Jump to content

Nepostupanje DORH-a


Orpheus

Preporučene objave

Znam da nisam jedini s ovim problemom, ali svejedno imam potrebu potražiti nekakav odgovor...

DORH-u sam prijavio neke slučajeve, točnije baš na Državno odvjetništvo RH, i oba puta su oni to "šibnuli" na Županijsko, pa sa Županijskog na Općinsko državno odvjetništvo, stigle mi o tome uredno obavijesti na kućnu adresu. I tu priča staje. DORH nije dužan ništa. Ako im se prohtije, bave se progonom, a ako ne, ništa (a jasno mi je zašto se ovim ne žele bavit).

Prijavio sam inače jedan drugi slučaj Općinskom državnom odvjetništvu u jednom gradu, i kao odgovor na to sam dobio obavijest o odbacivanju prijave, međutim u ovim slučajevima je razvidno da nemaju temelja za odbacivanje jer sam jako dobro argumentirao prijave, pa su očigledno to odlučili samo zanemariti, tj. "pospremiti u ladicu".

I još luđe, u jednoj od navedenih prijava u kojoj se navodi kršenje zakona na razini cijele RH, sve dokumentirano, obrazloženo, dakle naveo konkretno ne samo za Zagreb, oni šibnuli Županijskom u Zagreb, a ovi Općinskom u Zagreb.

Što poduzeti?

uređeno: od Orpheus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Orpheus je napisao:

Znam da nisam jedini s ovim problemom, ali svejedno imam potrebu potražiti nekakav odgovor...

DORH-u sam prijavio neke slučajeve, točnije baš na Državno odvjetništvo RH, i oba puta su oni to "šibnuli" na Županijsko, pa sa Županijskog na Općinsko državno odvjetništvo, stigle mi o tome uredno obavijesti na kućnu adresu. I tu priča staje. DORH nije dužan ništa. Ako im se prohtije, bave se progonom, a ako ne, ništa (a jasno mi je zašto se ovim ne žele bavit).

Prijavio sam inače jedan drugi slučaj Općinskom državnom odvjetništvu u jednom gradu, i kao odgovor na to sam dobio obavijest o odbacivanju prijave, međutim u ovim slučajevima je razvidno da nemaju temelja za odbacivanje jer sam jako dobro argumentirao prijave, pa su očigledno to odlučili samo zanemariti, tj. "pospremiti u ladicu".

I još luđe, u jednoj od navedenih prijava u kojoj se navodi kršenje zakona na razini cijele RH, sve dokumentirano, obrazloženo, dakle naveo konkretno ne samo za Zagreb, oni šibnuli Županijskom u Zagreb, a ovi Općinskom u Zagreb.

Što poduzeti?

DORH se ne bavi konkretnim predmetima (imaju jednu usku nadležnost pred visokim sudovim i arbitražama), a nadležnost pojedinog ODO ili ŽDO i USKOK-a proizlazi iz zakona. Postoje točna pravila kada koje postupa, neovisno o tome što su djela počinjena na razini RH. Tako da biste shvatili o čemu se radi uzmite ZKP, ZUSKOK i zakon o Područjima i sjedištima državnih odvjetništava iz kojih proizlazi stavarna i mjesna nadležnost. Naravno, ako niste pravnik ne očekujem da će Vam sve baš biti jasno. Isto tako, državno odvjetništvo Vam neće postupati po špekulacijama i slično, pa razmislite jeste li prijavili nešto za što ste zaključili gledanjem TV-a ili čitanjem novina, ili ste možda revoltirani, ili ste pak prijavili konkretan događaj za koji imate dokaze? U tom pogledu budite isto tako svjesni da državno odvjetništvo neće poduzeti ništa bez konkretnih i čvrstih dokaza, pa se možda i može raditi o kaznenom djelu, ali se ne može dokazati.

I posljednje, ako ste žrtva kaznenog djela imate pravo preuzeti progon nakon odbačaja prijave. U svakom slučaju možete kao prijavitelj tražiti obavijest o poduzetim radnjama, a u slučaju da smatrate da postoje propusti u radu podnijeti pritužbu na rad zamjenika zaduženog spisom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , legalex je napisao:

DORH se ne bavi konkretnim predmetima (imaju jednu usku nadležnost pred visokim sudovim i arbitražama), a nadležnost pojedinog ODO ili ŽDO i USKOK-a proizlazi iz zakona. Postoje točna pravila kada koje postupa, neovisno o tome što su djela počinjena na razini RH. Tako da biste shvatili o čemu se radi uzmite ZKP, ZUSKOK i zakon o Područjima i sjedištima državnih odvjetništava iz kojih proizlazi stavarna i mjesna nadležnost. Naravno, ako niste pravnik ne očekujem da će Vam sve baš biti jasno. Isto tako, državno odvjetništvo Vam neće postupati po špekulacijama i slično, pa razmislite jeste li prijavili nešto za što ste zaključili gledanjem TV-a ili čitanjem novina, ili ste možda revoltirani, ili ste pak prijavili konkretan događaj za koji imate dokaze? U tom pogledu budite isto tako svjesni da državno odvjetništvo neće poduzeti ništa bez konkretnih i čvrstih dokaza, pa se možda i može raditi o kaznenom djelu, ali se ne može dokazati.

I posljednje, ako ste žrtva kaznenog djela imate pravo preuzeti progon nakon odbačaja prijave. U svakom slučaju možete kao prijavitelj tražiti obavijest o poduzetim radnjama, a u slučaju da smatrate da postoje propusti u radu podnijeti pritužbu na rad zamjenika zaduženog spisom.

Poštovani, sve sam jasno napisao, ali nema veze, napisati ću opet.

 

Ajmo reći da su oni postupili po tim pravilima o tome kad koje DO postupa, iako nema nigdje veze da između ostalog ono što je konkretno navedeno za određeni grad, a nije Zagreb, bude poslano samo na Općinsko u Zagreb, a ne barem u taj još jedan grad, odnosno na sva Općinska državna odvjetništva u RH. Ali neka su i poslali samo na Općinsko u Zagreb, nije stvar u tome gdje su po zakonu proslijedili i što piše u zakonima vezano za nadležnost, nego što piše u zakonima o nepostupanju i što se u praksi događa kad ne postupaju, a ne postupaju.

Naveo sam također da kad je jedna deseta prijava odbačena, da sam dobio obavijest o odbacivanju, a da ovdje nisam dobio ništa, iz čega zaključujem da nisu oni zaključili da prijava nema osnove pa da su je odbacili, nego da po tim prijavama ne rade ništa jer im se tako može i jer neće ići na “ruku koja ih hrani”.

 

Ono što sam zaboravio napisati jest to da ih jesam pitao što su poduzeli u vezi tog slučaja, ali da su se oglušili, međutim vidim da sam poslao očito na krivu adresu, tj. na Državno odvjetništvo RH, a ne na Općinsko, pa ću poslati i na Općinsko.

 

Ovo vezano za “špekulacije”, “revolt” i slično ću ponoviti, sve je konkretno argumentirano i potkrijepljeno dokaznim materijalima za više slučajeva, kao i o dokazima o masovnom kršenju zakona u redovnoj praksi vršenja određene radnje na razini RH, dok sam u druge dvije kaznene prijave za dva kaznena djela konkretno naveo sve kao i ranije napisano za ta dva kaznena djela, tako da ne vidim o čemu bih imao razmišljati.

U redu je da pitate jer ne znate tko je s druge strane i vjerojatno građani svakakve gluposti prijavljuju, ali isto tako nisam jedini koji je prijavio kaznena djela kojima se nije politički oportuno baviti (za razliku od nekih drugih, gdje se ljude drži u pritvoru bez ikakvih dokaza i po političkom nalogu).

 

Dakle, zaključak, to što DO možda ne može poduzeti ništa jer kao nema dokaza opovrgavam činjenicom da sam kod jedne druge prijave dobio na kućnu adresu obavijest o odbacivanju iste, dok u ovim drugim slučajevima ne dobivam ništa, iz čega zaključujem da je “završilo u ladici”.

 

Nisam žrtva, međutim zanimljivo je to što kažete da nakon odbacivanja imam pravo preuzeti progon. Ništa nije odbačeno, nego ne rade ništa po tom pitanju.

 

Vidjet ću hoću li dobiti odgovor nakon što im pošaljem upit.

 

Zahvaljujem na odgovoru, srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo na jedan od dva upita sam dobio odgovor, na upit koji se tiče kaznenih djela koja se vrše masovno i sustavno na teritoriju čitave države od strane države, iz Općinskog državnog odvjetništva su vezano za moju prijavu koju sam poslao DORH-u još prošle godine (i koja je proslijeđena na Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu dva tjedna nakon tog) odgovorili da ju još uvijek tobože obrađuju (odnosno ne rade ništa), tj. kako su mi generički odgovorili:

"Poštovani,

obavještavamo da je predmetni spis u radu te su u tijeku izvidi.

Lijep pozdrav,

Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu
Zagreb, Selska cesta 2".

 

Napominjem da dok oni "vrše izvide", da se kaznena djela i dalje vrše po čitavoj državi.

uređeno: od Orpheus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija