Jump to content

Upis zgrade u zemljišne knjige bez uporabne?


anonimno

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Da, taj zakon mislim da će stupiti na snagu negdje oko 6.mj. 2007.

A kako onda bez toga ostvariti upis i na temelju toga kredit na hipoteku? Mislim da gotovo nikako, nažalost. Treba izvođača radova koji je bio dužan nabaviti uporabnu dozvolu - naganjati da ju ishodi - što je isto veliki problem ako ju od početka nije dobio zbog nekih nedostataka na samoj zgradi ili nekih proceduralnih pogrešaka-nije dostavio potrebnu dokumentaciju ili sl.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim da mi napišete o kojem se zakonu radi?

Meni je poznato da se neće moći etažirati građevine urisane u katastar nakon 25.07.2006., a koje nemaju uporabnu dozvolu, odnosno potvrdu da su izgrađene sukladno građevinskoj dozvoli.

Sud može upisati u zemjišne knjige objekte izgrađene bez uporabne, pa čak i bez građevinske dozvole, ali uz zabilježbu da te dozvole nisu priložene. Uknjižbe izvršene na drugi način su ništave.

Druga stvar je da uporabnu dozvolu nije dužan ishoditi izvođač radova, već investitor, odnosno vlasnik građevine. Drugim riječima, ako investitor objekt proda bez uporabne dozvole, ta obveza prelazi na vlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirna, mislim da se radi o izmjeni zakona o zemljišnim knjigama, gdje će doći do brisanja te odredbe da se može upisati i bez upotrebne, ali uz napomenu da je upisano bez upotrebne. Baš se o tome radi, da će to napraviti velike probleme ljudima koji grade iz kredita, za stambene potrebe, a kako kuću poslije ucrtati, ako recimo niste imali novca za dovršiti kuću (npr žbuka ili neki sličan nedostatak?), kako ucrtati kuću ako nemate svu dokumentaciju, recimo mi ćemo sve radove koje možemo sami napraviti, sami i napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odredba o upisivanju građevine i zabilježbi da nema uporabne sadržana je u Zakonu o gradnji, i ne vjerujem da će se mijenjati. Sada je, doduše, u pripremi novi Zakon o gradnji, ali za sada nemam nikakvih informacija hoće li se nešto mijenjati po tom pitanju. Bojim se da bi to bilo malo predrastično, i da je i zakonodavac toga svijestan, tim više što za uporabnu morate imati i uređen okoliš, a ne samo dovršenu građevinu. Bilo bi nerealno da ne možete upisati kuću u zemljišne knjige jer nemate sredstava za uređenje okoliša.

 

Prilično sam uvjerena da se cijela priča odnosi samo na etažiranje, što su izmjene sadržane u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i već su stupile na snagu. Naime, bez uporabne, odnosno ako kuća nije izgrađena sukladno građevinskoj dozvoli, nećete moći upisati etažno vlasništvo, nego će svi suvlasnici biti upisani kao suvlasnici zgrade u idealnim dijelovima, a ne kao vlasnici konkretnog stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo i friških informacija iako ne baš detaljnih.

 

Pitala sam geodeta, on kaže da se baš o tim izmjenama koje uključuju i obiteljske kuće priča već dvije godine, sljedeći termin o kojem je riječ je lipanj ove godine, on ne zna hoće li proći, ali kaže, prije ili kasnije uvest će i to.

Na gruntovnici još ne znaju ništa, rade po starom, ne znaju ni kada bi se moglo promijeniti. Savjet geodeta je: ako imate kuću pod prvom pločom, zovite svog geodeta i ucrtajte kuću dok se može ovako provući jer izmjene će nastupiti prije ili kasnije pa će biti iznenađenih :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa sad, da negdje piše, ne bi bilo toliko topica o tome, niti bi mi nagađali, niti bi tražili odgovore od geodeta i šetali po gruntovnici (nije to zanemariv gubitak vremena) nego bi dali link, zar ne?

Ovako, pitamo ljude koji su upućeni u kuloarska naklapanja, pa kad jednu stvar čuješ na par različitih strana, dođeš do zaključka da bi se zbilja moglo desiti da neki ostanu zatečeni neznanjem kada to zbilja stupi na snagu.

I onda će biti, kako to ne mogu ucrtati kuću? A do sada se moglo?

Jednako kao što se nedavno desilo nama laicima: Kako to ne mogu graditi bez građevinske? Pa do sada se moglo, a sada eto ruše te objekte..... Ljudi idemo u Europu, sve su te stvari za očekivati, glupo je razmišljati "pa gdje su onda svi oni koji ne mogu završiti fasadu ili urediti okoliš, neće valjda zbog toga biti spriječeni ucrtati kuću?" A gdje su oni koji ne mogu etažirati objekt, zar nije to ista situacija?

Ako se gradi kuća, nećete ju napraviti bez prozora i krova, zar ne? Pa i ta fasada recimo je dio građevinarskog standarda, kuća ne bi smjela biti bez fasade, kao ni bez krova i prozora. A za obiteljsku kuću tehnički pregled nije strašna stvar.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I isto kao što se sada riješava situacija sa bespravnim kućama, riješit će se i to, tj rješavat će oni kojima ucrtavanje treba iz bilo kojih razloga.

Npr. Bespravna kuća kojoj prijeti rušenje: ili će vlasnik ishodovati pravovaljanu građevinsku dozvolu, uskladiti se sa propisima, ili će kuća biti srušena. U ovom slučaju, ako ste radili izmjene objekta, ishodovat ćete ili izmjene i dopune građevinske dozvole, ili potpuno novu, ili dozvolu za rekonstrukciju, ili ćete završiti nedovršenu kuću, napravit ćete tehnički pregled, dobit upotrebnu dozvolu i ucrtati kuću. Procedura nije ništa manje ni više komplicirana za stare investitore od one koju će proći svi novi investitori koji ionako već računaju na ishodovanje uporabne dozvole. Zašto za sve ne bi vrijedili isti standardi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neka onda smanje komunalnu i vodnu naknadu za bitno barem za obiteljske kuce ili stare objekte prije 1997., a za nove neka bude "oderi me jer nam je prazan budzet".

 

sve je to pitanje tko to moze platiti, a vecina ljudi si je dogradjivala zbog egzisencije i sve se to toleriralo.

 

zasto kad je izbio rat tisucama bosanaca i izbjeglica koji su gradili u okolici zagreba nije ruseno?

 

zato jer se to toleriralo i htjelo im se izaci u susret.

trebali su im dati besplatno zemljiste, nacrte i sve da sagrade sukladno zakonu, a ovako ispada da ih vecina mora rusiti.

 

primjer u istri. 290 ljudi 1990g kupili od opcine zemlju koja je parcelrana i radjena upravo za prodaju.

nakon toga se gradi a nema urbanistickog plana i ne bi se smjelo graditi, ali se ipak gradi i opcina si fino ubere novac i tako svake godine.

danas 17g nakon toga svih 290 dobiva rjesenje o rusenju jer po novom urb. planu oni su izvan gradjevne zone.

 

razlog-----srusiti, kupiti jeftino od strane "poduzetnika" te onda promjena urb. plana nakon par godina.

 

to vam je realnost. a mi bi htjeli decentralizirani sustav sa tavim korumpiranim ljudima po lokalnim zajednicam.

 

tako je i u rogoznici bilo. pitam se da li ce se rusiti dva bespravna kata od importane galerije kod vlaske.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija