Jump to content

državljanstvo - potomak iseljenika


neksi5

Preporučene objave

Pozdrav, pokrećem temu u ime jedne poznanice s obzirom da ona ne priča hrvatski.

 

Djed joj je rođen 1922. u selu Lasinjski (Karlovačka županija). Za vrijeme 2.svj. rata zatočili su ga Talijani i kasnije je završio u Njemačkoj gdje ga je "pod svoje" uzela jedna obitelj i tamo je dalje nastavio živjeti i raditi. Oženio se njemicom s kojom je dobio dvoje djece (jedno dijete je otac poznanice). Djed je kasnije redovito dolazio u Jugoslaviju i posjećivao svoje roditelje i ostalu rodbinu. Otac poznanice imao je mogućnost izbora tadašnjeg jugoslavenskog i njemačkog državljanstva, ali se odlučio za njemačko s obzirom da je živio i radio u Njemačkoj. Međutim, otac poznanice kasnije je ipak uspio steći hrv. državljanstvo (2020.).

 

Od dokumenata za djeda koje je poznanica uspjela pronaći je tzv."Stalni pasoš FNRJ" iz 1967. godine u kojem stoji da je izdat "za prebivalište u SR Njemačkoj". Također se navodi da s njim idu (putuju) njegovo dvoje djece.

 

Ima li poznanica uvjeta za stjecanje državljanstva kao potomak iseljenika (čini mi se da bi ovdje bio primjenjiv čl. 11. st.2. ili st.3.???) i koju dokumentaciju bi bilo potrebno još priložiti?

 

hvala.

uređeno: od neksi5
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sivko je napisao:

Samo se zaokruži D1 na prvom zahtjevu https://mup.gov.hr/drzavljanstvo-325/325

Bio bi st.1 i 3.

hvala puno! onda to znači da poznanica ne mora dokazivati pripadnost hrv. narodu djeda?

možete mi samo pojasniti razliku između stavaka 3. i 4., ako je st.3. primjenjiv u konkretnom slučaju jer mi nije baš jasno.

 

3) Iseljenik iz stavka 1. ovoga članka je osoba koja se prije 8. listopada 1991. godine iselila s područja Republike Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.

4) Iznimno, iseljenik iz stavka 1. ovoga članka je i pripadnik hrvatskog naroda koji se iselio s prostora u sastavu bivših država u kojima se, u vrijeme iseljenja, nalazilo i područje današnje Republike Hrvatske.

uređeno: od neksi5
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 12. 2022. u 6:42, sivko je napisao:

Stav 3 su svi  koji su iselili prije navedenog datuma a stav 4 je da su pripadnici hrvatskog naroda mogli iseliti i u bilo koju republiku bivše SFRJ.

Pa poželjno je da pribavi dokumente od djeda gdje piše da je Hrvat.

Nisam znao da je to moguće. Ja sam mislio da je to moguće samo ako je na primjer pripadnik hrvatskog naroda živio u Srbiji tokom SFRJ i onda pritom iselio u inozemstvo (npr. Njemačka). Na primjer moja baba je pripadnik hrvatskog naroda (to joj je utvrđeno u rodnom i vjenčanom listu) i ona se iselila sa mojim djedom u Srbiju dok je postojala SFRJ. Jel to znači da to ne spada pod onu klauzulu gdje piše da se iseljenikom ne smatra osobom koja je promjenila prebivalište u neku od bivših republika SFRJ? Ili je ipak onako kako sam prvo napisao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 06. 12. 2022. u 12:30, neksi5 je napisao:

hvala puno! onda to znači da poznanica ne mora dokazivati pripadnost hrv. narodu djeda?

možete mi samo pojasniti razliku između stavaka 3. i 4., ako je st.3. primjenjiv u konkretnom slučaju jer mi nije baš jasno.

 

3) Iseljenik iz stavka 1. ovoga članka je osoba koja se prije 8. listopada 1991. godine iselila s područja Republike Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.

4) Iznimno, iseljenik iz stavka 1. ovoga članka je i pripadnik hrvatskog naroda koji se iselio s prostora u sastavu bivših država u kojima se, u vrijeme iseljenja, nalazilo i područje današnje Republike Hrvatske.

ako ja sad dobro shvaćam (slobodno me @sivko ispravite ako griješim), u konkretnom slučaju primjenjuje se st. 3. jer je Lasinjski (Karlovačka županija) područje današnje RH pa se onda smatra da se djed iselio s područja RH u Njemačku. Zato ovdje nije potrebno dokazivati pripadnost hrv. narodu, već samo iseljenje djeda i rodbinsku povezanost s njime??

 

A st.4. bi bio primjenjiv npr. u slučaju da je djed poznanice živio u Beogradu pa se iz Beograda odselio u Njemačku. Tek u tom slučaju bi trebalo osim iseljenja i rodbinske povezanosti s djedom dokazivati i djedovu pripadnost hrv. narodu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, sivko je napisao:

To je da je iselio a sad treba prikupiti druge dokumente.

u mupovim uputama nakon nabrajanja dokumentacije koja se traži od podnositelja zahtjeva (životopis, izvadak iz matice rođenih [...]) stoji "iseljenici:  ovjerena preslika putne ili druge javne isprave temeljem koje je osoba iselila iz Republike Hrvatske u inozemstvo, ako se radi o potomcima iseljenika treba dokazati i rodbinsku povezanost sa iseljenom osobom". 

 

možete li mi, molim vas, reći koja bi to još dodatna dokumentacija bila osim ove navedene na mupovim stranicama? hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija