Jump to content

Presuda nezakonitog otkaza, što dalje


MirkoP

Preporučene objave

Pozdrav

Dobio sam presudu o nezakonitosti otkaza (ne bih ulazio u sadržaj tužbe), gdje piše da me bivši poslodavac mora vratiti na radno mjesto i isplatiti plaću kao da sam do sada bio zaposlen. Tako je glasio i tužbeni zahtjev.
E, sad. Moje pitanje proizlazi iz činjenice da ne želim nazad u tu firmu a sad sam zaposlen na pola radnog vremena i bavim se nekim drugim stvarima.
Kako ide s tim isplatama plaće; da li se bezuvjetno isplaćuje bez obzira da li prihvatio povratak na staro radno mjesto ili ne i što je s otpremninom?
I da li se izmjene traženja dogovaraju s bivšim poslodavcem aka nagodba ili se ide u posebni, novi postupak?

uređeno: od MirkoP
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam za čl. 125 Zakona o radu, tj. da do kraja glavne rasprave tražite da Vas se ne vrati na posao. U ovoj situaciji mislim da nema zakonski reguliranog rješenja tj. potpišite sporazumni otkaz ili dajte otkaz. Ako netko od forumaša ima bolju ideju neka javi. 

Plaće - za period dosad, tj. što im je naloženo sudskom odlukom moraju isplatiti, čak i ako Vi sutra date otkaz. Otpremnina se daje samo ako oni Vama daju otkaz (ovisi i o Ugovoru o radu, ali navodim zakonske odredbe). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , MirkoP je napisao:

da, imam (ili imao bih) pravo na otpremninu (više godina rada) a od nezakonitog otkaza je prošlo više od godine.

Ako ćete dati otkaz, onda nemate pravo na otpremninu, jer je  sud u sudskom postupku utvrdio da Vaš otkaz nije bio dopušten i da Vam radni odnos nikada nije ni prestao. Posljedica ovoga je obveza isplate plaće od dana "otkaza". Također, ako ćete sada podnijeti otkaz kod tog poslodavca koji Vas treba vratiti na radno mjesto, vodite računa da kod ovakve vrste otkaza imate obvezu odrađivanja otkaznog roka, osim ako Vas poslodavca ne oslobodi ove obveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , MirkoP je napisao:

Ako je netko zaposlen kod drugog poslodavca, što onda s presudom?

Presuda je obvezujuća za strane u postupku, pa tako i za Vas. Dobili ste što ste tražili, a da li želite nastaviti tamo raditi ili ne to je stvar Vaše odluke, ali Vas ne oslobađa ugovorne obveze koju imate prema svom poslodavcu koji Vas je dužan vratiti na radno mjesto.

prije 9 sati , MirkoP je napisao:

Logično je da neće tek tako dati otkaz kod drugog poslodavca niti bi sud imao razloga da inzistiran tome.

Sud ne inzistira na ničemu, a sudska presuda po pravomoćnosti Vas obvezuje. Ne možete iz presude prihvatiti samo prava koja imate, a odreći se svojih obveza.

prije 9 sati , MirkoP je napisao:

Dakle, od tuzbenog zahtjeva do presude je proteklo vremena i okolnosti zarađivanja plaće su se u bitnom promijenili.

Naravno, to je bilo i za očekivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija