koji je sahranjivao majku prije nego ja svoga oca pa je i došao u dodir sa upravom groblja, tvrdi da je grob na djeda i dalje, da mu je tako rečeno. Nema niti on nikakve papire vezane uz nasljeđivanje.
Dapače, rođak mi je baš sugerirao, nakon smrti svoje majke, to da se moramo naći i riješiti pitanje na koga će biti grobnica jer da je ona i dalje na djeda. Jer je njegova namjera urediti grobnicu, pa, valjda, da podijelimo troškove.

Nije mi jasno da ne znate, da li je iza Vaših pokojnika proveden ostavinski postupak ili ne, a posljedično da ne znate sadržaje rješenja o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Nije mi jasno da ne znate, da li je iza Vaših pokojnika proveden ostavinski postupak ili ne, a posljedično da ne znate sadržaje rješenja o nasljeđivanju.

Pa iza moga oca nije proveden ostavinski postupak jer je umro sada prije 2 tjedna, a djed je umro kad sam imao 6 mjeseci starosti, tako da se nisam mogao baviti time :)) Čovjek nekako očekuje da i ljudi prije njega riješe neke stvari, ali očito ne rješavaju jer se ne bave time, ne razumiju se u to, i sl. Teško je očekivati da se prije 40 godina bravar i monter bave stvarnim pravom nakon smrti svoga oca koji je pola života bio kolon i koji isto nije imao tri čiste veze s vezom... Šta da vam kažem :))

U svakom slučaju, hvala vam od srca, sad barem znam šta se točno trebam raspitati i kako stvari riješiti..

uređeno: od david1312
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija