Jump to content

Zakonska zabrana natjecanja i otvaranje konkurentske firme


mile95

Preporučene objave

Pozdrav,

 

imam sljedeću situaciju, radim u HR firmi koja kao klijenta ima jednu veliku inozemnu firmu.
Ta inozemna firma ima jako puno projekata i premalo ljudi za njih te ja i nekolicina iz firme u kojoj trenutno radimo želimo otvoriti svoju firmu i raditi za ovu inozemnu (znači bili bi direktno konkurencija firmi u kojoj radimo, ali posla ima više nego dovoljno za sve, doslovno se grabi svaki raspoloživi čovjek, zato nam je dobra prilika).

E sada naravno tu nastupa zabrana natjecanja. Provjerio sam ugovor o radu koji smo potpisali, i tamo uglavnom stoje stavke kako ne smijemo ući u radni odnos sa klijentima trenutne firme, tako da ugovor ne vidim kao problem i ugovor jedino ponavlja neke iste stavke kao i zakon o radu.
Ono šta ovdje vidim kao najveću prepreku je direktno zakon o radu i sljedeći članak i stavak iz ZOR:

"13. ZABRANA NATJECANJA RADNIKA S POSLODAVCEM

Zakonska zabrana natjecanja

Članak 101.

(1) Radnik ne smije bez odobrenja poslodavca, za svoj ili tuđi račun, sklapati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac (zakonska zabrana natjecanja)."

 

Pitanja vezana uz gornji stavak:

1. Da li ovaj stavak vrijedi samo dok sam u radnom odnosu sa poslodavcem, tj. da li mogu dati otkaz i dan nakon što mi se završi ugovor o radu mogu sklopiti (tj. moja firma) poslovni ugovor sa tom inozemnom firmom?

2. Šta točno znači "sklapanje posla", da li je to samo potpisivanje nekog poslovnog ugovora, tj. da li mogu samo slati mailove toj inozemnoj firmi i "usmeno" dogovarati posao sa njima dok sam u radnom odnosu sa trenutnim poslodavcem.

 

Pronašao sam jedan članak i stavak koji bi u ovom slučaju trebao vrijediti za mene:

Članak 102 stavak 6 ZOR-a:

"Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništetan ako ga sklopi maloljetnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj."

 

1. E sad vezano za gornji stavak, ja u vrijeme potpisivanja ugovora nisam imao nikakvu plaću tj. nisam bio zaposlen, a potpisao sam za 5700 neto(što pretpostavljam je dosta ispod prosjeka u trenutku potpisa ugovora), jel se i dalje taj stavak primjenjuje na mene? 

 

Hvala svima na odgovorima i informacijama :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , mile95 je napisao:

sada naravno tu nastupa zabrana natjecanja. Provjerio sam ugovor o radu koji smo potpisali, i tamo uglavnom stoje stavke kako ne smijemo ući u radni odnos sa klijentima trenutne firme, tako da ugovor ne vidim kao problem i ugovor jedino ponavlja neke iste stavke kao i zakon o radu.

Upit je prilično nejasan.

Možete li navesti odredbe ugovora o radu koje se odnose na temu.

prije 3 sati , mile95 je napisao:

1. E sad vezano za gornji stavak, ja u vrijeme potpisivanja ugovora nisam imao nikakvu plaću tj. nisam bio zaposlen, a potpisao sam za 5700 neto(što pretpostavljam je dosta ispod prosjeka u trenutku potpisa ugovora), jel se i dalje taj stavak primjenjuje na mene? 

 

Kako to mislite da ste potpisali ugovor o radu, a da niste bili zaposleni i da niste primali plaću? I kada je taj ugovor bio sklopljen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Borbena7 je napisao:

Upit je prilično nejasan.

Možete li navesti odredbe ugovora o radu koje se odnose na temu.

Pozdrav, evo konkretno što piše u ugovoru:
 

Citiraj

 

Radnik za vrijeme trajanja ugovora o radu ne smije bez odobrenja Poslodavca za svoj ili tuđi račun sklapati poslove iz djelatnosti koju obavlja Poslodavac.

Ako radnik postupi protivno zabrani iz stavka 1. ovoga članka, Poslodavac može od radnika tražiti naknadu pretrpljene štete ili može tražiti da se sklopljeni posao smatra sklopljenim za njegov račun, odnosno da mu radnik preda zaradu ostvarenu iz takvoga posla ili da na njega prenese potraživanje zarade iz takvoga posla.

Pravo Poslodavca iz stavka 2. ovoga članka prestaje u roku tri mjeseca od dana kada je Poslodavac saznao za sklapanje posla, odnosno pet godina od dana sklapanja posla.

Poslodavac može odobrenje iz stavka 1., ovoga članka opozvati, poštujući pri tome propisani ili ugovoreni rok za otkaz ugovora o radu.

Ugovorom o radu i/ili posebnim ugovorom može se zabrana utakmice radnika Poslodavcu protegnuti i na razdoblje nakon prestanka ugovora o radu, ali ne za razdoblje duže od dvije godine od prestanka ugovora o radu.

U slučaju prestanka radnog odnosa kod Poslodavca, Radnik se neće zaposliti:
- na obavljanju poslova zadataka i/ili aktivnosti koje se odnose na djelatnosti Poslodavca, a koje je temeljem radnog odnosa obavljao za izravnog klijenta Poslodavca kod Poslodavca;
- na obavljanju poslova zadataka i/ili aktivnosti koje se odnose na djelatnosti Poslodavca, koje bi obavljao u subjektima koji su s izravnim klijentima Poslodavca povezani na temelju udjela u kapitalu s izravnim klijentom;
- na obavljanju poslova zadataka i/ili aktivnosti koje se odnose na djelatnosti Poslodavca, kod subjekata s kojima je Poslodavac surađivao u obavljanju svoje djelatnosti.
U slučaju da se radnik zaposli suprotno gore navedenim odredbama, dužan je Poslodavcu
naknaditi unaprijed određeni iznos štete od [VISOKI IZNOS KAZNE] HRK.

 


 

 

 

prije 19 sati , Borbena7 je napisao:

Kako to mislite da ste potpisali ugovor o radu, a da niste bili zaposleni i da niste primali plaću? I kada je taj ugovor bio sklopljen?

Možda sam se nejasno izrazio, mislim na činjenicu da mi je ovo prvi posao, znači u trenutku potpisivanja ugovora sam bio punoljetan ali nezaposlen i nisam primao nikakvu plaću.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Borbena7 je napisao:

Pa ugovor o radu jasno zabranjuje ovo što Vi planirate.

Ali šta neće taj ugovor biti ništetan temeljem članak 102 stavak 6 ZOR-a:

"Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništetan ako ga sklopi maloljetnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, mile95 je napisao:

Ali šta neće taj ugovor biti ništetan temeljem članak 102 stavak 6 ZOR-a:

"Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništetan ako ga sklopi maloljetnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj."

A gdje se Vi pronalazite u ovoj odredbi?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , mile95 je napisao:

U dijelu za primanje plaće manje od prosječne, znači prije potpisivanja tog ugovora bio sam nezaposlen, jel se to onda računa kao 0kn plaća?

Ma ne. Posve pogrešno tumačite ovu odredbu. Ne govori se o sklapanju ugovora Vas i sadašnjeg poslodavca. Ovdje je riječ o sklapanju ugovora Vas i budućeg poslodavca, a po prestanku ugovora o radu kod ovog sadašnjeg poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da sam sebi odgovorim, uspio sam isčupat neke informacije:

Citiraj

Šta točno znači "sklapanje posla", da li je to samo potpisivanje nekog poslovnog ugovora, tj. da li mogu samo slati mailove toj inozemnoj firmi i "usmeno" dogovarati posao sa njima dok sam u radnom odnosu sa trenutnim poslodavcem.

Prema nekim (neprovjerenim) informacijama ispada da pod sklapanje posla ulazi i slanje mailova te da i usmeni/mail dogovori imaju određenu pravu težinu pa bih rekao da to nije preporučljivo raditi za vrijeme trajanja radnog ondosa :)

 

Citiraj

Članak 102 stavak 6 ZOR-a:

"Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništetan ako ga sklopi maloljetnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj."

 

1. E sad vezano za gornji stavak, ja u vrijeme potpisivanja ugovora nisam imao nikakvu plaću tj. nisam bio zaposlen, a potpisao sam za 5700 neto(što pretpostavljam je dosta ispod prosjeka u trenutku potpisa ugovora), jel se i dalje taj stavak primjenjuje na mene? 

Našao sam na zakon.hr sljedeću presudu (treba platit pristup al je 6kn):  https://www.zakon.hr/cms.htm?id=34947 (Broj: Gž R-534/2018) u kojoj se navodi sljedeće:

Citiraj

Ugovorena zabrana natjecanja ne obvezuje radnika ukoliko između poslodavca i radnika nije ugovorena obveza poslodavca da će radniku za vrijeme trajanja zabrane isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće, isplaćene radniku tri mjeseca prije prestanka ugovora  o radu (članak 95. stavak 1. ZR). U provedenom dokaznom postupku nije utvrđeno da se poslodavac obvezao isplaćivati, isplatiti, tu naknadu.

 

Stoga, radnika (tuženik) ne obvezuje ugovorena zabrana natjecanja.

 

Pravilno je sud prvog stupnja utvrdio da je dio ugovora o radu koji se odnosi na ugovorenu zabranu tržišnog natjecanja ništetan, jer je utvrđeno da je tužitelj primao plaću koja je manja od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj (članak 94. stavak 6. ZR-a), što sve neutemeljeno osporava tužitelj u žalbi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija