Jump to content

Ustupanje u korist sunasljednika i dugovi


grba1988

Preporučene objave

Poštovani,

nakon smrti oca isli smo na ostavinsku raspravu. Javnoj biljeznici smo rekli jasno da ne zelimo( brat,sestra i ja) nikakvo nasljedstvo jer smo znali da mozemo samo dugove nasljediti. Medjutim mama je prihvatila nasljedstvo na svoje inzistiranje i javna biljeznica nam je predlozila da se odreknemo nasljedstva u ime mame bez da nas je upozorila da se sa time u biti ne odricemo nicega jer i dalje odgovaramo za dugove. I sada nakon 8 godina od smrti oca dobivamo ovrhu od b2 kapitala na 250 000 kuna za kredit iz 2010 godine. Mama je nasljedila auto, dva grobna mjesta i 1/2 kuce koja je bila pod ovrhom i koja je na kraju oduzeta od nas. B2 kapital je poslao ovrhu poslodavcima na brata i sestru na 250 000 kn. Moje pitanje je dali mozemo za taj iznos odgovarati? Koliko sam citao zakone odgovara se do visine nasljedene imovine a mi realno nismo nista nasljedili osim dugova. Smije li se jedna osoba ovrsit na cijeli iznos ako odgovaramo kao solidarni duznici. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Ustupanje u korist sunasljednika i dugovi
prije 1 sat , grba1988 je napisao:

Moje pitanje je dali mozemo za taj iznos odgovarati?

Možete, ako je u rješenju o nasljeđivanju navedeno da ste se prihvatili svog dijela, te da ste ga potom ustupili u korist majke. S tim da odgovarate za dug samo do visine vrijednosti takvog nasljednog dijela.

prije 1 sat , grba1988 je napisao:

Koliko sam citao zakone odgovara se do visine nasljedene imovine a mi realno nismo nista nasljedili osim dugova

Naslijedili ste dio kojeg ste se odrekli u korist majke, a dugovi se uopće ne nasljeđuju, niti su predmet ostavinske rasprave.

prije 1 sat , grba1988 je napisao:

Smije li se jedna osoba ovrsit na cijeli iznos ako odgovaramo kao solidarni duznici. 

Da, može.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Borbena7 je napisao:

Možete, ako je u rješenju o nasljeđivanju navedeno da ste se prihvatili svog dijela, te da ste ga potom ustupili u korist majke. S tim da odgovarate za dug samo do visine vrijednosti takvog nasljednog dijela.

Naslijedili ste dio kojeg ste se odrekli u korist majke, a dugovi se uopće ne nasljeđuju, niti su predmet ostavinske rasprave.

Da, može.

Znaci mogu odgovarati ali makismalno do iznosa koji sam nasljedio sto je puno manje od iznosa kojim nas se opterecuje. Mogu li se zalit po toj osnovi i mogu li se pozivati na zastaru s obzirom da je proslo 12 godina od kredita? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , grba1988 je napisao:

Znaci mogu odgovarati ali makismalno do iznosa koji sam nasljedio sto je puno manje od iznosa kojim nas se opterecuje

Tako je.

prije 12 sati , grba1988 je napisao:

Mogu li se zalit po toj osnovi i mogu li se pozivati na zastaru s obzirom da je proslo 12 godina od kredita? 

Možete se žaliti po toj osnovi, a pri tome se pozivate na članak 139. st. 3. Zakona o nasljeđivanju. Za utvrđivanje zastare trebate imati više informacija o samom kreditu i dosadašnjem postupku naplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, Baletan je napisao:

Dali u ovršnom predmetu koji je ustupljen mora biti priložen ugovor o ustupanju tražbine ili samo obavijest o ustupanju tražbine.

Ovisi u kojoj je fazi ovršni postupak? Ako nije okončan, sud bi trebao tražiti da mu se dostavi dokaz o ustupu da bi mogao donijeti odluku o stupanju na mjesto ovrhovoditelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija