Jump to content

Najniža braniteljska mirovina


panco07051956

Preporučene objave

Od 2016. sam u prijevremenoj braniteljskoj mirovini(2066kn).Kasnije sam saznao da postoje Odluke(objavljene u NN,potpisane od strane predsjednice upravnog vijeća Hrv.zavoda za mir.osig. Melite Čićak) o visini najniže bran.mirovine od 2.558,25kn!Tri puta sam u Tvrtkovoj u pravnoj službi pokušao izboriti svoja prava ali bezuspješno!?!Neću odustati ali više neznam šta da poduzmem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani panco,

postoji ta odluka o visini najniže braniteljske mirovine u iznosu od 2.558,25 kn. Tko po stvarnom izračunu mirovine ima manji iznos, ima pravo na 2.558,25 kn + cca 0,50 kn x broj dana provedenih u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata (minimalno 100 dana).

Taj iznos je za korisnike: starosne braniteljske mirovine i invalidske braniteljske mirovine - opća nesposobnost.

Korisnici invalidske braniteljske mirovine - profesionalna nesposobnost imaju pravo na 80 % te najniže braniteljske od 2.558,25 kn.

Korisnicima prijevremene braniteljske mirovine iznos od 2.558,25 kn množi se s njhovim polaznim faktorom ZOMO, na primjer s 0,8800 i to je za njih onda iznos najniže braniteljske mirovine.

Važno: Pravo na priznavanje bilo koje najniže braniteljske mirovine imaju samo oni s priznatih najmanje 100 dana borbenog sektora tijekom Domovinskog rata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof!Puno hvala na odgovoru.Ova stranica i vaš odgovor mi puno znači.Osjećao sam se sam,bespomoćan i prevaren svih ovih godina od kada sam saznao o postojanju odluka o najnižim mirovinama.Ja imam 120 dana borbenog sektora.Prijevremena braniteljska mirovina mi je odobrena 6.8.2016.u iznosu 2063,16kn(uz penalizaciju 20%).Sa povišicama do danas ona ne prelazi 2558,25kn(zadnja mirovina 2479,55kn).Bio sam dva puta u Tvrtkovoj u pravnoj službi.Nikakve koristi,samo oholost i bahatost.21.6.2019.pravnici:Suzović Vesni uručio sam u ruke Odluku iz 2018.Jedva da ju je pogledala i rekla da to ne postoji,zamalo da ju nije bacila u koš za smeće!?!Od tada tražim način da se izborim za svoja prava ali ne znam kako?Želim tražiti sve zaostatke iako nije novac najvažniji.Boli me omalovažavanje,lopovluk,zakidanje sirotinje!Također napominjem da sam prošle godine navršio 65.godina.Prvi puta su mi u Tvrtkovoj rekli da tek kad navršim 65.imam pravo na 2558kn.I od toga ništa!

Sa štovanjem!Srdačan pozdrav.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HRVATSKI ZAVOD ZA MIROVINSKO OSIGURANJE

341

Na temelju članka 49. stavka 5. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 121/17, 98/19 i 84/21) i članka 21. i 22. Statuta Hrvat­skog zavoda za mirovinsko osiguranje (»Narodne novine«, br. 28/14, 24/15, 73/19 i 147/20), Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, na sjednici održanoj 28. veljače 2022., donosi

ODLUKU

O VISINI NAJNIŽE MIROVINE HRVATSKOM BRANITELJU IZ DOMOVINSKOG RATA ZA GODINU 2022.

Članak 1.

Najniža mirovina hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata određuje se od 1. siječnja 2022. u svoti od 2.558,25 kn mjesečno.

Članak 2.

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, korisniku prijevremene starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika, starosne ili invalidske mirovine, kao i korisniku obiteljske mirovine nakon smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji ispunjava uvjete za ostvarivanje prava na mirovinu prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: ZOHBDR) ili Zakonu o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine« br. 157/13, 151/14, 33/15, 93/15 i 120/16, 18/18, 62/18, 115/18, 102/19 i 84/21 – u daljnjem tekstu: Zakon), a mirovina mu je manja od najniže mirovine, određuje se najniža mirovina u svoti od 2.558,25 kn i povećava prema članku 4. ove Odluke, ako ispunjava uvjet iz članka 49. stavka 4. ZOHBDR-a.

Članak 3.

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, koji je navršio životnu dob iz članka 26. ZOHBDR-a, a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za starosnu mirovinu prema ZOHBDR-u ni prema Zakonu te nije stekao uvjete za neku drugu mirovinu u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja generacijske solidarnosti ili je korisnik obiteljske mirovine prema Zakonu odnosno općem propisu o mirovinskom osiguranju koji je prethodio tom propisu, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine, koja od 1. siječnja 2022. iznosi 2.558,25 kn mjesečno, ako ispunjava uvjet iz članka 49. stavka 4. ZOHBDR-a.

Članak 4.

Najniža mirovina iz članka 1. ove Odluke korisnicima iz članka 2. i 3. ove Odluke povećava se za 0,015 % od utvrđene proračunske osnovice određene propisom kojim se utvrđuje izvršavanje državnog proračuna Republike Hrvatske odnosno za 0,4989 kn za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, uz primjenu odgovarajućeg mirovinskog i polaznog faktora prema kojemu je mirovina određena, odnosno za starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu primjenom mirovinskog i polaznog faktora iz članka 50. i 51. ZOHBDR-a.

Članak 5.

Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 1. siječnja 2022.

Klasa: 041-01/22-02/2
Urbroj: 341-99-01/01-22-6
Zagreb, 28. veljače 2022.

Predsjednica
Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda
za mirovinsko osiguranje
Melita Čičak, v. r.

 

Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji 

NN 121/1798/1984/21

na snazi od 31.07.2021.

Pravo na najnižu mirovinu

Članak 49. (NN 84/21)

(1) Korisniku invalidske ili obiteljske mirovine koji dijelom ili u cijelosti ispunjava uvjete za ostvarivanje prava na mirovinu prema odredbama ovoga Zakona, a mirovina mu je manja od najniže mirovine, odredit će se najniža mirovina prema stavcima 5. i 6. ovoga članka, uz uvjet iz stavka 4. ovoga članka.

(2) Korisniku prijevremene starosne, starosne za dugogodišnjeg osiguranika, starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, kao i korisniku obiteljske mirovine nakon smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji ispunjava uvjete za ostvarivanje mirovine prema ovom Zakonu ili Zakonu o mirovinskom osiguranju, a mirovina mu je manja od najniže mirovine, odredit će se najniža mirovina prema stavcima 5. i 6. ovoga članka, uz uvjet iz stavka 4. ovoga članka.

(3) Iznimno od stavaka 1. i 2. ovoga članka, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji je navršio životnu dob iz članka 26. ovoga Zakona, a ne ispunjava uvjete za starosnu mirovinu prema ovome Zakonu ni prema Zakonu o mirovinskom osiguranju te nije stekao uvjete za neku drugu mirovinu u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja generacijske solidarnosti ili je korisnik obiteljske mirovine prema Zakonu o mirovinskom osiguranju odnosno općem propisu o mirovinskom osiguranju koji je prethodio tom propisu, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine određene prema stavcima 5. i 6. ovoga članka, uz uvjet iz stavka 4. ovoga članka i primjenu članka 98. Zakona o mirovinskom osiguranju.

(4) Najniža mirovina pripada korisniku mirovine iz stavka 1. ovoga članka, osobama iz stavka 2. ovoga članka i hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata iz stavka 3. ovoga članka ako oni odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu imaju priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana u borbenom sektoru.

(5) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne netoplaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

(6) Osnovica iz stavka 5. ovoga članka povećava se za 0,015% od utvrđene proračunske osnovice predviđene propisom kojim se regulira izvršavanje državnog proračuna Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: proračunska osnovica) za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

 

Poštovani panco, vjerujem da ste čitali ovu odluku, vidim da ste napisali da ste 2021. napunili 65. godina starosti i da se od 2016. godine nalazite u prijevremenoj braniteljskoj mirovini. E sad da li ispunjavate uvijete iz članka 49. stavak 2. Zakona o braniteljima to morate provjeriti u mirovinskom ili potražiti pravnu pomoć privatno jer vjerujem da imate rješenje o mirovini iz 2016. Znam da ljudi jako teško prelaze iz prijevremene u starosnu mirovinu prema ZOMO i da su non-stop penalizirani jer bi trebali raditi još 2 godine na pola radnog vremena da bi ispunili uvjet prelaska iz prijevremene u starosnu nakon 65. godina. E sad koji su uvjeti da bi vi dobili najnižu braniteljsku mirovinu u prijevremenoj braniteljskoj mirovini stvarno morate provjeriti i prema tome postupiti.  

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Skywalker007 je napisao:

Poštovani panco, vjerujem da ste čitali ovu odluku, vidim da ste napisali da ste 2021. napunili 65. godina starosti i da se od 2016. godine nalazite u prijevremenoj braniteljskoj mirovini. E sad da li ispunjavate uvijete iz članka 49. stavak 2. Zakona o braniteljima to morate provjeriti u mirovinskom ili potražiti pravnu pomoć privatno jer vjerujem da imate rješenje o mirovini iz 2016.

Znam da ljudi jako teško prelaze iz prijevremene u starosnu mirovinu prema ZOMO i da su non-stop penalizirani jer bi trebali raditi još 2 godine na pola radnog vremena da bi ispunili uvjet prelaska iz prijevremene u starosnu nakon 65. godina. E sad koji su uvjeti da bi vi dobili najnižu braniteljsku mirovinu u prijevremenoj braniteljskoj mirovini stvarno morate provjeriti i prema tome postupiti.  

Ovo boldano iz vaseg teksta je jedini nacin da bi si eventualno povecao mirovinu,

postovani prof mu je u svom postu lijepo napisao, citiram...

"Korisnicima prijevremene braniteljske mirovine iznos od 2.558,25 kn množi se s njhovim polaznim faktorom ZOMO, na primjer s 0,8800 i to je za njih onda iznos najniže braniteljske mirovine."

A vas se zbog odlaska u prijevremenu braniteljsku mirovinu penalizirali - umanjili mirovinu za 20%, prema tadasnjem braniteljskom zakonu...sto bi vama onda polazni faktor iznosio 0,80,

jer se najniza mirovina racuna uz primjenu odgovarajuceg mirovinskog i polaznog faktora...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija