Jump to content

nezaposleni suprug - uzdržavani član obitelji?


Martina Makigi

Preporučene objave

Poštovanje, zanima me može li moj suprug, koji je posljednjih nekoliko godina nezaposlen i ne prima plaću niti ikakve druge naknade, biti uzdržavani član obitelji? Imam li ja pravo, s obzirom da sam jedina zaposlena u kućanstvu, pravo na poreznu olakšicu?

Ako imam, možete li me uputiti kako istu ostvariti? 

Hvala unaprijed na odgovoru!

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) Može

2) Da biste dobili povrat poreza za 2022. morate podnijeti ZPP - DOH obrazac preko ePorezne ili osobno u poreznoj u kojoj ćete navesti da tražite uvećanje osobnog odbitka za supruga. Na obrazac stavljate njegovo ime i prezime, OIB i informaciju da je uzdržavani član. Ukoliko možete na temelju njega dobiti povrat poreza, dobit ćete ga. Znači u biti da prvo mora bit uplaćeno nešto na ime poreza na dohodak i prireza da bi vam to porezna vratila

3) Za 2023. ga je najbolje staviti na poreznu karticu. Samim time ste si uvećali osobni odbitak na mjesečnoj razini i onda ćete imati veću plaću mjesečno. Isto idete preko sustava ePorezna ili osobno to rješavate u poreznoj. 

Rok za podnošenje ZPP - DOH za 2022. je do 28.02. ove godine, a roka za prijavu na poreznu karticu nema. Što prije to bolje. Kad ga upišu kao uzdržavanog člana na poreznu karticu, obavezno dostavite tu poreznu karticu poslodavcu što prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Miran89 je napisao:

1) Može

2) Da biste dobili povrat poreza za 2022. morate podnijeti ZPP - DOH obrazac preko ePorezne ili osobno u poreznoj u kojoj ćete navesti da tražite uvećanje osobnog odbitka za supruga. Na obrazac stavljate njegovo ime i prezime, OIB i informaciju da je uzdržavani član. Ukoliko možete na temelju njega dobiti povrat poreza, dobit ćete ga. Znači u biti da prvo mora bit uplaćeno nešto na ime poreza na dohodak i prireza da bi vam to porezna vratila

3) Za 2023. ga je najbolje staviti na poreznu karticu. Samim time ste si uvećali osobni odbitak na mjesečnoj razini i onda ćete imati veću plaću mjesečno. Isto idete preko sustava ePorezna ili osobno to rješavate u poreznoj. 

Rok za podnošenje ZPP - DOH za 2022. je do 28.02. ove godine, a roka za prijavu na poreznu karticu nema. Što prije to bolje. Kad ga upišu kao uzdržavanog člana na poreznu karticu, obavezno dostavite tu poreznu karticu poslodavcu što prije.

Zaboravila sam napisati vrlo važnu informaciju, a to je da sam u 2022. od 24.1. bila na bolovanju (rizična trudnoća) a zatim odmah na rodiljnom dopustu na kojem sam i sada do 7.mj. Utječe li to na nešto od ovoga što ste napisali?

I treba li suprug uplaćivati svoje zdravstveno kako bismo koristili ovo pravo koje ste napisali pod br3?

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utječe. Dobit ćete nešto sitno povrata poreza jer ste radili samo 24 dana (i to pod uvjetom da je uplaćeno nešto poreza na dohodak). 2024. ćete imati pravo na veći povrat poreza za tu drugu polovicu godine kad se vratite na posao. Za to vrijeme dok ste na porodiljnom napravite novu poreznu karticu sa suprugom na njoj da odmah krenete koristiti veći osobni odbitak čim se vratite na posao. Porezna sama vrši obračun povrata poreza na dohodak i dostavlja vam rješenje tako da vi ne morate ništa raditi osim dodati supruga na poreznu karticu.

Ne, suprug ne treba uplaćivati sam svoje zdravstveno. Njegov dohodak treba biti manji od 3.185€ godišnje da bi bio uzdržavani član.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija