Jump to content

Izbacivanje trudnice iz kuće od strane nevjenčanog partnera


morticia93

Preporučene objave

Poštovani,

Trenutno sam u 7. mjesecu trudnoće,a bivši partner me je izbacio iz njegove kuće kad sam bila trudna 3 mjeseca. Od tada niti pita za mene i tijek trudnoće,niti se javlja. Blokirao me je na svim mogućim aplikacijama i nemoguće je s njim stupiti u kontakt. U obiteljskom zakonu piše da je otac izvanbračnog djeteta dužan uzdržavati majku za vrijeme trudnoće ako ona nema dovoljno sredstava. Isto tako i da troškove trudnoće snose oba roditelja. Zadnje što je rekao je da neće priznati dijete,a ja ako budem htjela alimentaciju da moram sama pokretat postupak dokazivanja očinstva.  Moram napomenuti da se trudnoća nije dogodila neplanirano i da je on dijete htio u početku,pa je valjda kasnije gospodin shvatio kako ipak ne želi to. Da ne spominjem koliko mi je stresa stvorio u ovih par mjeseci i javnog sramoćenja objavljujući fotografije s kojekakvim ženskama s kojima bude u vezi po mjesec dana. Ja sam zbog rizične trudnoće završila na komplikacijama i primanja su mi se znatno smanjila, sama sam morala sve troškove snositi,imam dva kredita koja nisam bila u mogućnosti plaćati jer sam morala birati ili plaćanje kredita ili kupovanje opreme za bebu, plaćanje režija, troškova hrane, lijekova. Ja sam se odlučila za ovo drugo te tako završila na blokadi. Molim Vas da mi kažete  iz ovoga što sam ukratko sročila ,ima li osnove da ga tužim za još nešto osim za priznavanje očinstva i alimentaciju? Je li on smio tako postupiti s trudnicom koja nosi njegovo dijete s obzirom da nismo u braku?

Lijep pozdrav!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Dana 04. 04. 2023. u 9:23, morticia93 je napisao:

Poštovani,

Trenutno sam u 7. mjesecu trudnoće,a bivši partner me je izbacio iz njegove kuće kad sam bila trudna 3 mjeseca. Od tada niti pita za mene i tijek trudnoće,niti se javlja. Blokirao me je na svim mogućim aplikacijama i nemoguće je s njim stupiti u kontakt. U obiteljskom zakonu piše da je otac izvanbračnog djeteta dužan uzdržavati majku za vrijeme trudnoće ako ona nema dovoljno sredstava. Isto tako i da troškove trudnoće snose oba roditelja. Zadnje što je rekao je da neće priznati dijete,a ja ako budem htjela alimentaciju da moram sama pokretat postupak dokazivanja očinstva.  Moram napomenuti da se trudnoća nije dogodila neplanirano i da je on dijete htio u početku,pa je valjda kasnije gospodin shvatio kako ipak ne želi to. Da ne spominjem koliko mi je stresa stvorio u ovih par mjeseci i javnog sramoćenja objavljujući fotografije s kojekakvim ženskama s kojima bude u vezi po mjesec dana. Ja sam zbog rizične trudnoće završila na komplikacijama i primanja su mi se znatno smanjila, sama sam morala sve troškove snositi,imam dva kredita koja nisam bila u mogućnosti plaćati jer sam morala birati ili plaćanje kredita ili kupovanje opreme za bebu, plaćanje režija, troškova hrane, lijekova. Ja sam se odlučila za ovo drugo te tako završila na blokadi. Molim Vas da mi kažete  iz ovoga što sam ukratko sročila ,ima li osnove da ga tužim za još nešto osim za priznavanje očinstva i alimentaciju? Je li on smio tako postupiti s trudnicom koja nosi njegovo dijete s obzirom da nismo u braku?

Lijep pozdrav!

 

 

Najbolje da se javite na centar pa vidite s njima jer cete ionako morati s njima rjesavati za alimentaciju i ostalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Ako ste u mogućnosti zbog visoke trudnoće, kako je već rekla gospođa Adri888, javite se na Centar za socijalnu skrb i tražite pravnika/cu. Prije nego idete se najavite telefonom da ne čekate. 

Centru za socijalnu skrb možete prijaviti tko je otac djeteta. Centar će ga nakon toga kontaktirati da se izjasni hoće li priznati dijete, a ako ne bude pristao, Centar za socijalnu skrb uz Vašu dozvolu može pokrenuti sudski postupak protiv oca i druge zahtjeve (za uzdržavanje tijekom trudnoće, alimentaciju nakon rođenja djeteta i ostalo na što ostvarujete pravo). 

Uglavnom, ne brinite se jer ste u visokoj trudnoći. Centar za socijalnu skrb će poslati na Vaš zahtjev svog pravnika/cu na sud i riješiti dokazivanje očinstva, alimentaciju i ostalo. Ova vrsta postupaka ima prednost u odnosu na druge tako da ne brinite i za brzinu rješavanja. Centar za socijalnu skrb i sudovi moraju postupati žurno u ovim predmetima.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje bi moglo biti elemenata za prekršaj iz čl. 10. st. 5. Zakona o zaštiti nasilja u obitelji. Sukladno čl. 8. istoga zakona na vas se također primjenjuju odredbe ovog zakona. Možete prijaviti to policiji, koja će izvršiti kriminalističko istraživanje, obzirom na protek vremena, ako se se utvrde elementi prekršajne odgovornosti, ići će prijava redovnim putem. U tom slučaju postaja izvještava nadležni Centar za socijalnu skrb.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija me je kontaktirala i uzeli su izjavu moju i njegovu. Sada čekam sud pa ću vidjeti kako će sve to proći.

Imam još jedno pitanje vezano za upis njega kao oca i utvrđivanje očinstva. Dakle,dotični i ja nismo u kontaktu mjesecima,zadnje što je rekao ako želim da se on upiše kao otac da pokrenem sudski postupak,no sada preko posrednika saznajem da on poručuje da javim kad bude trebalo doći priznati dijete.

Mene zanima sljedeće imam li ja pravo njega ipak ne upisati kao oca kad budem išla u matični ured upisati dijete? Mogu li isto to i pred czss izjaviti? Znam da će me upozoriti da je djetetovo pravo znati tko mu je otac,no trenutno smatram da mi je moj mir najvažniji i da se posvetim bebi kada se rodi,a ne navlačiti se s njim po sudu i czss.

Mislim da bi upis takve osobe kao oca meni i djetetu samo probleme donio jer ne izražava želju da viđa dijete kada se rodi i da sudjeluje.

Isto tako mislim da bi mi tjerao inat što se tiče suglasnosti za dijete i što se tiče onog drugog djela roditeljskog dopusta na koja bi on kao otac imao pravo i to 4.mj od koja su samo 2. prenosiva na mene uz njegov potpis. Dakle ako ga ne bi dao ja nakon 10mj moram na posao nazad ,a ne znam tko bi mi čuvao dijete za to vrijeme dok ne krene u jaslice,a gospodin bi recimo ta 4mj mogao koristiti u neke druge svrhe ,a ne skrb o djetetu samo jer je otac na papiru.

Još jedno pitanje, što u slučaju da se on odluči obratiti czss i tražiti da ga se upiše kao oca, jel i tada potrebna moja suglasnost za to,odnosno izjava pred centrom da smatram njega ocem?  On bez moje suglasnosti se ne može upisati kao otac osim ako pokrene sudski postupak utvrđivanja očinstva?

Mogu li nakon toga ja imati nekakvih problema ili sankcija jer ga nisam upisala kao oca? S obzirom na okolnosti i njegove postupke do sada mislim da je opravdano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija