Jump to content

Stjecanje imovine tijekom veze (izvanbračne zajednice)


kmi

Preporučene objave

Poštovani, živim s prijateljem na istoj adresi više od 3 godine. Zajedno nemamo djece, a ja imam jedno dijete. Uzela sam kredit kako bih kupila nekretninu što njega nije interesiralo i nije htio da učestvuje u tome, moja rođena sestra mi je pomogla prilikom ulaska u kredit. Ja bih htjela da poklonim nekretninu mom djetetu. Kakva je procedura u slučaju moje ili prijateljeve smrti. U koliko on umre a nemam ništa na meni već je na mom djetetu, imaju li pravo njegov rođeni brat, plusestra i polubrat pravo na išta u tom slučaju?

uređeno: od Borbena7
Naslov
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , kmi je napisao:

Ja bih htjela da poklonim nekretninu mom djetetu.

Ima li taj prijatelj na toj adresi prijavljeno prebivalište ili boravište, odnosno da li su ispunjeni uvjeti za postojanje izvanbračne zajednice?

Ukoliko ne postoji izvanbračna zajednica, odnosno nisu ispunjeni uvjeti za postojanje iste, onda ta nekretnina nije dio stečevine u izvanbračnoj zajednici i nije dio nasljedne mase u slučaju smrti vašeg prijatelja. 

No, ako ste u izvanbračnoj zajednici ta bi se nekretnina smatrala zajedničkom imovinom (iako ste je sami kupili) te bi najbolje bilo da međusobno ugovorite da ta nakretnina nije dio izvanbračne stečevine i da on ni na koji način nije sudjelovao u njenoj kupnji itd. U tom slučaju je svejedno je li nekretnina na vama ili vašem djetetu, njegovi nasljednici ne bi imali bilo kakvo pravo na njoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , lawbydesign je napisao:

Ima li taj prijatelj na toj adresi prijavljeno prebivalište ili boravište, odnosno da li su ispunjeni uvjeti za postojanje izvanbračne zajednice?

Ukoliko ne postoji izvanbračna zajednica, odnosno nisu ispunjeni uvjeti za postojanje iste, onda ta nekretnina nije dio stečevine u izvanbračnoj zajednici i nije dio nasljedne mase u slučaju smrti vašeg prijatelja. 

No, ako ste u izvanbračnoj zajednici ta bi se nekretnina smatrala zajedničkom imovinom (iako ste je sami kupili) te bi najbolje bilo da međusobno ugovorite da ta nakretnina nije dio izvanbračne stečevine i da on ni na koji način nije sudjelovao u njenoj kupnji itd. U tom slučaju je svejedno je li nekretnina na vama ili vašem djetetu, njegovi nasljednici ne bi imali bilo kakvo pravo na njoj.

Prijatelj jeste prijavljen na istoj adresi. Na koji način se "međusobno ugovara" da nekretnina nije dio izvanbračne stečevine (nije ni htio učestvovati, već je sudjelovala moja rođena sestra). Jel to odrađuje odvjetnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 47 minuta, kmi je napisao:

Na koji način se "međusobno ugovara" da nekretnina nije dio izvanbračne stečevine (nije ni htio učestvovati, već je sudjelovala moja rođena sestra).

On bi trebao dati izjavu pri javnom bilježniku da je predmetna nekretnina isključivo Vaše vlasništvu i da nema baš nikakva potraživanja u odnosu na nju.

prije 49 minuta, kmi je napisao:

Jel to odrađuje odvjetnik?

Sve može odraditi i javni bilježnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Stjecanje imovine tijekom veze (izvanbračne zajednice)

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija