Jump to content

Punomoćnik nasljednika i ovrha preminulog


telesisija

Preporučene objave

Mojoj mami, koja je u mirovini, je umro brat i ostavio zemlju, koja nikad nije podijeljena, ali i dug. 

Dug ne znam koliki je niti imam načina saznati dok ne bude postupak ostavine.

Ona je na jednoj nepodijeljenoj čestici napravila malu nelegaliziranu kućicu za sebe.

Trenutno je u domu za starije mentalno bolesne osobe i nema kapaciteta da se nosi sa svime ovime.

Dobije li nasljeđe gubi štednju, mirovinu i ne može više biti u domu, a ja nisam u mogućnosti brinuti za nju.

Odbije li nasljeđe gubi pola kućice i kad ne bude imala štednje da pokrije dom možda više neće imati kamo.

Moja ideja, kao njene kćeri, je da je tražim punomoć da prebacim novce na mene, zaštitim ih od ovrhe i uplaćujem joj za dom.

Također bih uzela punomoć da mogu umjesto nje tražiti od suda informaciju o visini duga te imati opciju odluke prihvaćam li nasljeđe, odnosno dug ili ne.

Moje pitanje je sjeda li ovrha na mene u trenutku kad imam punomoć na njenim sredstvima, ali i odluci o nasljeđivanju (ako je takvo što uopće moguće).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , telesisija je napisao:

Dug ne znam koliki je niti imam načina saznati dok ne bude postupak ostavine.

Ovo nećete ni na ostavinskoj raspravi saznati.

prije 1 sat , telesisija je napisao:

Trenutno je u domu za starije mentalno bolesne osobe i nema kapaciteta da se nosi sa svime ovime.

Je li joj oduzeta poslovna sposobnost?

prije 1 sat , telesisija je napisao:

Dobije li nasljeđe gubi štednju, mirovinu

Možete li ovo objasniti? Mislite na ovrhu ili?

prije 1 sat , telesisija je napisao:

Odbije li nasljeđe gubi pola kućice i kad ne bude imala štednje da pokrije dom možda više neće imati kamo.

Da li je na tim nekretninama već sada izvršena kakav zabilježba tereta u teretnom listu C?

prije 1 sat , telesisija je napisao:

Također bih uzela punomoć da mogu umjesto nje tražiti od suda informaciju o visini duga te imati opciju odluke prihvaćam li nasljeđe, odnosno dug ili ne.

Ovo može i ona napraviti podneskom.

prije 1 sat , telesisija je napisao:

Moje pitanje je sjeda li ovrha na mene u trenutku kad imam punomoć na njenim sredstvima, ali i odluci o nasljeđivanju (ako je takvo što uopće moguće).

Ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rekli su mi u poslovnici FINA-e da u toku ostavine uputim, odnosno majka, upit sudu ili bilježniku, koliki je dug.

Nije joj oduzeta poslovna sposobnost.

Da, mislim na ovrhu. Pripadne li joj bratova imovina ide i ovrha, pa odlazi sve sa tekućeg računa, ali i buduća mirovina.

Ne znam je li zabilježen teret na nekretninama. Ujaku su samo sjekli mirovinu na njegovom računu, koliko mi je poznato.

Otkad je u domu sve što ona može prvo dogovara sa svojom socijalnom radnicom i udomiteljicom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , telesisija je napisao:

Rekli su mi u poslovnici FINA-e da u toku ostavine uputim, odnosno majka, upit sudu ili bilježniku, koliki je dug.

Možete uputiti, ali oni ne mogu jamčiti da su prikupili sve podatke.

prije 4 sati , telesisija je napisao:

Ne znam je li zabilježen teret na nekretninama

Pa provjerite, jer što će Vam opterećena nekretnina.

prije 4 sati , telesisija je napisao:

Otkad je u domu sve što ona može prvo dogovara sa svojom socijalnom radnicom i udomiteljicom.

Očito će se i oko ovoga morati posavjetovati s njima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Dug je 400 tisuća kuna, od toga većina je dug zbog prometnih prekršaja koje je ujak napravio vozeći pijan neregistrirani traktor. Mama se savjetovala s nekim rođakom iz sela, a on navodno sa svojim odvjetnikom, pa tvrdi kako će taj dug napravljen prekršajima biti otpisan. Meni je to nadnaravno, s obzirom na to da je u FINA-i aktivna ovrha i bila u provedbi do zadnjeg dana života mog ujaka, a kada sam ih nazvala rekli su da se ovrha uopće ne gasi već se seli na onog tko je nasljednik. 

Možete li mi reći je li moguće otpisati dug u postupku ostavinske rasprave, zbog toga što je taj dug zasnovan na prometnim prekršajima mog ujaka? Meni nema smisla. Dug je dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , telesisija je napisao:

Dug je 400 tisuća kuna, od toga većina je dug zbog prometnih prekršaja koje je ujak napravio vozeći pijan neregistrirani traktor

Sigurni ste da je glavnina ovog duga na ime prometnih prekršaja? Pitam zbog visine duga.

prije 16 sati , telesisija je napisao:

pa tvrdi kako će taj dug napravljen prekršajima biti otpisan

Teško da će biti otpisan.

prije 16 sati , telesisija je napisao:

a kada sam ih nazvala rekli su da se ovrha uopće ne gasi već se seli na onog tko je nasljednik. 

Ni ovo nije točno.

prije 16 sati , telesisija je napisao:

Možete li mi reći je li moguće otpisati dug u postupku ostavinske rasprave

Neće.

prije 16 sati , telesisija je napisao:

Dug je dug.

Tako je, a ovdje razlika u tome što u pravilu vjerovnik ne nastavlja ovršni postupak na nasljednike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija