Jump to content

Darovanje djela nekretnine uz djelomičnu prodaju (majka-sin)


zabregčanka

Preporučene objave

Pozdrav,

Zanima me da li je moguće da majka na sina prepiše tj daruje mu Darovnicom dio nekretnine točnije 50m2, a da se za preostalih 35 m2 nekretnine sklopi kupoprodajni ugovor? Predmet ugovora je stan u stambenoj zgradi s pripadajućim parkingom i ostavom, novogradnja (uporabna ishođena 2022). pretpostavljam da, s obzirom da bi dio stana bio darovan, na darovani dio se ne bi plaćao porez, već samo na dio koji se kupuje. Kako definirati takav ugovor? Da li je to pravno moguće? Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 01. 04. 2022. u 16:07, zabregčanka je napisao:

Pozdrav,

Zanima me da li je moguće da majka na sina prepiše tj daruje mu Darovnicom dio nekretnine točnije 50m2, a da se za preostalih 35 m2 nekretnine sklopi kupoprodajni ugovor? Predmet ugovora je stan u stambenoj zgradi s pripadajućim parkingom i ostavom, novogradnja (uporabna ishođena 2022). pretpostavljam da, s obzirom da bi dio stana bio darovan, na darovani dio se ne bi plaćao porez, već samo na dio koji se kupuje. Kako definirati takav ugovor? Da li je to pravno moguće? Hvala na odgovoru.

Poštovana,

budući da je predmet ugovora etažno vlasništvo, ne, nije moguće tako odrediti predmet ugovora jer je sam stan etažno vlasništvo i kao takav određen suvlasničkim dijelom, razlomkom te se kao takav jedino može i opisati da bi nekretnina bila dovoljno određena i time podobna za uknjižbu u zk. Odnosno, možete darovati/prodati, primjerice 1/4 od 1/64 suvlasničkog dijela s kojim je neodvojivo povezano vlasništvo povezanog dijela nekretnine i to stan od  85 m2 (E-52).

Ako drugačije odredite predmet darovnog/kupoprodajnog ugovora, dio se može darovati, a dio prodati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija