Jump to content

Problem sa održavanjem zgrade i okućnice


IvicaSipic

Preporučene objave

Živim sa obitelji u zgradi u Zagrebu koja ima 3 stana tj. 3 vlasnika od kojih sam ja vlasnik jednog stana. Zgrada ima i okućnicu. U jednom stanu uopće ne žive u tom stanu iako vlasnica toga stana ima prebivalište na toj adresi. Nemamo predstavnika stanara niti plaćamo pričuvu.

Ja sam zadnji kupio stan u toj zgradi kada su vlasnice ostala 2 stana bile već dosta privatno dobre. Medjutim sada je je taj njihov odnos prerastao u interesni odnos nažalost na našu štetu. Naime bilo koju odluku oko zgrade prvo njih dvije dogovore (uvijek imaju isti odgovor) tako da sam za bilo koju odluku oko zgrade ja u manjini i uopće moj glas ništa ne znači u odlukama. Da li ja mogu kako pravno zaštiti moje interese kao vlasnik stana u zgradi i suvlasnik okućnice?

Mislim da inzistiram na predstavniku zgrade i pričuvi opet ništa nebi popravilo stanje jer koliko znam i tada se odluke donose sa većinom glasova tj. ja uvijek u manjini.

Nažalost svi naši napori u smjeru dobrosusjedskih odnosa su propali.

Susjedi koji ne žive u zgradi uopće ne održavaju okućnicu godinama a susjeda koja živi u zgradi isto slabo održava okućnicu i prestala nas je i pozdravljati i odgovarati  na SMS poruke tako da uopće ne znamo kako da išta dogovorimo oko zgrade.

Unaprijed hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 06. 2023. u 1:55, IvicaSipic je napisao:

Da li ja mogu kako pravno zaštiti moje interese kao vlasnik stana u zgradi i suvlasnik okućnice?

Suvlasnici mogu odlučiti da se zajednički dio zgrade (okućnica) uknjiži na način da postane pripadajući dio pojedinog stana (npr.vrt).

Dodatni je uvjet da drugi dijelovi nekretnine moraju biti podobni za to da se na njih protegne vlasništvo stanova. To znači da ti dijelovi trebaju biti jasno razgraničeni od ostalih dijelova nekretnine te dostupni s međe nekretnine ili iz njezinih zajedničkih dijelova ili iz onoga stana čiji bi bio sporedni dio. 

Ovo ne bi bio pravi postupak etažiranja, ali slično...Pojednostavnjeno, u "pravom" postupku etažiranja idealni se suvlasnički dio nekretnine povezuje s vlasništvom određenog stana, dok se u vašem slučaju određuje koliki suvlasnički dio cijele nekretnine pripada stanu koji je već sada u etažnom vlasništvu određene osobe. Temelj za određivanje odgovarajućeg suvlasničkog dijela koji pripada određenom stanu je korisna vrijednost toga stana u odnosu prema korisnoj vrijednosti svih ostalih stanova i prostorija cijele nekretnine. Osoba koja izrađuje etažni elaborat, u vezi s određivanjem vrta pripadajućih stanova, taj elaborat može sačiniti na različite načine, no u konačnici je bitno postići da se s takvom uspostavom vlasništva suglase svi nositelji prava na nekretnini.

Dakle, i za ovo je potrebna suglasnost i ima svoj trošak, ali predstavlja finalno rješenje.

Alternativno, ako na neuređenoj okućnici rastu alergene biljke, skupljaju se štetočine ili je naprosto neuredno, "netko" to može prijaviti komunalnom redaru i rješenjem se onda nalaže suvlasnicima da to srede i u kojem roku. Trošak se dijeli na sve suvlasnike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , lawbydesign je napisao:

Suvlasnici mogu odlučiti da se zajednički dio zgrade (okućnica) uknjiži na način da postane pripadajući dio pojedinog stana (npr.vrt).

Dodatni je uvjet da drugi dijelovi nekretnine moraju biti podobni za to da se na njih protegne vlasništvo stanova. To znači da ti dijelovi trebaju biti jasno razgraničeni od ostalih dijelova nekretnine te dostupni s međe nekretnine ili iz njezinih zajedničkih dijelova ili iz onoga stana čiji bi bio sporedni dio. 

Ovo ne bi bio pravi postupak etažiranja, ali slično...Pojednostavnjeno, u "pravom" postupku etažiranja idealni se suvlasnički dio nekretnine povezuje s vlasništvom određenog stana, dok se u vašem slučaju određuje koliki suvlasnički dio cijele nekretnine pripada stanu koji je već sada u etažnom vlasništvu određene osobe. Temelj za određivanje odgovarajućeg suvlasničkog dijela koji pripada određenom stanu je korisna vrijednost toga stana u odnosu prema korisnoj vrijednosti svih ostalih stanova i prostorija cijele nekretnine. Osoba koja izrađuje etažni elaborat, u vezi s određivanjem vrta pripadajućih stanova, taj elaborat može sačiniti na različite načine, no u konačnici je bitno postići da se s takvom uspostavom vlasništva suglase svi nositelji prava na nekretnini.

Dakle, i za ovo je potrebna suglasnost i ima svoj trošak, ali predstavlja finalno rješenje.

Alternativno, ako na neuređenoj okućnici rastu alergene biljke, skupljaju se štetočine ili je naprosto neuredno, "netko" to može prijaviti komunalnom redaru i rješenjem se onda nalaže suvlasnicima da to srede i u kojem roku. Trošak se dijeli na sve suvlasnike.

Koliko razumijem prijedlog je da podijelimo okućnicu izmedju vlasnika stanova medjutim zbog oblika okućnice to je jako teško izvediva a i mislim da ostali vlasnici neće biti za to.

A i to ne rješava problem upravljanja zajedničkim dijelovima zgradom.

Zar ne postoji nikakvo pravno riješenje da budem zaštićen u upravljanje zajedničkim djelovima zgrade  kao jedan od vlasnika kada je vidljivo da ostala dva vlasnika stana su se urotili u provođenju svojih interesa na štetu mojih interesa u upravljanju zajedničkim dijelovima zgradom tj. većinskim glasovanjem (oni imaju 2/3) nijedan moj prijedlog ne prolazi a njihov svaki prolazi?

Mislim da inzistiram na predstavniku zgrade i pričuvi opet ništa nebi popravilo stanje jer koliko znam i tada se odluke donose sa većinom glasova tj. ja uvijek u manjini?

Unaprijed hvala na odgovorima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , IvicaSipic je napisao:

Zar ne postoji nikakvo pravno riješenje da budem zaštićen u upravljanje zajedničkim djelovima zgrade  kao jedan od vlasnika kada je vidljivo da ostala dva vlasnika stana su se urotili u provođenju svojih interesa na štetu mojih interesa u upravljanju zajedničkim dijelovima zgradom tj. većinskim glasovanjem (oni imaju 2/3) nijedan moj prijedlog ne prolazi a njihov svaki prolazi?

Kao što im naziv govori, to su zajednički dijelovi zgrade i pretpostavka je da svi suvlasnici imaju interes brinuti se o njima. Da zgrada ima upravitelja i predstavnika briga o tim dijelovima išla bi iz pričuve bez posebnog glasovanja svakog puta pa bi barem trava bila pokošena.

Napisala sam vam gore: Alternativno, ako na neuređenoj okućnici rastu alergene biljke, skupljaju se štetočine ili je naprosto neuredno, "netko" to može prijaviti komunalnom redaru i rješenjem se onda nalaže suvlasnicima da to srede i u kojem roku. Trošak se dijeli na sve suvlasnike.

Imate i mogućnost privatne tužbe, ali u ovom je slučaju to neisplativo i vjerojatno bi dodatno pogoršalo odnose.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija