Jump to content

Neizgrađeni dio građevinskog područja


ABZ

Preporučene objave

Poštovani,
Posjedujem zamljište koje se od 2011 godine nalazi u MR zoni - zona razvoja, neigrađeni dio građevinskog zemljišta.
Posljednjih 12 godina pokušavam uključiti svoje zemljište (površine 1150m2) u građevinsku zonu.
Naime, moje zemljište nalazi se direktno na jednoj od glavnih gradskih prometnica (zaobilaznica), a tereni sa moje lijeve i desne strane su građevinski; jedan je izgrađen, a drugi se upravo gradi.
Dakle, u građevinskom predjelu (površine ca. 6000m2) jedino je moje zemljište ostalo kao neizgrađeno, te je pripojeno područjima koje po naravi i lociranosti nemaju veze sa mojim zemljištem.
Zemljište ima osiguranu infrastrukturu (kanalizacija, struja, voda), sve u krugu 10m, ali Odjel za prostorno uređenje, kao ni zavod za urbanizam, ne dozvoljavaju mi da prenamijenim zemljište.
S druge strane isti ti odjeli slažu se sa nelogičnošću moje situacije, ali istodobno tvrde da ne mogu ništa napraviti po tom pitanju.
Uredno predajem zahtjeve za prenamjenu pri svakim izmjenama i dopunama prostornog plana, ali po njima nikad nije prilika da ostvarim svoje pravo.
Da li mi netko može reći da li pravnim / sudskim putem mogu ostvariti svoje pravo?
Obratio sam se prema više vrsta institucija, između ostalog i ministarstvu graditeljstva, ali oni se ograđuju od toga, te me upućuju na lokalna tijela.
U prilogu je i skica mojeg položaja, čisto da se dobije bolji dojam o čemu se tu radi. Moja čestica zaokružena je plavim krugom.
Hvala na informacijama i savjetima!

1a_page-0001.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako dobro razumijevam, ovo točkasto je izgrađeno, a ovo bez točkica neizgrađeno - neuređeno građevinsko područje. Po kojoj je logici Vaše, koje se uz to nalazi uz put a time vjerojatno i u blizini sve potrebne infrastrukture - nejasno je. Odnosno, vjerojojatno ste se nekom zamjerili :) Dakle, prema Zakonu o prostornom uređenju, za neizgrađena građevinska područja naselja potrebno je donijeti urbanistički plan uređenja. Budući je tog neizgrađenog građevinskog područja puno, a postupak donošenja UPU-ova traje jako dugo - člankom 201. Zakona određeno je da se donosu Dopune prostornih planova prema kojima bi se neizgrađeno građevinsko područje pretvorilo u uređeno ili neuređeno. Ukoliko se pretvori u uređeno - onda vi možete ići na dozvolu (naravno, ukoliko zadovoljavate sve, Zakonom propisane uvjete). Ukoliko se pak pretvori u neuređeno - onda ne možete dobiti dozvolu dok se ne donese propisani UPU (i ovdje postoje neke dvojbe i različita tumačenja ali pustimo sad to).

Ako je sve ovako kako samo opisao onda postoje samo dva rješenja:

1. Donošenje UPU-a (vjerojatno je riječ o nekom području koje Gradu/Općini nije prioritet a nema roka do kad se UPU-ovi moraju donijeti tako da je ovo...na dugom štapu.

2. Izmjene i dopune Prostornog plana uređenja. U tijeku javne rasprave trebalo bi podnijeti zahtjev da se vaše zemljište koje je po sve sudeći opremljeno infrastrukturom, odredi kao uređeno.

Ima tu još nekih detalja ali to bi bio sukus....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, herostrat je napisao:

Ako dobro razumijevam, ovo točkasto je izgrađeno, a ovo bez točkica neizgrađeno - neuređeno građevinsko područje. Po kojoj je logici Vaše, koje se uz to nalazi uz put a time vjerojatno i u blizini sve potrebne infrastrukture - nejasno je. Odnosno, vjerojojatno ste se nekom zamjerili :) Dakle, prema Zakonu o prostornom uređenju, za neizgrađena građevinska područja naselja potrebno je donijeti urbanistički plan uređenja. Budući je tog neizgrađenog građevinskog područja puno, a postupak donošenja UPU-ova traje jako dugo - člankom 201. Zakona određeno je da se donosu Dopune prostornih planova prema kojima bi se neizgrađeno građevinsko područje pretvorilo u uređeno ili neuređeno. Ukoliko se pretvori u uređeno - onda vi možete ići na dozvolu (naravno, ukoliko zadovoljavate sve, Zakonom propisane uvjete). Ukoliko se pak pretvori u neuređeno - onda ne možete dobiti dozvolu dok se ne donese propisani UPU (i ovdje postoje neke dvojbe i različita tumačenja ali pustimo sad to).

Ako je sve ovako kako samo opisao onda postoje samo dva rješenja:

1. Donošenje UPU-a (vjerojatno je riječ o nekom području koje Gradu/Općini nije prioritet a nema roka do kad se UPU-ovi moraju donijeti tako da je ovo...na dugom štapu.

2. Izmjene i dopune Prostornog plana uređenja. U tijeku javne rasprave trebalo bi podnijeti zahtjev da se vaše zemljište koje je po sve sudeći opremljeno infrastrukturom, odredi kao uređeno.

Ima tu još nekih detalja ali to bi bio sukus....

 

Poštovani,
hvala na Vašem odgovoru i informacijama!
Da, sve je točno što ste naveli; potrebno je ići na javnu raspravu za izmjene i dopune plana koje su, doduše, upravo sada u tijeku...a javna rasprava je već trebala biti.
No. kako sam naveo, upoznat sam i da pri ovim izmjenama i dopunama neću biti uvažen, odnosno da ću možda čekati još jako dugo...kako ste Vi naveli.
Dakle, šanse su mi, s obzirom na to, male.
Ali, pozivajuči se na moj jedinstveno loš položaj, tj. nelogičnost gdje ja tu visim jedini s ne-mogućnošću gradnje, nekako sam se nadao da bih možda sudski mogao ishodovati 'pravdu' ili ne?
Jer, ovako, to doista može biti do u vječnost.
Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, ABZ je napisao:

 

Problem je slijedeći: Ako oni krenu u redefiniranje uređeno/neuređeno građevinsko područje (na temelju čega bi eventualno mogli intervenirati i na vašoj čestici) onda isti princip moraju primjeniti za obuhvat cijelog prostornog plana. A oni to neće napraviti jer to (vjerojatno) nije definirano Odlukom o izradi.

Naime, Odluka o izradi je akt kojim započinje izrada Izmjena i dopuna PPU-a.  U toj izradi definiraju se ciljevi i točno se mora odrediti što je predmet izmjena i dopuna. I onda se samo to i može mijenjati. U konkretnom slučaju - u Odluci o izradi je recimo...trebalo napisati da je jedan od ciljeva (između ostalog) i redefiniranje neizgrađenog građevinskog područjua. Ali to je onda jako veliki i komplicirani posao. Ako PPU mijenjaju zbog neki manjih projekata ili slično...onda sasvim sigurno se neće upustiti o ovo što sam spomenuo nego bi to trebalo ići kroz neke sveobuhvatne Izmjene i dopune ili izradu novog PPU-a ali i tu je problem jer se još ne mogu radiiti nove generacije planova.

E sad....što napraviti?

Ja bi na vašem mjestu išao na postupak dozvole i tražio da moj zahtjev za dozvolom odbiju i onda išao na žalbu Ministarstvu u kojoj bi pojasnio da VAša katastarska čestica nije neuređena jer ima svu potrebnu infrastrukturu (ako ima). U Ministarstvu je ranije bilo različiitih tumačenje oko ove problematike - nemate veliku šansu ali eto.... Ne vidim što bi drugo mogli.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, herostrat je napisao:

Problem je slijedeći: Ako oni krenu u redefiniranje uređeno/neuređeno građevinsko područje (na temelju čega bi eventualno mogli intervenirati i na vašoj čestici) onda isti princip moraju primjeniti za obuhvat cijelog prostornog plana. A oni to neće napraviti jer to (vjerojatno) nije definirano Odlukom o izradi.

Naime, Odluka o izradi je akt kojim započinje izrada Izmjena i dopuna PPU-a.  U toj izradi definiraju se ciljevi i točno se mora odrediti što je predmet izmjena i dopuna. I onda se samo to i može mijenjati. U konkretnom slučaju - u Odluci o izradi je recimo...trebalo napisati da je jedan od ciljeva (između ostalog) i redefiniranje neizgrađenog građevinskog područjua. Ali to je onda jako veliki i komplicirani posao. Ako PPU mijenjaju zbog neki manjih projekata ili slično...onda sasvim sigurno se neće upustiti o ovo što sam spomenuo nego bi to trebalo ići kroz neke sveobuhvatne Izmjene i dopune ili izradu novog PPU-a ali i tu je problem jer se još ne mogu radiiti nove generacije planova.

E sad....što napraviti?

Ja bi na vašem mjestu išao na postupak dozvole i tražio da moj zahtjev za dozvolom odbiju i onda išao na žalbu Ministarstvu u kojoj bi pojasnio da VAša katastarska čestica nije neuređena jer ima svu potrebnu infrastrukturu (ako ima). U Ministarstvu je ranije bilo različiitih tumačenje oko ove problematike - nemate veliku šansu ali eto.... Ne vidim što bi drugo mogli.

 

Poštovani,
puno Vam hvala na odgovoru i savjetu!
Taman sam počeo pisati, ali mi je pukao internet.
Htio sam samo dodati legendu iz gore navedene skice - tj. navesti, prema karti, ovaj 'neizgrađeni dio građevinskog područja' ne vodi se ni kao uređeni, ni kao neuređeni.
Jedino 'neuređeni dio građ. područja' vodi se oznakom kao takav,

A kako bih trebao predati zahtjev za dozvolom, putem projektantskog ureda, ili osobno da predam zahtjev....?..,prema kojem odjelu točno?

image.jpeg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da mi niste dobro opisali problem jer ne poznajete terminologiju (što nije ni čudno, silno je zamršena).

Naime, ukoliko je Vaša katastarska čestica u onom žutom - to je (po legendi) izgrađeni dio građevinskog područja naselja i tu nema problema za gradnju. Pretpostavljam ipak (sudeći po veličini čestica) da je DIO vaše čestice u onom sivom koji predstavlja neurđeno dio građevinskog područja naselja. I tu nastaje problem, prema onom što sam već napisao....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, herostrat je napisao:

Mislim da mi niste dobro opisali problem jer ne poznajete terminologiju (što nije ni čudno, silno je zamršena).

Naime, ukoliko je Vaša katastarska čestica u onom žutom - to je (po legendi) izgrađeni dio građevinskog područja naselja i tu nema problema za gradnju. Pretpostavljam ipak (sudeći po veličini čestica) da je DIO vaše čestice u onom sivom koji predstavlja neurđeno dio građevinskog područja naselja. I tu nastaje problem, prema onom što sam već napisao....

Poštovani,

moja čestica u potpunosti spada u 'žuto' omeđeno područje, oznake 'neizgrađeni dio građ.područja' - a u kojemu su svi objekti osim moga izgrađeni i legalizirani, od koji se neki upravo grade.
Prilažem cijelu skicu sa legendom - moje zemljište omeđeno je plavim kvadratom.
Hvala

image.jpeg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, ABZ je napisao:

Poštovani,

moja čestica u potpunosti spada u 'žuto' omeđeno područje, oznake 'neizgrađeni dio građ.područja' - a u kojemu su svi objekti osim moga izgrađeni i legalizirani, od koji se neki upravo grade.
Prilažem cijelu skicu sa legendom - moje zemljište omeđeno je plavim kvadratom.
Hvala

 

image.jpeg

ovdje očito legenda nenamjerno pokazuje krivu informaciju; kad se karta poveća, sva područja u žutom . do mene, i ispod mene, vode se prema legendi kao +neizgrađeni dio građ.područja', mada su u biti 'izgrađeni dio...'.
Očito su napravili problem u gustoći i smjeru tih kockica.
No, kako bilo, to ne mijenja stanje  - da ja ulazim kao i svi oko mene u istu zonu (žuto polje), ali jedini ja istodobno nemam pravo gradnje, te me ubacuju u zonu razvoja - MR,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 03. 2023. u 15:13, herostrat je napisao:

Mislim da mi niste dobro opisali problem jer ne poznajete terminologiju (što nije ni čudno, silno je zamršena).

Naime, ukoliko je Vaša katastarska čestica u onom žutom - to je (po legendi) izgrađeni dio građevinskog područja naselja i tu nema problema za gradnju. Pretpostavljam ipak (sudeći po veličini čestica) da je DIO vaše čestice u onom sivom koji predstavlja neurđeno dio građevinskog područja naselja. I tu nastaje problem, prema onom što sam već napisao....

Poštovani, da..
Prema lokacijakoj informaciji moja čestica nalazi se ipak u izgrađenom dijelu građevinskog područja naselja Zadar, u zoni MR - mješovita namjena - razvoj.
Pošto sam ipak u izgrađenom dijelu, te sam ostao jedini koji ne smije graditi; da li to povećava moje izglede za prenamjenu zemljišta u građevinsko?
Također, naveli ste da je jedna od mogućnosti zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, pa nakon odbijanja, da idem na žalbu prema ministarstvu.
No, s obzirom na male šanse i u tom slučaju, da li moj zahtjev za izdavanje građ. dozvole mora ići s projektom, ili je to moguće obaviti jadnostavnije, bez da potrošim veće novce?
Da li što zahtjev za lokacijsku dozvolu u tom slučaju znači što uopće?
Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, herostrat je napisao:

Ukoliko se Vaša katastarska čestica nalazi u izgrađenom dijelu građevinskog područja naselja, ne bi trebalo biti prepreka za izdavanja akta za gradnju nove građevine. Tako da .... ne vidim u čemu je problem. Osim ukoliko je razlog neke druge prirode a ne prostorno-planske...

Poštovani, hvala! 
Ne vidim ni ja, osim što stalno tupe da sam ušao u zonu razvoja, i pripojen drugim područjima koje nemaju veze s mojim...a prema dokumentu 'lokacijska informacija' se nalazim u izgrađenom dijelu građ.područja, zona razvoj.
Isto tako, ministarstvo se na moje dopise s navedenim činjenicama oglušuje, odnosno vraća me konstantno na lokalni odjel za prostorno planiranje.
I ja sad ne znam što više da radim.
Ne znam koje razloge uopće imaju osim spomenutih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, ABZ je napisao:

Poštovani, hvala! 
Ne vidim ni ja, osim što stalno tupe da sam ušao u zonu razvoja, i pripojen drugim područjima koje nemaju veze s mojim...a prema dokumentu 'lokacijska informacija' se nalazim u izgrađenom dijelu građ.područja, zona razvoj.
Isto tako, ministarstvo se na moje dopise s navedenim činjenicama oglušuje, odnosno vraća me konstantno na lokalni odjel za prostorno planiranje.
I ja sad ne znam što više da radim.
Ne znam koje razloge uopće imaju osim spomenutih.

Teško mi je ovako pretpostaviti o čemu je riječ. Morat ćete angažirati nekog projektanta koji će u nadležnom uredu odmah vidjeti u čemu je stvar....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 03. 03. 2023. u 14:47, herostrat je napisao:

Teško mi je ovako pretpostaviti o čemu je riječ. Morat ćete angažirati nekog projektanta koji će u nadležnom uredu odmah vidjeti u čemu je stvar....

U razovoru s projektantom, zaključak je:
- da sam izbačen iz zone centralnih funkcija (GUP) u zonu razvoja
- da se nalazim u uređenom / izgrađenom dijelu građevinskog zemljišta
- da posjedujem svu infrastrukturu na / do terenu.
- da jedini ja NE mogu graditi unutar svoj područja
Pitanje je - da li ja mogu biti izbačen iz zone centralnih funkcija (pročitao sam neke članke o prostornom uređenju), bez da netko snosi odgovornost za to?
Odnosno, da me se obešteti, tj. vrati tamo gdje pripadam?
Te da se tu radi o pogrešci / previdu stručne službe?
Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija