Jump to content

Zastara na opomenu za plaćanje


lululululu

Preporučene objave

Pozdrav,

otac mi je umro 2012. kada sam bila maloljetna, i prema tome naslijedila sam dio njegove imovine pa tako i dugova.

Prije par dana dobila sam opomenu - poziv na plaćanje od odvjetnika za dugoročni zajam. U prijepisu piše da je zajam zaključen 29.4.2011., a u opomeni 4.4.2012., te da je dug trebalo podmiriti zaključno s 2017. godinom.

S obzirom da nije pokrenuta nikakva ovrha niti sam u međuvremenu dobila ikakvu obavijest, mogu li se pozvati na zastaru?

Hvala Vam!

uređeno: od lululululu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte se na ništa pozivati, ignorirajte jer raspolažete s premalo informacija da bi znali da li je nastupila zastara ili ne. Uostalom, uvijek se stignete pozvati na zastaru u slučaju pokušaja ovrhe. Jeste li sigurni da nije pokušana nikakva ovrha? Kako su naveli u tom dopisu zašto se obraćaju Vama? Postoji li još nasljenika iza pok. oca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Nemojte se na ništa pozivati, ignorirajte jer raspolažete s premalo informacija da bi znali da li je nastupila zastara ili ne. Uostalom, uvijek se stignete pozvati na zastaru u slučaju pokušaja ovrhe. Jeste li sigurni da nije pokušana nikakva ovrha? Kako su naveli u tom dopisu zašto se obraćaju Vama? Postoji li još nasljenika iza pok. oca?

Nasljednici smo brat, sestra, mama i ja. Brat i sestra ne žive u Hrvatskoj dugi niz godina tako da je njima svejedno, mama nije dobila obavijest u vezi ovoga.

Pregledala sam ostale ovrhe za koje sam dobila obavijest, u Fini te i provjerila preko e-građani međutim nema ničega po čemu bih mogla potvrditi da je ovo već pokrenuto. U opomeni se navodi da ako ih u roku 15 dana od primanja obavijesti ne kontaktiram ili ne podmirim dug pokreću sudski postupak za prisilno namirenje tražbine. Znam da to nužno ne znači da nema ovrhe, ali pretpostavljam da bi samo ponovno pokrenuli postupak da već postoji? 
 

Ne želim se pozvati na zastaru ako postoji neka negativna posljedica od toga, ali isto tako ne želim platiti još jedan očev dug ako ne moram. Ali, s obzirom da su naveli taj rok od 15 dana, u svakom slučaju bih htjela reagirati na vrijeme. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, lululululu je napisao:

Nasljednici smo brat, sestra, mama i ja. Brat i sestra ne žive u Hrvatskoj dugi niz godina tako da je njima svejedno, mama nije dobila obavijest u vezi ovoga

Ako ih kontaktiraju, neka ih i oni ignoriraju.

prije 13 minuta, lululululu je napisao:

Pregledala sam ostale ovrhe za koje sam dobila obavijest, u Fini te i provjerila preko e-građani međutim nema ničega po čemu bih mogla potvrditi da je ovo već pokrenuto.

A eventualno da je provjeriti, da li je bio pokrenut kakav postupak u odnosu na pok. oca pri nadležnom Općinskom sudu?

prije 15 minuta, lululululu je napisao:

U opomeni se navodi da ako ih u roku 15 dana od primanja obavijesti ne kontaktiram ili ne podmirim dug pokreću sudski postupak za prisilno namirenje tražbine.

Samo neka pokrenu, pa ćete imati više konkretnih informacija, ali bez da Vi prekidate zastarni rok.

prije 16 minuta, lululululu je napisao:

Znam da to nužno ne znači da nema ovrhe, ali pretpostavljam da bi samo ponovno pokrenuli postupak da već postoji? 

Moguće da postoji, ali u odnosu na pok. oca.

prije 18 minuta, lululululu je napisao:

Ne želim se pozvati na zastaru ako postoji neka negativna posljedica od toga

Prekid zastarnog roka, a upitno je da li je nastupila zastara.

prije 18 minuta, lululululu je napisao:

ali isto tako ne želim platiti još jedan očev dug ako ne moram

Znači li Vam što da za dugove pokojnog oca odgovarate, ali samo do visine vrijednosti svog nasljednog dijela?

prije 19 minuta, lululululu je napisao:

Ali, s obzirom da su naveli taj rok od 15 dana, u svakom slučaju bih htjela reagirati na vrijeme. 

Nemojte ništa poduzimati, kad je čekalo godinama, može još neko vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako ih kontaktiraju, neka ih i oni ignoriraju.

A eventualno da je provjeriti, da li je bio pokrenut kakav postupak u odnosu na pok. oca pri nadležnom Općinskom sudu?

Samo neka pokrenu, pa ćete imati više konkretnih informacija, ali bez da Vi prekidate zastarni rok.

Moguće da postoji, ali u odnosu na pok. oca.

Prekid zastarnog roka, a upitno je da li je nastupila zastara.

Znači li Vam što da za dugove pokojnog oca odgovarate, ali samo do visine vrijednosti svog nasljednog dijela?

Nemojte ništa poduzimati, kad je čekalo godinama, može još neko vrijeme.

Uputit ću ih, hvala Vam od srca.

S obzirom da sam bila maloljetna, a mama neupućena, tada obznanjeni dugovi su svi već otplaćeni tako da u me do visine vrijednosti nasljednog dijela ne bi spasilo jer je samo ona snosila dugove. 

Zaključno, ovo ću ignorirati, a ako dođe do ovrhe pozvat ću se na zastaru u roku za žalbu. Još jednom puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, lululululu je napisao:

Uputit ću ih, hvala Vam od srca

Molim 😊

prije 6 minuta, lululululu je napisao:

S obzirom da sam bila maloljetna, a mama neupućena, tada obznanjeni dugovi su svi već otplaćeni tako da u me do visine vrijednosti nasljednog dijela ne bi spasilo jer je samo ona snosila dugove. 

Moguće da je zbog toga nisu kontaktirali. To bi značilo da su se informirali... U svakom slučaju njoj stoji na raspolaganju i prigovor na temelju čl. 139. st. 3. Zakona o nasljeđivanju.

prije 8 minuta, lululululu je napisao:

Zaključno, ovo ću ignorirati, a ako dođe do ovrhe pozvat ću se na zastaru u roku za žalbu

Kada zaprimite nešto novo slobodno se javite. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija