Jump to content

Izvanbračna zajednica


Lion7

Preporučene objave

Izvanbračna zajednica je zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja traje najmanje tri godine, a kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete ili je nastavljena sklapanjem braka. Dokazuje se na način da se podnosi prijedlog za pokretanje izvanparničnog postupka pri nadležnom općinskom sudu, a u kojem treba dokazati postojanje izvanbračne zajednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Izvanbračni suprug mi je darovao nekretninu. Nemamo zajedničko dijete pa nema neki dokaz o tome da zajedno živimo osim da je u osobnoj živimo na istoj adresi. Molim Vas pomoć što mi je činiti da ne platim porez na nekretninu... tj kojem sudu i kako se obratiti da dobijemo potvrdu kojom bi porezna bila zadovoljna. Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , keka111 je napisao:

Pozdrav. Izvanbračni suprug mi je darovao nekretninu. Nemamo zajedničko dijete pa nema neki dokaz o tome da zajedno živimo osim da je u osobnoj živimo na istoj adresi. Molim Vas pomoć što mi je činiti da ne platim porez na nekretninu... tj kojem sudu i kako se obratiti da dobijemo potvrdu kojom bi porezna bila zadovoljna. Hvala unaprijed

Poštovana,

Porezna uprava priznaje oslobođenje kod darovanja nekretnine bez naknade između izvanbračnih partnera temeljem dokumenata koji se kreću od: pravomoćne sudske presude o postojanju izvanbračne zajednice do kombinacije isprava za one koji imaju zajedničko dijete (rodni list djeteta + ovjerena izjava kod javnog bilježnika o tome da ste u vrijeme sklapanja ugovora o darovanju u izvanbračnoj zajednici. Samu izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika u pravilu ne priznaju. Postoji još paleta drugih dokumenata koje priznaju za oslobođenje. Obzirom da Vi nemate zajedničko dijete, postavite upit Vašoj Poreznoj ispostavi da li bi bilo dovoljno dostaviti kombinaciju isprava: potvrde o prebivalištu + ovjerenu izjavu o tome da postoji izvanbračna zajednica među Vama na dan sklapanja ugovora, obzirom da Vam Porezna može izdati rješenje za uplatu poreza u roku mjesec dana, a na sudsku presudu o postojanju izvanbračne zajednice možete čekati puno duže. 

 

Ovdje imate uputu koju je izdao Središnji ured Porezne uprave za priznavanje oslobođenja za izvanbračne partnere kao i za neformalne životne partnere: 

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19212

Navedena uputa se odnosi na porez na dohodak, ali priznavanje oslobođenja temeljem izvanbračne zajednice vrijedi i za ostale poreze.

Nadam se da Vas nisam previše zasipala pravnim formalizmom. Ukratko, imate pravo na oslobođenje ako ste u izvanbračnoj zajednici. Uzmite samo u obzir da davanjem izjave o postojanju izvanbračne zajednice stječete određena prava, ali i obveze prema partneru i on prema Vama, odnosno time državi priznajete da se na Vas mogu primjenjivati i ostali zakoni koji vrijede za ljude u braku obzirom su brak i izvanbračna zajednica izjednačeni po pitanju prava i obveza.

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , keka111 je napisao:

Hvala Vam puno na ovako iscrpnom odgovoru. Javim što sam riješila

Nema na čemu. Sretno!

Ako Vam zbog brzine rješavanja spisa donesu rješenje s utvrđenim porezom jer Porezna sada dosta brzo rješava predmete u vezi nekretnina, kod darovanja nekretnine moraju izvesti procjenu nekretnine (ako niste upisali vrijednost nekretnine u ugovor, a obično kod darovanja stranke ne upisuju vrijednost nekretnine) tako da će Vam žalba na rješenje o utvrđenom porezu odgađati izvršenje rješenja što znači da ne morate uplatiti porez dok Vam žalbu ne riješe, a ni poslije ako Vam žalbu uvaže. Kod kupoprodaje obično žalba ne odgađa izvršenje ako Porezna uprava prihvati cijenu navedenu u ugovoru, ali to se na Vas ne odnosi.

 

Tako da možete uložiti žalbu ako dobijete rješenje s porezom, pozvati se u žalbi ukratko na izvanbračnu zajednicu i tražiti ih da Vas obavijeste o dokumentu koji im treba za oslobođenje. To rješava u 1. stupnju sama Porezna ispostava po Vašoj žalbi.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav. Upalila je kombinacija potvrda o prebivalištu i izjava o vanbračnoj zajednici :) pisala sam im na mail ali nisu ogovorili nego samo telefonski me obavijestili da ako tako napravim da će mi uvažiti. I tako je bilo ali žena mi je rekla da neću dobiti doma nikakvu potvrdu i na moje pitanje da li ja to vidim u svom poreznom sustavu e građana kaže da ne. još jednom Vam se zahvaljujem jer ste me spasili za mene ogromnog troška. Nadam se da ova objava će još nekom pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu!

Porezna uprava zadnjih 4-5 godina ne šalje poštom rješenja vezano uz darovanje ili nasljeđivanje gdje je utvrđeno oslobođenje od poreza.

Ali možete otići slobodno u Poreznu da Vam isprintaju kopiju rješenja iz njihovog sustava. Možete im slobodno reći da Vam treba jer ste izvanbračni partneri pa da budete sigurni da je sve u redu.

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
Dana 26. 04. 2023. u 11:37, keka111 je napisao:

pozdrav. Upalila je kombinacija potvrda o prebivalištu i izjava o vanbračnoj zajednici :) pisala sam im na mail ali nisu ogovorili nego samo telefonski me obavijestili da ako tako napravim da će mi uvažiti. I tako je bilo ali žena mi je rekla da neću dobiti doma nikakvu potvrdu i na moje pitanje da li ja to vidim u svom poreznom sustavu e građana kaže da ne. još jednom Vam se zahvaljujem jer ste me spasili za mene ogromnog troška. Nadam se da ova objava će još nekom pomoći.

Poštovana, da li mi možete reći kako izgleda ta potvrda ..od bilježnika ili? Što sadržava.

Imam isti problem kao i vi

Hvala unaprijed 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija