Jump to content

Prebivalište na adresi na kojoj nisam stalno


SI238

Preporučene objave

Pozdrav,

Imam pitanje vezano uz prebivalište.

Imam prebivalište prijavljeno na svojoj kući koja se nalazi u drugom gradu, nekretnina je moja 1/1, ima kućni broj i sve papire i sad me zanima da li je problem to što ja tamo nisam svaki dan nego recimo svaki drugi vikend ili češće, a inače sam u drugom gradu. Odgovara mi biti tamo prijavljen zbog manjeg poreza i jeftinije registracije vozila...

Ako netko zna hvala unaprijed na odgovoru. 😀

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako možda znate kolika je kazna za to i ima li stvarno šanse da zbog toga dobijem kaznu u neko skorije vrijeme? Jer nekad i jesmo duže u toj kući, pa onda opet u onoj i tako? Oprostite što puno pitam, ali ne razumijem se u te stvari, a na internetu ne mogu naći točne podatke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što radite nije samo prekršaj, radi se i o kaznenom djelu. Pogledajte čl. 236. Kaznenog zakona. Ovisi gdje radite, ali za posljedicu može imati i otkaz. I pogledajte čl. 2. Zakona o prebivalištu, jer nema dvojbe što je prebivalište, a što boravište. Svakako postoji mogućnost podnošenja kaznene prijave zbog utaje poreza i prijevare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hahah ma kakav kazneni zakon, piše u zakonu o prebivalištu kazne od 100 do 600 eur. ako se daju krive info o prebivalištu.

U vašem slučaju mislim da je sve čisto pa možete živjet u toj kući ako je vaša do mile volje, niko ti to ne može provjerit,možeš bit tamo prijavljeni i svaki dan ići u drugi grad i doći navečer karikiram ali mislim da za to nikad nećeš dobit kaznu, znam puno takvih primjera da su ljudi prijavljeni na vikend kuce a žive npr.u zg-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, An055a je napisao:

Hahah ma kakav kazneni zakon, piše u zakonu o prebivalištu kazne od 100 do 600 eur. ako se daju krive info o prebivalištu.

Pa nije baš smiješno ovako lupanje odgovora.

Navedena prekršajna odgovornost odnosi se isključivo samo za davanje netočnog ili neistinitog podatka o prebivalištu.

prije 10 minuta, An055a je napisao:

U vašem slučaju mislim da je sve čisto

"Čisto" je što? Pravo vlasništva ili što se korisnik prijavio sa prebivalištem tamo gdje mu odgovara biti prijavljen zbog manjeg poreza i jeftinije registracije vozila?

prije 10 minuta, An055a je napisao:

znam puno takvih primjera da su ljudi prijavljeni na vikend kuce a žive npr.u zg-u.

Također, znam puno njih koji su osim prekršajne odgovornosti, dobili i osuđujuće kaznene odluke, potom otkaz ugovora o radu i obvezu povrata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi u RH općenito olako shvaćaju situaciju iz pokrenute teme, čime čine prekršajna i kaznena djela.

I ja sam pročitao više kaznenih osuda na temelju situacije iz naslova teme.

Vi takvim postupanjima činite čista kaznena djela koja za posljedicu mogu imati zatvor kao sankciju.

Da, radi toga što iskazujete prebivanje u mjestu gdje ne prebivate, neovisno o tome što je to vaš stan ili stanovi.

Da, činite kazneno djelo jer prijavljujete prebivalište u udaljenom mjestu radi većih putnih troškova dok na posao idete pješice.

Da, činite kazneno djelo ako imate prebivalište u gradu u kojem ne živite da bi platili manji iznos prireza kojeg ste u obvezi platiti gradu u kojem zapravo živite.

Da, za oba slučaja možete dobiti kaznenu prijavu, optužnicu, presudu, otkaz i zatvor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima,

Mogu reći da sam dosta iznenađen, ne mogu vjerovati da bi za to postojale takve sankcije, ali ipak u ovoj državi je nažalost sve moguće.

Još me samo zanima tko i kako može dokazati da sam ja više u toj kući u kojoj mi nije prebivalište i kome bi  uopce bilo u interesu podnijeti kaznenu prijavu odnosno tko bi se i zašto time bavio. Jer sam sve režije, poreze, prireze i sve ostalo platio.

Da li bi onda taj problem bio riješiv tako da prijavim boravište na toj nekretnini u kojoj sam više da sad ne mijenjam osobnu opet?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovoj državi? Pa u sređenim državama se puno pazi i sankcionira izbjegavanje poreza (pogledaj npr. nogometaše).

S obzirom kakva smo mi stvarno država, male su šanse da će netko ići čačkati i gledati (ali postoje, vidio si po medijima situaciju s kontrolorima leta), pa je samo na tebi kako ćeš si to organizirati.

Da, prijava boravišta je elegantno zakonski ispravno rješenje tog problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , SI238 je napisao:

Ogovara mi biti tamo prijavljen zbog manjeg poreza i jeftinije registracije vozila...

 😀

 

prije 25 minuta, SI238 je napisao:

Još me samo zanima tko i kako može dokazati da sam ja više u toj kući u kojoj mi nije prebivalište i kome bi  uopce bilo u interesu podnijeti kaznenu prijavu odnosno tko bi se i zašto time bavio. Jer sam sve režije, poreze, prireze i sve ostalo platio.

Da li bi onda taj problem bio riješiv tako da prijavim boravište na toj nekretnini u kojoj sam više da sad ne mijenjam osobnu opet?

Platio si prirez ali manji.Mogu dokazat i porezna i policija,ako do toga ipak i dođe.Teško da će i jedni i drugi onako izneba ići nešto istraživati ali ja kakvu dojavu/prijavu bi mogli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 45 minuta, SI238 je napisao:

Mogu reći da sam dosta iznenađen, ne mogu vjerovati da bi za to postojale takve sankcije, ali ipak u ovoj državi je nažalost sve moguće.

Pođite od svoje namjere, pa će Vam biti jasno zašto se radi o kaznenom djelu. Također, zamislite da nam je svima dopušteno takvo ponašanje, koji bi to nered bio...

prije 46 minuta, SI238 je napisao:

Još me samo zanima tko i kako može dokazati da sam ja više u toj kući u kojoj mi nije prebivalište

Pravo pitanje je, kako Vi u sudskom postupku možete dokazati suprotno tj. da tamo prebivate.

prije 48 minuta, SI238 je napisao:

Da li bi onda taj problem bio riješiv tako da prijavim boravište na toj nekretnini u kojoj sam više da sad ne mijenjam osobnu opet?

A što bi sa ovako prijavljenim boravištem promijenili, samo bi dali još jedan netočan podatak? I nije Vam dobro po ovome "čačkati", pogotovo na ovaj način, jer zastara za kazneno djelo je poduža.

prije 29 minuta, drot13 je napisao:

Da, prijava boravišta je elegantno zakonski ispravno rješenje tog problema.

Da, ako je na adresi na kojoj osoba boravi, ali bojim se da se upit odnosio na prijavu boravišta na adresi na kojoj korisnik prebiva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na još odgovora.

Da još kažem ja stvarno poštujem policiju i zakon i uopće mi nije namjera ni na koji nacin napraviti prekrsaj, samo sam htio ispitati da li je sve to o čemu sam pisao u skladu sa zakonom.

Tako da sada shvaćam da je riješenje ovog problema prijava boravista na tu nekretninu u kojoj smo više tako da ću to i napraviti.

Lijep pozdrav svima...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija