Jump to content

Produženo mirovinsko osiguranje HZMO


veliki19

Preporučene objave

Produženo osiguranje

Osobe kojima je prestalo obvezno mirovinsko osiguranje mogu se osigurati na produženo osiguranje ako od prestanka obveznog osiguranja nije proteklo više od 12 mjeseci i ako podnesu prijavu na osiguranje u tom roku za vrijeme:
  • neplaćenog dopusta
  • mirovanja radnog odnosa dok dijete ne navrši tri godine života
  • stručnog usavršavanja ili specijalizacije nakon prestanka ugovora o radu, službe, odnosno obavljanja djelatnosti
  • nezaposlenosti nakon prestanka osiguranja
  • nakon prestanka ugovora o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove
  • privremenog ili sezonskog prekida obavljanja djelatnosti
  • zaposlenja u inozemstvu u međunarodnim i drugim organizacijama na osnovi međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju, odnosno kod stranog poslodavca, ako za to vrijeme nije obvezno osigurana u Republici Hrvatskoj, odnosno ako uredbama Europske unije o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti ili  međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju nije drukčije određeno
  • boravka u inozemstvu kao bračni drug osiguranika na radu u inozemstvu
  • boravka u inozemstvu kao bračni drug osiguranika-profesionalnog ugovornog diplomata
  • nezaposlenosti osiguranika-člana posade broda nakon prestanka ugovora o radu na određeno vrijeme
  • kao osoba koja ima prebivalište na državnom području Republike Hrvatske za vrijeme nezaposlenosti nakon prestanka obveznoga mirovinskog osiguranja u državi članici Europske unije ili u državi s kojom je sklopljen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju, neovisno o tome je li prije obveznog osiguranja u inozemstvu bila osigurana u Republici Hrvatskoj
  • životni partner osiguranika koji je sklopio životno partnerstvo s osobom istog spola pod uvjetima propisanim za bračnog druga osiguranika.
2IOdluka o najnižoj mirovini za jednu godinu mirovinskog staža  prema kojoj najniža mirovina za jednu godinu mirovinskog staža od 1. siječnja 2023. iznosi 11,19 EUR / 84,31 kn 
 
Mjesečna uplata za produženo mirovinsko osiguranje iznosi cca 100 EUR.
 
 
 
 
uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav, naljepše molim ako netko zna odgovor na moja pitanja:

radim s neprekinutim stažom od 5.5.1983. godine i radila bih do 31.12.2023, nakon toga bih si plaćala produženo mirovinsko osiguranje do navršene 41 godine staža (sada imam 60 god i 3 mj. života), cca 4 mjeseca. Dala sam preko e građani pretkompletiranje.

Da li netko zna kako izračunati  točan datum kada bih trebala ići u mirovinu, da li je to 5.5.2024 ili neki drugi datum, ako imam neprekinuti staž od 5.5.1983.?

da li je moguće izračunati mirovinu koju ću imati, dala sam izračun ali je na stranici moguć samo izračun prijevremene starosne mirovine, a ja bih išla u starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika.

Prosječni vrijednosni bod mi je po izračunu bio 1,4610.

Zahvaljujem. Lijepi pozdrav 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

Kad vam naprave pretkompletiranje ond cete tocno znati koliko efektivnog radnog staza imate tocno, na taj neki datum pretkompletiranja koji ce vam biti naveden u papirima...

Onda si vi lako odredite kad cete napuniti punih 41 godinu efektivnog radnog staza, bolje uplatiti 7 dana vise nego da poslje ispadne da vam fali koji dan...

Sto se tice izracuna preko stranica HZMO-a,  za izracun "starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika", dovoljno je da u kucicu izracuna postavite oznaku na izracun bez uvjeta, i onda ce vam izracunati starosnu mirovinu kako treba...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Lili30,

ako Vam prosječni vrijednosni bod (pvb) ostane isti a radite ili uplaćujete produženo mirovinsko osiguranje dok ne navršite 41.g. i 24dana onda bi to izgledalo kao na slici:

PS

Ako imate djece, prilikom izračuna mirovine za svako dodajte još 6 mjeseci mirovinskog staža.

Izračun mirovine je uz staru aktualnu vrijednost mirovine (avm) a nova raste od 1.7.2023. za cca 8 % te Vas molim da iznos starosne mirovine na slici pomnožite s 1,08 i to bi onda bio iznos Vaše starosne mirovine.

Izracun mirovine.jpg

Lili30 izračun starosnih mirovina po ZOMO.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se na odgovoru.

Rođena sam 30.4.1963. Zaposlena od 5.5.1983 i išla bih u mirovinu recimo 15.5.2024 (to bi bilo više nego dovoljno za 41 godinu staža, da mi ne fali koji dan :)). Imam dvoje djece. Pokušala sam u Vašu tablicu ubaciti podatke, al nije mi dalo, ne znam da li je do mog kompjutera. Izračun koji sada pokazuje će svakako biti veći, jer ću dobiti u prvoj polovici sijećnja 2024 otpremninu, a koja će biti knjžena u ovoj godini,  na koji dio plaćam porez i doprinos pa će mi i to nešto povećati mirovovinu.

Hvala Vam. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

U kunama:

6.962,63  je bruto iznos mirovine

4.000  neoporezivi dio mirovine

-----------------------------------

2.962,63 oporezivi dio mirovine

  296,26 porez od 10 %

   53,33 prirez od 18 % (Zagreb) na porez

------------------------------------

6.613,04 je neto mirovina

Obračun je ispravan do 31.12.2023.g. a što i koliko dolazi nakon 1.1.2024.g. nije mi poznato.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

molila bih ako mi netko može izračunati kolika bi mi bila mirovina. 

Imam 41 godinu staža + još 1 na dvoje djece.

Dala sam si izračun preko e građani (opcija prijevremena starosna), a ja bih trebala ići u starosnu bez odbitaka, ali takve opcije nemaju kada se zadaje izračun.

Dobila sam prosječnu vrijednost boda 1,4742.

Zanima me koliko bi to bila bruto i neto (Grad Zagreb).

Puno hvala unaprijed, lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana lili30,

 

      964,68  je bruto iznos  Vaše mirovine

-   560,00  neoporezivi dio mirovine

-----------------------------------

     404,68  oporezivi dio mirovine

-     47,75   porez od 11,8 %  za Zagreb

------------------------------------

     916,93  EUR-a   je iznos Vaše neto mirovine

 

Možete zatražiti priznavanje mirovine bez uvjeta, to je u naravi iznos starosne mirovine.

 

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoć
39 g. staža imam i bolesna sam, a na poslu od mene traže sve više i više, što ne mogu. Dakle, trebam još 2.g. do one mirovine za dugogodišnjeg osiguranika jer ću tada imati 41/60,5 g. što bi vjerojatno bila najbolja opcija.
Druga opcija mi je prijevremena za cca 2 mjeseca, da li me penaliziraju te dvije godine do mirovine za dugogodišnjeg osiguranika ili do moje 65.g.?
Doktorica mi kaže možemo podnijeti zahtjev za invalidsku, ali da nikome odmah ne odobravaju, a kad vide da imam još 2.g.do mirovine da neće ni žuriti mi odobriti.
Kolike su uopće danas mirovine koje mogu očekivati? Što bi mi bila najbolja opcija: invalidska, prijevremena, starosna? Onaj pvr mi je oko 0.80, imam u drugom stupu oko 22 tisuće eur.
Puno hvala
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija