Jump to content

Površina zgrade veća od površine parcele


AnRu

Preporučene objave

Kupio bih jedan kao kiosk, ali sam naišao na situaciju gdje za taj objekt u gruntovnici i katastru piše da je 70 m2, dok je na katastarskom operatu ona opcrtana površina parcele dimenzija 50 m2.

Znači objekt je, na papiru i u stvarnosti, nešto veći od svoje parcele, i uredno sa svojim stvarnim dimenzijama upisan u ZK.

Objekt se vodi kao zgrada, uredno je upisana, nema nikakvih zabilježbi da nema uporabnu dozvolu, pa pretpostavljam da je sve legalno.

Plaćam i dobivam 70 kvadrata, ali parcela mi je 50 kvadrata.
Kako nešto može biti na tuđoj parceli i ići van "svoga" ucrtanog, a opet, biti legalno upisano u papirima stvarne dimenzije.
Prilično sam siguran da je građeno za vrijeme bivšeg sustava, tako da je sve moguće, međutim danas ne vidim teoretsku šansu da se za tako što ishodi građevinska dozvola. Ne znam ni kako pravno gledati na tu situaciju.

Kako je moguće da u papirima stoji veća kvadratura objekta od parcele?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , AnRu je napisao:

Kako je moguće da u papirima stoji veća kvadratura objekta od parcele?!

Moguće ako se ucrtavalo prije 2007. jer se do tada s uspjehom ucrtavalo sve i svašta, posebno zbog niže navedenoga,  

prije 1 sat , AnRu je napisao:

nema nikakvih zabilježbi da nema uporabnu dozvolu, pa pretpostavljam da je sve legalno.

no to što nema nikakovu zabilježu ne znači da je objekat tamo legalno, dapače prije bih rekao da nije i to bi trebali provjeriti.

prije 1 sat , AnRu je napisao:

Ne znam ni kako pravno gledati na tu situaciju.

Pravno gledano dio objekta je na drugim česticama što bi se moglo riješiti jedino na način koji određuje Zakon o vlasništvu odredbama o prekoračenju međe građenjem (čl. 155)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Spitfire je napisao:

no to što nema nikakovu zabilježu ne znači da je objekat tamo legalno, dapače prije bih rekao da nije i to bi trebali provjeriti.

Što ako je, a što ako nije?

 

prije 4 sati , Spitfire je napisao:

Pravno gledano dio objekta je na drugim česticama što bi se moglo riješiti jedino na način koji određuje Zakon o vlasništvu odredbama o prekoračenju međe građenjem (čl. 155)

Ako je to stanje tamo tako 20 godina (ili ipak treba proći 40?), a ja sad tek kupim - mogu li se pozvati na dosjelost ili to trenutni vlasnik treba riješiti prije prodaje, pod uvjetom da je vremenski rok zadovoljen?

Čl. 155 mi zvuči kao da bih još mogao biti, da oprostite, nagužen, da ili rušim objekt ili plaćam rentu po tko zna kakvim uvjetima...

U svakom slučaju, vrlo nezgodna situacija i dovodim u pitanje ima li smisla takva kupnja s obzirom na te probleme s gabaritima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija