Jump to content

Utjecaj rada nakon nezakonitog otkaza na iznos odštete


Orpheus

Preporučene objave

Pozdrav,

Tužim poslodavca za nezakonit otkaz, dobio sam savjet da ukoliko dobijem tužbu, da ću onda imati bolje šanse za dobit veću odštetu ako za vrijeme do pravomoćne presude nisam u radnom odnosu, odnosno da nisam u radnom odnosu na ugovor o radu, što bi onda značilo da rad izvan Hrvatske ili na ugovor o djelu može.

Prvo što mi nije jasno je da mi je to rečeno da se odnosi na radni odnos do pravomoćnosti presude, što se može odužiti, a meni bi logično bilo da se odnosi do završetka radnog odnosa kod poslodavca kojeg tužim i koji je bio do određenog trenutka na određeno vrijeme, dakle logično bi mi bilo da mi je učinio štetu do trenutka dok sam s tim poslodavcem imao ugovor, a ne i nakon toga.

Drugo, rečeno mi je da ako bih se zaposlio kod poslodavca na ugovor o radu na plaću koja bi bila viša od plaće koju sam dobivao kod poslodavca kojeg tužim, da onda ništa od odštete. To mi isto nema baš smisla. Dakle, to što sam možda godinu dana ili više nezaposlen zbog protuzakonitog otkaza poslodavca nema veze ako sam nakon tih godinu dana ili koliko već sam našao neki drugi posao? To što tih godinu dana ili koliko već nisam imao primanja zbog njegovog nezakonitog otkaza, nikom ništa?

Eto, pa ako mi netko može odgovoriti, hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Dana 18. 06. 2022. u 17:19, Orpheus je napisao:

Prvo što mi nije jasno je da mi je to rečeno da se odnosi na radni odnos do pravomoćnosti presude, što se može odužiti, a meni bi logično bilo da se odnosi do završetka radnog odnosa kod poslodavca kojeg tužim i koji je bio do određenog trenutka na određeno vrijeme, dakle logično bi mi bilo da mi je učinio štetu do trenutka dok sam s tim poslodavcem imao ugovor, a ne i nakon toga.

Nije logično, jer se radi o naknadi štete u vidu izgubljene zarade.

Dana 18. 06. 2022. u 17:19, Orpheus je napisao:

Drugo, rečeno mi je da ako bih se zaposlio kod poslodavca na ugovor o radu na plaću koja bi bila viša od plaće koju sam dobivao kod poslodavca kojeg tužim, da onda ništa od odštete

Tako je, jer niste oštećeni u pogledu izgubljene zarade.

prije 12 sati , MirkoP je napisao:

a koji je postupak utvrđivanja iznosa plaće? jer čovjek može reći da nije zaposlen ili da je zaposlen na nepuno radno vrijem?

Dokumentacija sa HZMO-e služi kao dokaz, a ne "rekla-kazala".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 06. 2022. u 17:19, Orpheus je napisao:

da ću onda imati bolje šanse za dobit veću odštetu ako za vrijeme do pravomoćne presude nisam u radnom odnosu, odnosno da nisam u radnom odnosu na ugovor o radu, što bi onda značilo da rad izvan Hrvatske ili na ugovor o djelu može.

Ne znam tko Vam je ovo rekao, ali apsolutno krivo Vam je rekao. Naime, sudovi masovno odbijaju tužbene zahtjeve ako ne dokažete da ste poduzeli sve u svojoj moći da biste 'smanjili štetu', tj. pronašli novi posao u međuvremenu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Nije logično, jer se radi o naknadi štete u vidu izgubljene zarade.

Ok, ali ja sam radio baš tamo i imao ugovor baš tamo kojeg su oni protupravno prekršili. I umjesto toga da radim tamo, sukladno ugovoru o radu, sam stavljen u situaciju da budem bez posla, pa da tražim posao, možda ovakav, možda onakav, možda ovdje ili ondje itd.

Mene bi zanimalo temeljem čega mogu tražiti kompentaciju za to što sam protupravno izbačen sa svog radnog mjesta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Nije logično, jer se radi o naknadi štete u vidu izgubljene zarade.

Ali poslodavac s kojim imam sklopljen ugovor nije dužan obnoviti ugovor nakon njegovog isteka (iako to najčešće radi). Dakle, datumom završetka ugovora prestaje njegova dužnost prema meni. Po čemu bi on trebao biti odgovoran za moju plaću i za to čime ću se ja baviti nakon što prestanu njegove ugovorne obaveze? Drugo bi bilo da imam ugovor na neodređeno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Bonaparte je napisao:

Ne znam tko Vam je ovo rekao, ali apsolutno krivo Vam je rekao. Naime, sudovi masovno odbijaju tužbene zahtjeve ako ne dokažete da ste poduzeli sve u svojoj moći da biste 'smanjili štetu', tj. pronašli novi posao u međuvremenu. 

Razgovarao sam s odvjetnikom o ovom što ste napisali i rekao je da je to posve netočno.

uređeno: od Borbena7
Neprimjereno izražavanje; vrijeđanje korisnika
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Borbena7 je napisao:

Nije logično, jer se radi o naknadi štete u vidu izgubljene zarade.

Tako je, jer niste oštećeni u pogledu izgubljene zarade.

Dokumentacija sa HZMO-e služi kao dokaz, a ne "rekla-kazala".

Pijavljen sam na minimalno radno vrijeme. 

Računao sam da se uzimaju i neki drugi načini dolaska do informacija. Ovo je prilično staromodno.🙃

uređeno: od Borbena7
Nepotrebno komentiranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija