Jump to content

Majka svih Ovrha


pravda

Preporučene objave

Poštovani molim za pomoć..Naime želim da mi neko objasni članak 23.a OZ o ovršnosti prvostupanjskih sudskih odluka. U njemu se spominje tražbina do 1,000 kuna za fizičku i 5,000 kuna za registriranu djelatnost i da ovršnost postaje u roku od osam dana od dana dostavljanja ovršeniku.Prva nejasnoća mi je kome predati prijedlog ovrhe.Pošto je na temelju vjerodostojne isprave treba je predati javnom bilježniku a u članku se navodi samo sudska odluka može proglasiti ovršnost, ako se preda sudu dali će je odbiti jer je na temelju vjerodostojne isprave, a na temelju vjerodostojne isprave se predaje J.B. Ako se predaje sudu dali se predaje trgovačkom Sudu ako su obe stranke sa registriranom djelatnošću.Dali se predaje općinskim sudovima ako je jedna bilo koja od strana fizička osoba.Što napraviti sa ovršnosti.Dali sud odmah po prolasku osam dana od dana zaprimanja ovršnosti od strane ovršenika šalje ovrhu na sprovođenje onom predmetu kojem se nalaže prenos tražbine(poslodavcu,žiro računu – banci,mirovina – HZMO) i dali je šalje iako se ovršenik žalio u roku iz bilo kojeg razloga nakon osam dana.Ovo stoga jer ako se ovrhovoditelj naplati većina ovršenika će odustati od daljne procedure jedino stvarno ako smatra da ovrhovoditelj u krivu istrajat će na postupku. Zaista sam tražio po temama ovaj slučaj ali nisam uspio ništa naći.Bilo bi zaista zahvalno da se kvalitetno objasni ova tema jer većina nas malih poduzetnika ima ta mala potraživanja koja bi upala u okvire gore navedenih iznosa ali se zbog početnog troška ne odlučujemo na to. Međutim ako se to naplaćuje odmah uz uvjet postojanja sredstava ovršenika sigurno bi krenuli u taj trošak jer će se i on naplatiti. Ako se ovršenik žali neka se žali pa neka on sada poluđuje kad će se to riješiti .Predpostavljam da je zakonodavac htio da se onemogući oduglovačenje predmeta od strane ovršenika.Dali je u tome uspio.Dali se ovim služe HTV .T-Com i ostala ekipa prema svojim korisnicima.Možda sam nešto krivo objasnio ali se nadam još jednom da će neko ovo kvalitetno objasniti pa da oni koji neznaju za ovo ipak se odluče za naplatu svojih potraživanja jer većini od njih i jesu prometi malih iznosa između obrta i malih poduzetnika.

Unaprijed HVALA

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu Vam se radi o tome da imate neku sudsku odluku sa iznosom do 1.000 odnosno 5.000 kn, a NE vjerodostojnu ispravu. Znači morate imati presudu ili rješenje kojim je nešto naloženo stranci, pa onda ta presuda ili rješenje postaje ovršno u roku od 8 dana bez obzira na žalbu.

s druge strane, prema vašem postu, Vi imate račun pretpostavljam, koji je vjerodostojna isprava, pa onda morate na ovrhu kod javnog bilježnika po standardnoj proceduri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznati da je u koliziji zašto su uveli te cenzuse jer ako imam presudu ili riješenje onda nije bitno 1.000 ili 5.000 ili 100.000 jer ako predam prijedlog na osnovu ovršne isprave onda se ona sprovodi na predmetu ovrhe bez obzira na žalbu ovršenika i bez obzira na visinu tražbine.Dakle dali se daje mogućnost da se u tražbi prema fizičkoj osobi do 1,000 kuna i prema pravnoj osobi do 5,000 kuna ostvari ovrha odnosno postaje ovršna u roku od 8 dana od dana uručenja ovršeniku i naplati ako ima sredstava a ovršenik neka se žali.Jer predpostavka je da račune do 1,000 ili do 5.000 kuna nećete krivotvoriti ili bezveze izdati jer ćete poslije imati puno više posljedica nego jihova vrijednost.Molim objašnjenje dali je itko imao u praksi ovakav primjer.Pozdrav

 

 

Članak 23a.glasi

 

»Ovršnost prvostupanjskih sudskih odluka

 

 

 

Članak 23.a

 

(1) Prvostupanjska sudska odluka kojom se fizičkoj osobi koja ne obavlja registriranu djelatnost nalaže isplata tražbine čija glavnica ne prelazi 1.000,00 kuna, odnosno kojom se fizičkoj osobi koja obavlja registriranu djelatnosti u pravnoj stvari u vezi s tom djelatnošću ili pravnoj osobi nalaže isplata tražbine čija glavnica ne prelazi 5.000,00 kuna postaje ovršna u roku od osam dana od dana dostave osobi kojoj je naložena isplata. Žalba protiv takve odluke ne odgađa ovrhu

 

 

(2) Ako se u sudskoj odluci nekoj od osoba iz stavka 1. ovoga članka nalaže samo da naknadi troškove postupka u iznosu koji ne prelazi iznose navedene u toj odredbi, žalba protiv takve odluke o naknadi troškova postupka ne odgađa ovrhu.«

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija