Jump to content

Nasljedstvo i problemi


Lupus in Fabula

Preporučene objave

Pozdrav svima. Znam da su ove teme nezahvalne i da ih ima. No htio bi otvoriti novu. Naime, radi se o mojoj ženi , njenoj sestri i njihovom bratu te njihovim roditeljima koji su na žalost na samrti kako stvari stoje ako se kakvu čudo ne dogodi. Tu je more problema i netrpeljivosti bilo i dok su roditelji bili zdravi i sada kad su oboje na samrti još uvijek se to ne smiruje te ne vjerujem da će ići na bolje. Moja žena živi kod mene , njena sestra je živjela kod supruga do neki dan, ali on ju je potjerao iz kuće(rastava u tijeku) pa se vratila roditeljima pod izlikom da je tu da im "pomaže" jer su gotovo nepokretni trenutno, a u biti nema kuda. Ženina sestra je relativno normalna osoba dok je brat totalno poremećena osoba. On živi u pola te kuće koja je od njihovih roditelja, ali to je prava muka. Prije više godina im je natukao more dugova. Ukrao svojoj majci osobnu pa uzeo skup mobitel na pretplatu za šta jadna nije niti znala jer su računi išli na neku drugu adresu, preuzeo plaćanje struje na sebe, a niti jedan račun nije platio i još puno sličnih stvari. Promijenio je sa suprugom i dvoje djece najmanje 10 puta podstanarstvo i svugdje ostao dužan te su ih čak i njeni roditelji istjerali iz kuće kad su vidjeli s kim imaju posla te se nakon 5-6 godina lutanja kad su svi računi doma napokon bili podmireni opet vratio u kuću pod izlikom da ima pravo na nužni dio ali ponajviše jer je saznao da smo supruga i ja digli kredit kako bi krenuli uređivati tu napuštenu polovicu kuće kako bi njenim roditeljima bili na usluzi dok su stari i bolesni ne tražeći ništa da se na nas prepisuje niti ikakve ugovore o uzdržavanju i ostale cirkuse.  Roditelji su im gotovo socijalni slučaj oduvijek, ali uvijek su barem meni "prikazivali" kako imaju dovoljno da normalno žive. Žive na selu pa je tu vrta i mesa uvijek bilo. Imaju auto, traktor itd.. Ova tema se ne bi do ostavinske rasprave niti potezala da neke informacije nisu isplivale na vidljivo. Kad su roditelji došli iz bolnice u dan razmaka jedini zadatak mu je bio založiti vatru da majka koja je prva došla doma dođe u toplo međutim nije to napravio, a pušteni su kući na njegov zahtjev jer je obilazio odjele i govorio kako oni mogu ići doma jer doma imaju dovoljnu skrb, a njima zapravo svakako pod obavezno treba daljnje liječenje. Jedini razlog zašto su ti ljudi doma je taj da ih ovako stare i bolesne dodatno izmuči te ih natjera da sve prepišu na njega. Vjerujte mi nije čekao niti sekunde jer prvi dan čim je otac došao iz bolnice je krenuo u obrađivanje. Ušli smo u kuću i vidjeli kako ocu na samrti pokazuje čestice i neke papire. Kad nas je vidio, pokupio se van jer me se boji. Otac im je kako je radio u njemačkoj jedan dio života prije rata čekao i njemačku penziju te je dobio i neke zaostatke pred dvije godine oko 12.000kuna te si je kupio traktor ali kako su imali financijskih problema, zamolio je sina da proda traktor jer imaju još jedan. Tada mu je sin živio kod ženinih u Novoj Gradiški te je došao doma, prodao traktor i naravno pobjegao tamo sa svih 12.000 kuna te ostavio opet roditelje u blokadama i bijedi u kojima su bili samo zbog njega.

Kada znate dio priče, želim pojasniti u čemu je problem. Uvjeren sam 100% da će na silu i uz prijetnje obraditi i ustrašiti roditelje da se kuća prepiše samo na njega. Roditelji su nepokretni i polako se gube jer se radi o teškim bolestima ali to njega nije briga. On ih doma treba samo da ih obradi ali ne i da brine o njima jer je sam rekao da to neće raditi ni on ni njegova žena jer za to nemaju želudac, pa moja supruga svaki puta dok njena sestra koja tamo sada živi u jednoj sobi sa dvoje djece radi , vozi 20km i brine o njima. Oni ga i dalje vole kao i svoje kćeri i uvijek su mu prelazili preko svih njegovih zločina.

Dakle kako bi on na silu napravio da oni prepišu na njega kuću i sve šume i oranice? Da li je to moguće bez javnog bilježnika ili odlaska u katastar? Otac ne može niti penkalu držati te pisati da bi prisilno napisao oporuku. Vjerujem da će ta spodoba dati sve od sebe da sve spadne samo njega, a kćerima ništa. Da ne pišem kako je ove godine sa ekipom bez znanja oca posjekao najmanje 200m3 drva i prodao da bi kad sam došao kod njih da roditeljima dopeljam u tačkama drva vidio da ima samo 4-5 metara jer je prodao dok su bili u bolnici i drva koja su ovo ljeto bila spremljena.

Zbilja svakakvih spodoba ima na ovom svijetu.

Zahvaljujem se na bilokakvom komentaru ili savjetu kako zaustaviti ili spriječiti ovo ludilo! 

P.S. danas smo saznali kako roditelji zbog njega opet imaju more dugova i opet je sve na ovrsi i to se skrivalo od nas. Iznosi premašuju 15.000 kuna, a još niti ne znamo šta je sve u ovrhama. Imaju jedan auto koji vrijedi 3.500kuna max i traktor koji vjerujem da sin neće dati prodati jer ga koristi za krađu drva za koji bi mogli dobiti možda 10.000kn kako bi donekle poplaćali te račune. Žena bi htjela svoj dio te kuće kao i njena sestra te bi zato htjele dok su roditelji živi da se sve stavi na stol i da se riješe ti dugovi.

uređeno: od Grco1986
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 06. 01. 2022. at 22:54, Grco1986 je napisao:

Oni ga i dalje vole kao i svoje kćeri

 

Na 06. 01. 2022. at 22:54, Grco1986 je napisao:

Uvjeren sam 100% da će na silu i uz prijetnje obraditi i ustrašiti roditelje da se kuća prepiše samo na njega

Glede citiranih činjenica je malo nejasno zbog čega sumnjate da bi mogao uporabiti silu i prijetnju. 

 

Na 06. 01. 2022. at 22:54, Grco1986 je napisao:

kako zaustaviti ili spriječiti ovo ludilo! 

Sve je do roditelja, oni su ti koje se pita i koji donose odluke glede svoje imovine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Matrix i hvala na javljanju. Od kako sam objavio post, dogodilo se još nekoliko ružnih stvari koje nisu više toliko ni primjerene za pisanje ovdje. Gore sam trebao ukratko opisati pravni problem, a ne svoje viđenje situacije. Pogriješio sam i pošto vidim daje tema nebitna, molio bih Vas da ju uklonite. Hvala lijepo na razumjevanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Na 08. 01. 2022. at 16:56, Matrix je napisao:

 

Glede citiranih činjenica je malo nejasno zbog čega sumnjate da bi mogao uporabiti silu i prijetnju. 

 

Sve je do roditelja, oni su ti koje se pita i koji donose odluke glede svoje imovine. 

Pozdrav Matrix. Evo danas sam došao u posjed dokumenta da je tast svom sinu sve ostavio darovnim ugovorom još 2018 godine. To se dogodilo pod prijetnjama, priznao je. Jedini način da se to sada raskrsti je da tast napiše da odustaje te da mu pozovemo bilježnika da potpiše. Sada je tastu žao šta je tako postupio, ali ostavio je na cjedilu i svoju ženu. Moja supruga i njena sestra brinu svakodnevno o njima dok im je sin pobjegao raditi u njemačku dok oni ne umru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tražio sam pomoć već više puta ali nikako dobiti konkretan odgovor. Tast je sinu darovnim ugovorom ostavio sve što ima. Ni supruzi, ni kćerima, samo sinu. Osuđene su tražiti nužni dio. Još se nakon ovjerenog ugovora od 2018 nije upisao. Za taj ugovor su žena i kćeri saznale neki dan i nisu htjele ništa poduzimati međutim on je izrazio posljednju želju pošto je teško onkološki bolesnik i na samrti, da se pozove javni bilježnik kako bi potpisao dok još može da poništava taj ugovor. Sin je s njim živio u pola kuća na selu , a kćeri su se udale u grad. Uglavnom, ostavio je roditelje u dugovima i ovrhama ta kad su ga jedino trebali on ih je ostavio i otišao u inozemstvo.

Želim znati konkretno može li se to na taj način raskinuti kako bi na ostavinskoj raspravi svako dobio svoj dio umjesto nužnog djela? Tj da kćeri i supruga na ostavinsku donesu ovjeren papir da je odustao od darovnog ugovora sinu. Upoznat sam sa osiromašivanjem i grubom nezahvalnošću, ali mora li to na sud? Citiram : "Opoziv darovanja daje se u pisanom izjavom upućenom obdareniku i to u slučaju osiromašenja darovatelja te zbog nezahvalnosti obdarenika.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Trebao bih još pomoći u ovom slučaju. Tast je preminuo prošli tjedan i stvari se nastavljaju kako je i očekivano. Sin se vratio iz njemačke kako bi se samo upisao u zemljišne knjige i riješio neke stvari ali navodno nije uspio zbog nekakvog poreza. Na darivanje nema poreza pa mi to nije jasno. Da li je tast bio dužan neki porez ili sin mu pa se ne može upisati? Postoji li ta mogućnost?

NO zanimaju me konkretno 3 stvari.

1. Što točno kod ispunjavanja kupljenog darovnog ugovora znači JAVNOBILJEŽNIČKI AKT?

2. Što točno kod ispunjavanja kupljenog darovnog ugovora znači SOLEMNIZACIJA UGOVORA?

3. Što je to pravna isprava?

I u daljnjem dijelu kopiram tekst koji sam pronašao i koji mi daje nadu da se baš ovaj darovni ugovor u našem slučaju mora poništiti jer se ovdje radi baš o darovnom ugovoru bez prave predaje stvari koji je samo ovjeren tj ovjereni su samo potpisi. Iskreno ne znam da li sam se pogubio u svemu tome ili je Ovjera ugovora, solemnizacija i javnobilježnički akt sve ista stvar?!?!

 

Zakonodavac u Zakonu o obveznim odnosima propisuje posebnu obveznu formu za ugovor o darovanju bez prave predaje stvari (bila ona pokretna ili nepokretna), i to nije samo obična pismena forma, nego forma javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) privatne isprave, pri čemu je riječ o kogentnoj pravnoj normi, a nikako ne o nečemu što se može, ali i ne mora prihvatiti.

Mnogi pojam 'ovjerovljena isprava' pogrešno izjednačavaju s ovjerom potpisa – tu je riječ o ovjerovljenoj ispravi, što je potpuno drugo. To je poseban oblik, oblik kod kojega javni bilježnik ima niz posebnih obveza, uz ostalo i detaljno upoznati stranke s njihovim pravima i obvezama, ali i posljedicama sklapanja baš tog dokumenta, odnosno isprave. Upravo je zato i svjedočenje javnog bilježnika u eventualnom postupku o okolnosti sklapanja npr. ugovora o darovanju bez prave predaje iznimno važno, neusporedivo sa značenjem svjedočenja pri ovjeri(samo) potpisa.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Grco1986 je napisao:

1. Što točno kod ispunjavanja kupljenog darovnog ugovora znači JAVNOBILJEŽNIČKI AKT?

Ništa, jer je citirano nespojivo, odnosno javnobilježnički akt kao što i sam naziv kaže, sačinjava javni bilježnik. 

 

prije 19 sati , Grco1986 je napisao:

Što točno kod ispunjavanja kupljenog darovnog ugovora znači SOLEMNIZACIJA UGOVORA?

Znači da javni bilježnik potvrđuje formalno pravnu valjanost ugovora

 

prije 19 sati , Grco1986 je napisao:

Što je to pravna isprava?

Imam osjećaj da ste se pogrešno izrazili? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, Matrix je napisao:

Ništa, jer je citirano nespojivo, odnosno javnobilježnički akt kao što i sam naziv kaže, sačinjava javni bilježnik. 

 

Znači da javni bilježnik potvrđuje formalno pravnu valjanost ugovora

 

Imam osjećaj da ste se pogrešno izrazili? 

Matrix znači ovo u privitku je samo ovjera potpisa, a ne solemnizacija ili javnobilježnički akt i kao takav se može pobijati ovaj ugovor?

IMG_20220131_180653.jpg

IMG_20220131_180726.jpg

IMG-13a8e1cb9c1a22c5537ebab512d99f9a-V.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Matrix je napisao:

Samo po sebi citirano nije osnov ako je pri darovanju izvršena predaja posjeda darovane nekretnine. 

To i je dobra stvar što nije došlo do prave predaje stvari od 2018 do danas. Baš kako piše i gore u samom ugovoru o darivanju : DAROVATELJ DARUJE DAROPRIMATELJU NEKRETNINU UZ UVJET DOŽIVOTNOG UŽIVANJA U ISTOJ!

Na ugovoru su ovjereni samo potpisi i to je sve.

Ništa više od toga ne postoji. Trebam li vam još nešto možda dati od podataka da bi znao da sam u pravu te da mogu pravilno postupiti?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija