Jump to content

neslaganje s oporukom


anonimno

Preporučene objave

zanima me sta slijedi ako ja na ostavinskoj nakon čitanja oporuke izjavim da se ne slažem sa oporukom i da smatram da sam oštećen? dali onda j.b svejedno donosi odluku/rješenje onako kako stoji u oporuci i onda slijedi rok za žalbu ili se prekida ostavinska i slijedi parnični postupak povodom moje tužbe (ako je podnesem)?

unaprijed vam zahvaljujem na svakom pojašnjenju i savjetu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa ja mislim da sam oštećen zato sta ja po oporuci dobivam zemljište a brat vrlo atraktivan stan,

iako ja dobivam popriličnu kvadraturu zemljišta

sad ja ne znam dal je moguće da dobijem nužni dio u tom stanu, kako se taj nužni dio uopće procijenjuje?

kako se izračuna/procijenjuje dal sam ja oštećen?

ma evo to me zanima da znam dal uopće ima smisla da se protivim oporuci

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oporuku bi mogli "pobijati" ukoliko bi vam bio povrijeđen nužni dio. Ovako pošto ste ipak dobili zemljište, mislim da ste namireni u nužnom djelu, pa čak i više od toga.

Nužni dio vam inače po zakonu iznosi 1/2 dijela onoga što bi vam pripalo po zakonu. Što de facto znači:

1. zbrojite vrijednost vašeg zemljišta i bratovog stana

2. podijelite na pola (ako ste zakonski nasljednici samo vi i brat, a ako vas je više podijelite s tim brojem) - tako ćete dobiti vrijednost vašeg zakonskog nasljednog dijela

3. tako dobiveni broj podijelite na pola - i ta polovica vam je vrijednost nužnog dijela, pa ako vaše zemljište vrijedi jednako ili više od tog iznosa, niste oštećeni u nužnom djelu.

I imajte na umu da svatko može oporukom raspodjeliti svoju imovinu po svojoj volji i želji. Nije bitno jesu li baš s tim zadovoljni ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s kakvim investitorima???

ni jedan metar kvadratni nije građevinski, pa ako vi nekog znate tko ima neopisivu želju da kupi zeleni pojas,preporučite mi! možda bi investitori rado kupili šumu za šetnju... :-x

"volim" kad mi ljudi sole pamet a poima nemaju s čim raspolažem!

uostalom ja sam ovdje postavila pravno pitanje i hvala svima koji su ozbiljno odgovorili na njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija