Jump to content

Nuzni dio


Zuzi12

Preporučene objave

Evo ovako, djed i baka su bili vlasnici kuce koju su meni kao unuci prepisali. Oba sina su se s time slozila. Kuca je prije njihove smrti prepisana na mene. Nakon njihove smrti bila je ostavinska i oba sina su potvrdila da su upoznati da je kuca na meni i da su se odmah kod pisanja darovnog ugovora s tim slozila.

U toj kuci sam 22 godine(toliko dugo sam vlasnica) sad jedna unuka zeli pokrenuti sudski proces jer zeli nuzni dio.

U soku sam, kuca koju sam dobila darovnim ugovor uz uzvrat da brinem o djedu i baki je bila u rusevnom stanju, uredila sam je i sad se netko sjetio da zeli nuzni dio. Zapravo ne znam jel ima uopce pravo na to. Sto ako se i ostala unucad pobune i traze nuzni dio. Zar cu ja morat nakon toliko ulaganja morat sve njih isplatiti?! Sokirana sam da netko se usudi reci od unucadi da ima pravo na nuzni dio nakon toliko godina. 

Hvala na odgovoru. 

uređeno: od Zuzi12
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Zuzi12 je napisao:

Kuca je prije njihove smrti prepisana na mene. Nakon njihove smrti bila je ostavinska...Zapravo ne znam jel ima uopce pravo na to.

Kako bi se iz boldanoga dalo razumjeti da baka i djed počivaju u miru već odavno tj., da je prošlo više od tri godine od njihove smrti, ne bi imala pravo na zahtjev za povrat dara kojim je povrijeđen nužni dio sve i da je nužna nasljednica.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 27. 01. 2022. at 22:59, Zuzi12 je napisao:

da ima pravo na nuzni dio nakon toliko godina. 

Dva su razloga koja takve zahtjeve čine neutemeljenim. 

Prvi kao što je već napisano, zastara, objektivni rok od 3 godine od dana smrti bake, odnosno djeda. 

Drugi razlog je što su prednici unuka bili stranke u ostavinskom postupku i nisu isticali takve zahtjeve, glede čega pravomoćno rješenje o nasljeđivanju u odnosu na svaku novu parnicu glede nasljednog prava ima učinak pravomoćno presuđene stvari. 

Povrh svega unuci u opisanoj situaciji nisu nužni nasljednici. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija