Jump to content

koliko vremena???


fortis

Preporučene objave

Puno. Premalo ucenja dnevno.

Naravno da su iskustva razlicita jer smo i mi razliciti u kapacitetima, koncentraciji, znanju, iskustvu, interesu, logistici, obvezama....ali na temelju razgovora s puno kolega, jednom davno na ovom portalu dosli smo do zakljucka da prosjecnoj osobi treba cca 3 mj. po cca 8 h dnevno.

Sad ti vidi kakve su ti obveze i mogucnosti pa ukalkuliraj. Ima ljudi kojima je trebalo manje ili vise a ovo je valjda prosjek.

Sad ce svi odmah skociti i reci premalo/previse ali to su iskustva ljudi koji su pisali i polagali pa o tome nesto rekli na legalisu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijeme potrebno zan ucenje je jako subjektivna stvar. Pa i sam znas da na faksu nije svatko spremao ispit za jedna vrijeme. Ja sam skraceni program (bez uprave, ustava i organizacije) ucio 2 mjeseca po 2 sata dnevno i 3 mjeseca po 5 sati dnevno i polozio (da se pohvalim) kao da sam imao napisane odgovore.

S druge strane cuo sam da ljudi sprmaju ispite za 3 mjeseca, ali po 6-8 sati dnevno. Ja bih ipak preporucio da se ispit sprema laganije 3 mjeseca (po 3 sata dnevno), a preostala 3 mjeseca bar 6 sati dnevno i uspjeh bi trebao biti zagarantiran

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja spremam po skraćenom programu, a izlazim za neka 2 mjeseca. Kolliko god učim, čini mi se da nema kraja i da ga nikad neće biti. U takvim trenucima obuzme me malodušnost, no onda se sjetim da nisam sama i da nas ima još, no, vjerujte, čak ni takve misli puno puta ne pomažu.

Nema druge nego sjesti i učiti, učiti i učiti . . .

Nekad učim cca 5 sati dnevno, nekad jedva 2 sata. Radim, pa si ne mogu priuštiti da učim po 8 sati dnevno.

Jedino što me veseli je spoznaja da će i tome jednom doći kraj, ... iako se sad niti ne nazire. :cry: :cry:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja ću polagat po skraćenom programu i to nadam se u 4-5 mjesecu. Isto kao i ti radim i tako da ima dana kad uspijem tek 2 sata odvojit za učenje te sam bila prisiljena uzet neplaćeni dopust (30 dana) od 01.03. pa će bit više vremena.

Moj problem je što ne volim učit po zakonima iako je to najsigurnije. Nekako zakoni mi kao da "nemaju dušu" i onda se uhvatim scripte iako znam da je najsigurnije učenje "učenje iz zakona".

Pozdrav svima koji uče i ....ne dajmo se !!! :coffe:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Vrijeme potrebno zan ucenje je jako subjektivna Ja bih ipak preporucio da se ispit sprema laganije 3 mjeseca (po 3 sata dnevno), a preostala 3 mjeseca bar 6 sati dnevno i uspjeh bi trebao biti zagarantiran

 

Isuse! Ko ima vremena pola godine učiti za pravosudni?

I osim toga, nakon šest mjeseci bi ti ono sa početka isparilo. Treba skratiti vrijeme učenja i izbjeći nepotrebno razvlačenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegica je sudski ili odvjetnički vježbenik..? To je onda vjerojatno dovoljno. Međutim nama u privredi treba sigurno više vremena da bi ulupali sve potrebno u glavu samim time što nemamo prakse...

Meni treba vremena da si uopće predočim kako izgleda sud i kad će sudit sudac pojedinac a kad vijeće (KP) a vjerujem da je sudačkom vježbeniku to jedno od najlakših pitanja koje ne mora uopće učit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok, možda im i treba manje (ali baš toliko manje???), ipak su tamo, neke stvari uistinu ne moraju učiti jer su ih imali prilike vidjeti "u živo"

ali ako smo već na ZKP, pa i oni ga zaboga moraju ipak naučiti pa koliko god nešto vidjeli u živo! da ne nabrajam, znaš i sam koliko je ZKP ogroman.

prijatelj odvj. vježb. koji je položio, zna neke stvari iz prakse, ali je itekako gulio sve zakone

prijateljica sud.vježbenica, isto tako

 

ovo sa 3-4 sata laganog učenja kroz 3.mj. i prolaskom bez problema je nerealno!!! osim ako je u pitanju stvarno izvanprosječna osoba.

zamisli, netko to pročita i kaže, ma ok, kakav pravosudni pa to je sitnica, ma trun teže nego ispit na faksu. eto zato ne želim da se postovi uzimaju zdravo za gotovo.

 

btw. i ja sam pravnik u privredi, i da, slažem se da je nama teže, što se praktičnih stvari tiče.

a da ne govorim da kazneni spis u životu nisam vidjela. kao i hrpu drugih stvari...

 

o duljini spremanja stvarno ne vrijedi više trošiti riječi, toliko je već o tome pisano, pa kome 3.mj. kome godina dana.

 

:amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

ok, možda im i treba manje (ali baš toliko manje???), ipak su tamo, neke stvari uistinu ne moraju učiti jer su ih imali prilike vidjeti "u živo"

ali ako smo već na ZKP, pa i oni ga zaboga moraju ipak naučiti pa koliko god nešto vidjeli u živo! da ne nabrajam, znaš i sam koliko je ZKP ogroman.

prijatelj odvj. vježb. koji je položio, zna neke stvari iz prakse, ali je itekako gulio sve zakone

prijateljica sud.vježbenica, isto tako

 

ovo sa 3-4 sata laganog učenja kroz 3.mj. i prolaskom bez problema je nerealno!!! osim ako je u pitanju stvarno izvanprosječna osoba.

zamisli, netko to pročita i kaže, ma ok, kakav pravosudni pa to je sitnica, ma trun teže nego ispit na faksu. eto zato ne želim da se postovi uzimaju zdravo za gotovo.

 

btw. i ja sam pravnik u privredi, i da, slažem se da je nama teže, što se praktičnih stvari tiče.

a da ne govorim da kazneni spis u životu nisam vidjela. kao i hrpu drugih stvari...

 

o duljini spremanja stvarno ne vrijedi više trošiti riječi, toliko je već o tome pisano, pa kome 3.mj. kome godina dana.

 

:amen:

 

 

slažem se, i meni se 3 mj. čini premalo... Istina je da nismo svi jednaki, nekom treba manje, a nekom više vremena... evo prijatelj (odvjetnički vježbenik) je počeo učiti za pravosudni, koji mu je tek u 11. mj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ne paničarite dosta je 3 mjeseca, pa poludili bi da uite više, a ustalom neću o tome, uvjeriti ćete se... a kaj vimislite da ako sjedite za knjigom 6 sati da 6 sati efektivno radite?! ja učio 4 sata dnevno - 3 mjeseca efektivno i za sve se ima vremena, s tim da nas je učilo troje zajedno. Ponavljanje je naravno trajalo duže.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Vrijeme potrebno za učenje:

 

Položila sam pravosudni prije nešto više od mjesec dana. Polagala sam po skraćenom programu. Učila samo točno dva mjeseca. Prvi mjesec je to bilo od 4-8 sati dnevno (kako sam koji dan imala inspiraciju), a drugi mjesec je bilo uistinu cijeli dan (efektivno kojih 10-12h). Položila sam s pohvalom komisije. Naglašavam, da sam svu literaturu skupila prije nego što sam počela učiti. Toliko o tome.

Što se tiče eventualnih savjeta, mislim da je bolje uzeti dva mjeseca, stisnuti zube i odvaliti to, nego da te knjižurine gledaš pola godine ili više. Ja sam isto u radnom odnosu, ali sam potrošila svoj stari godišnji, uzela nešto novog i neplaćeni dopust, i to je bilo to. Naravno, svi smo različiti, ali ja znam da to nikada ne bih mogla gledati dulje od 2-3 mjeseca. Eto, bilo je sasvim dovoljno samo ta 2. Hvala Bogu.

Sretno svima koji polažete! :-D:-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija