Jump to content

stranka ne želi upisati vlasništvo nad nekretninom


TIŠU

Preporučene objave

Vlasnik sam poljoprivrednog zemljišta 2/3. Nasljednik 1/3 je bratić koji je taj dio naslijedio od pokojnog oca preminulog pred 26 godina. Bratić do današnjeg dana nije tu 1/3 prenio na sebe. Kao vlasnik se još uvijek vodi njegov pokojni otac. Zanimalo bi me kojim bi pravnim putem mogao zatražiti uknjižbu na toj 1/3 s obzirom da ne postoji nikakva bratićeva namjera za uknjižbom te nekretnine za čije je postojanje odavno upoznat te što je možda u međuvremenu nastupila i zastara? 

uređeno: od Borbena7
Naslov - velika slova - smatraju se vikanjem na forumu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I mene interesira zemljište u čijem sam posjedu 35 god. Knjižni vlasnik je umro 2006 god. U Australiji i njegovi nasljednici u Australiji nisu prijavili posjede u hrvatskoj radi plaćanja velikog poreza na nasljedstvo, što znači da su se odrekli nasljedstvo.

Kako mogu zemljišnu česticu i u čijoj sam posjedu, upisati na moje ime, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u stranka ne želi upisati vlasništvo nad nekretninom
Dana 14. 03. 2023. u 13:21, TIŠU je napisao:

Zanimalo bi me kojim bi pravnim putem mogao zatražiti uknjižbu na toj 1/3 s obzirom da ne postoji nikakva bratićeva namjera za uknjižbom te nekretnine za čije je postojanje odavno upoznat te što je možda u međuvremenu nastupila i zastara? 

Pitanje je, da li je uopće proveden ostavinski postupak, a zastara nije nastupila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan i prije svega hvala na javljanju... :-) Dakle, ostavinski postupak za predmetnu česticu je proveden. Moj otac (od kojega sam darovnim ugovorom naslijedio 2/3), njegova sestra (koja je mom ocu poklonila svoju 1/3) i njihov pokojni brat (od bratića otac), su svaki dobili po 1/3 te čestice. Nakon smrti bratićevog oca provedena je ostavinska rasprava, ali tu česticu bratić nije upisao na svoje ime već se i dalje ona vodi na pokojniku. E sad, je li na toj ostavinskoj ta čestica bila predmet rasprave ili nije ja to ne znam, ali znam da je bratić upoznat za postojanje te čestice. Ne razumijem se u pravne stvari, ali koliko sam shvatio od roditelja to bi trebalo biti kao 'naknadno pronađena imovina' koju bi bratić na sudu di je bila ostavinska za pokojnog oca trebao prijaviti i upisati na svoje ime. Mene zanima, ukoliko on to ne želi napraviti, šta se sa tom 1/3 može napraviti jer zemlja je u tom dijelu zapuštena i nastala je šikara. Nisam u kontaktu sa bratićem pa se iz tog razloga obraćam Vama....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, TIŠU je napisao:

E sad, je li na toj ostavinskoj ta čestica bila predmet rasprave ili nije ja to ne znam, ali znam da je bratić upoznat za postojanje te čestice.

Trebate pribaviti rješenje o nasljeđivanju i vidjeti da li je ta čestica ubrojena u ostavinsku masu. Ako je, onda se ne može pokreti postupak za naknadno pronađenu imovinu već treba to rješenje o nasljeđivanju provesti kroz zemljišne knjige.

prije 4 minuta, TIŠU je napisao:

naknadno pronađena imovina' koju bi bratić na sudu di je bila ostavinska za pokojnog oca trebao prijaviti i upisati na svoje ime.

Samo ako nije bila predmet raspravljanja na ostavinskoj raspravi.

prije 5 minuta, TIŠU je napisao:

zemlja je u tom dijelu zapuštena i nastala je šikara.

Što Vam mijenja činjenica uknjižbe vlasništva za 1/3? Kako znate koji je Vaš, a koji njegov taj idealni dio suvlasništva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Trebate pribaviti rješenje o nasljeđivanju i vidjeti da li je ta čestica ubrojena u ostavinsku masu. Ako je, onda se ne može pokreti postupak za naknadno pronađenu imovinu već treba to rješenje o nasljeđivanju provesti kroz zemljišne knjige.

Samo ako nije bila predmet raspravljanja na ostavinskoj raspravi.

Što Vam mijenja činjenica uknjižbe vlasništva za 1/3? Kako znate koji je Vaš, a koji njegov taj idealni dio suvlasništva?

Ne znam na koji bih način mogao doći do rješenja o nasljeđivanju jer kao što sam prethodno napisao, nisam u kontaktu sa bratićem. Ne znam koje su moje 2/3 na toj čestitci. Odokativno sam to odredio, taj dio očistio i doveo ga u red. Preostalu 1/3 (ako se ikada bratić bude javio), trebao bi si bratić najprije očisti i dovesti u red pa bi tek tada mogli pričati o tome kome pripada koji dio. Najlakše bi sada bilo ući u čisti posjed. Što mijenja činjenica uknjižbe vlasništva u 1/3? Mijenja u smislu raspolaganja tom česticom 1/1 tj. da se jednoga dana ta čestica može prodati (ne znam bi li itko bio zainteresiran za kupnju 2/3 znajući da ne postoje jasno definirane granice posjeda) ili tu 1/3 dovesti u red da se može eksploatirati i nešto na tom dijelu di je sada šikara posijati/posaditi. Dobro, bilo da se to vodi kao naknadno nađena imovina ili jednostavno predmet koji samo treba provesti kroz zemljišne knjige, što ako bratić to ne napravi i 1/3 i dalje ostane na pokojnom ocu? Mogu li ja jednoga dana npr. prodati te 2/3 ne znajući gdje su granice? Mogu li uopće nekako pokrenuti postupak definiranja granica mojih 2/3 ili uputiti nekakav zahtjev za korištenjem te 1/3 u poljoprivredne svrhe? Rekli ste zastara ne postoji pa se ne mogu na taj dio upisati. Mogu li ga nekako otkupiti?

uređeno: od TIŠU
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 40 minuta, TIŠU je napisao:

Ne znam na koji bih način mogao doći do rješenja o nasljeđivanju jer kao što sam prethodno napisao, nisam u kontaktu sa bratićem

Od nadležnog Općinskog suda kao osoba koja ima pravni interes za to.

prije 40 minuta, TIŠU je napisao:

Odokativno sam to odredio, taj dio očistio i doveo ga u red. Preostalu 1/3 (ako se ikada bratić bude javio), trebao bi si bratić najprije očisti i dovesti u red pa bi tek tada mogli pričati o tome kome pripada koji dio.

prije 40 minuta, TIŠU je napisao:

 

Tako on može reći da ste očistili njegov dio, a da je Vaš dio zapušten.

prije 40 minuta, TIŠU je napisao:

Što mijenja činjenica uknjižbe vlasništva u 1/3? Mijenja u smislu raspolaganja tom česticom 1/1 tj. da se jednoga dana ta čestica može prodati

Može se i ovako prodati, ako je bila predmet ostavinske rasprave.

prije 40 minuta, TIŠU je napisao:

što ako bratić to ne napravi i 1/3 i dalje ostane na pokojnom ocu?

Ja i dalje ne vidim što to Vama smeta?

prije 40 minuta, TIŠU je napisao:

Mogu li ja jednoga dana npr. prodati te 2/3 ne znajući gdje su granice?

Možete odmah, ako imate kupca.

prije 40 minuta, TIŠU je napisao:

Mogu li uopće nekako pokrenuti postupak definiranja granica mojih 2/3

Razvrgnuće suvlasništva.

prije 41 minuta, TIŠU je napisao:

Rekli ste zastara ne postoji pa se ne mogu na taj dio upisati

Tako je, nema ovdje baš nikakve zastare.

prije 41 minuta, TIŠU je napisao:

Mogu li ga nekako otkupiti?

Ako je suvlasnik voljan prodati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija