Jump to content

Izvanknjižno vlasništvo


MZ1995

Preporučene objave

Izvanknjižno vlasništvo imao je pok. Xx. Putem ostavine djeca su dobila suvlasnički dio. Što učiniti da se upišem u zemljišnik kao vlasnik dijelova nekretnina koji mi pripadaju? Imam i Ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice između nas.Što priložiti zemljišniku i da li je moguće na temelju ostavine upisat se kao vlasnik suvlasničkog dijela pa parcelacijom nanovo tražiti upis novog stanja? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 15. 03. 2022. at 16:05, MZ1995 je napisao:

Izvanknjižno vlasništvo imao je pok. Xx. Putem ostavine djeca su dobila suvlasnički dio. Što učiniti da se upišem u zemljišnik kao vlasnik dijelova nekretnina koji mi pripadaju? Imam i Ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice između nas.Što priložiti zemljišniku i da li je moguće na temelju ostavine upisat se kao vlasnik suvlasničkog dijela pa parcelacijom nanovo tražiti upis novog stanja? 

Vi ste jedan od nasljednika (djece) ostavitelja? 

Jesu li djeca upisana kao suvlasnici na temelju rjesenja o nasljedjivanju?

Ako jesu, onda na Ugovoru o razvrgnucu suvlasnicke zajednice trebaju biti ovjereni potpisi svih sunasljednika (suvlasnika) kod javnog biljeznika i isti treba sadrzavati tabularnu izjavu svih njih da Vam dozvoljava upis kao samovlasniku. S navedenim mozete otici na gruntovnicu ili kod javnog biljeznika i zatraziti upis prava vlasnistva u svoje ime.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 25. 03. 2022. u 11:56, MZ1995 je napisao:

Hvala puno. Da ja sam jedan od. Pokojni otac je izvanknjižni vlasnik i djeca su dobila suvlasnički dio putem ostavine. Ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice imam, ali tabularnu izjavu odvjetnik nije sastavio i ne znam kako izgleda.

1648205768897.jpg

Obratite pozornost na članak 4. Taj Ugovor nije moguće uzeti kao pravnu osnovu razvrgnuća suvlasništva.

Tabularna izjava je izričita izjava onoga čije se pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi (u konkretnom slučaju to bi bili ostali nasljednici) na drugu osobu da pristaje na uknjižbu (da se Vi upišete kao vlasnik te nekretnine). Ta se izjava može dati i u posebnoj ispravi, ali u takvim slučajevima isprava mora sadržavati sve ono što se zahtijeva za uknjižbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija