Jump to content

Prijevremena starosna braniteljska mirovina


Op-kam

Preporučene objave

Pozdrav svima

Otac mi je rođen 11/1961.

Radni odnos je započeo 04/1988 te je od onda stalno zaposlen. 

Dragovoljac je sa 110 dana u borbenom sektoru. 

Na stranicama HZMO vidim da je stekao uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu, a to su 60 godina života i 35 godina radnog staža. 

Zanima me koja prava može u tom slučaju iskoristiti kao branitelj ako bi se odlučio za odlazak u prijevremenu? 

 

Hvala svim na odgovorima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelj mi je predao papire u 12.mj.prošle godine za mirovinu (prijevremena starosna 60 godina i 40 godina staža ) , uz zahtjev  je predao papir da ima status dragovoljca i potvrdu o danima provedenim u borbenom sektoru. Primao je akontaciju do prije mjesec dana dok mu nije došlo rješenje. Prijevremena starosna bi mu bila 330E ali pošto je predao papire o vremenu provedenom u borbenom sektoru i statusu dragovoljca isplaćivat će mu se za njega povoljnija  minimalna braniteljska mirovina od 464E.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ako ide u prijevremenu starosnu mirovinu na svoj 62 rođendan minimalne mirovine bi mu iznosile kao na slici, za precizniji izračun za ostale mirovine trebate imati njegov prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž.

Izracun mirovine.jpg

OP-kam izračun prijevremenih starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na detaljnim odgovorima. 
Dodatno sam saznao da je napravio lani informativni izražun na web stranicama HZMO-a sa predviđenim datumom umirovljenja 31.12.2022. 

Od tamo kopiram podatke koji su do danas zbog proteka vremena nešto izmijenjeni.
Najpovoljnije obračunsko razdoblje:    1988-2021    

Zbroj vrijednosnih bodova unajpovoljnijem obračunskom razdoblju:24,8563    
2. Staž u najpovoljnijem obračunskom razdoblju:    32,7917    
3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2):    0,7580    
4. Ukupni mirovinski staž u obliku decimalnog broja:    32,7917    

Na istoj stranici vidio sam da od drugog dohotka ima na današnji dan 2 mj i 125 dana izvedenog staža osiguranja, ako i to pomaže u izračunu. 
Na stranicama REGOS-a navedeno je: Vrijednost imovine na osobnom računu iznosi 14.585,16 EUR, pretpostavljam da je to 2. stup. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

sve je onako kako Vam je napisao poštovani mali covjek.

Nema mu ništa od drugog mirovinskog stupa (sve se prebacuje u I mirovinski stup) ako koristi neku od najnižih mirovina, braniteljsku ili po općem propisu ZOMO. 

Drugi dohodak nema utjecaj na iznos minimalne braniteljske mirovine.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odlaskom u starosnu mirovinu na 65 rođendan iznosi starosnih mirovina bi izgledali kao na slici ako mu ostane isti prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž.

Zanemarite što piše prijevremena, radi se o iznosima starosnih mirovina uz polazni faktor ZOMO od 1,0000.

Izracun mirovine.jpg

OP-kam izračun prijevremenih starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo jedno pitanje u svezi prethodne dvije tablice, vidim da je u gornjoj tablici izračun ZOHB minimalne mirovine 460,42 EUR, a u donjoj, koju sam i sam prije nekog vremena downloadirao, je izračun različit i to 496,15 EUR-a. Koji je onda sada izračun točan - tj. koja je tabela ispravna da li se tu radi o umanjenju poradi ranijeg odlaska u mirovinu? Hvala na objašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Dioklecijan je napisao:

Evo jedno pitanje u svezi prethodne dvije tablice, vidim da je u gornjoj tablici izračun ZOHB minimalne mirovine 460,42 EUR, a u donjoj, koju sam i sam prije nekog vremena downloadirao, je izračun različit i to 496,15 EUR-a. Koji je onda sada izračun točan - tj. koja je tabela ispravna da li se tu radi o umanjenju poradi ranijeg odlaska u mirovinu? Hvala na objašnjenju.

E dobri moj care,

oba dva su točna, sve Vam piše:

1. prijevremena starosna mirovina na 62 rođendan, umirovljenje u 2023.g. (polazni faktor ZOMO 0,9280)

2. starosna mirovina na 65 rođendan, umirovljenje u 2026.g. (polazni faktor ZOMO 1,000)

3. dobro bi bilo pogledati nadnevak umirovljenja i ukupni mirovinski staž

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim sada taj detalj mada sam detaljist po prirodi  i to onda - znači taj polazni faktor utiče i na minimalnu mirovinu. Sa 65 godina starosti je on uvijek 1,0, ali nije li isto tako  faktor 1,0 ako osoba ode 111 dana ranije u mirovinu, mislim na ovu minimalnu braniteljsku ili npr ako je osoba bila 365 dana u borbenom sektoru, onda ona može ići u mirovinu godinu dana ranije 15.11.2025 i minimalna braniteljska bi bila isto 496,15 EUR-a, ako sam u pravu. Gledam to prema sebi jer ako sam proveo primjerice 2 godine u borbenom sektoru onda mogu ići i dvije godine prije da polazni faktor bude isto 1,000 ili nije tako? Znam da se nekom ovo mogu učiniti kao male i sitne stvare da se ovim bave, ali eto tko pita ne skita..

Hvala na odgovoru

uređeno: od Dioklecijan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 27 minuta, Dioklecijan je napisao:

 Sa 65 godina starosti je on uvijek 1,0, ali nije li isto tako  faktor 1,0 ako osoba ode 111 dana ranije u mirovinu, mislim na ovu minimalnu braniteljsku ili npr ako je osoba bila 365 dana u borbenom sektoru, onda ona može ići u mirovinu godinu dana ranije 15.11.2025 i minimalna braniteljska bi bila isto 496,15 EUR-a, ako sam u pravu. Gledam to prema sebi jer ako sam proveo primjerice 2 godine u borbenom sektoru onda mogu ići i dvije godine prije da polazni faktor bude isto 1,000 ili nije tako? Hvala na odgovoru

Poštovani, 

upravo tako kod priznavanja starosne braniteljske mirovine (pa i minimalne starosne braniteljske mirovine) polazni faktor ZOMO iznosi 1,000 i prije 65-tog rođendana, onoliko mjeseci koliko ste mjeseci proveli u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
prije 4 sati , Kvartal2 je napisao:

2028 ću imati 60 godina i 32 ipo godine staža. Imam cca 3 godine rata u borbenom sektoru. Ako bi otišao tada u prijevremenu mirovinu koliko bi ona bila manja nego puna starosna u koji mi migao ići sa 62 godine s obzirom na ratni staž ako sam dobro shvatio?

Poštovani,

bez prosječnog vrijednosnog boda (pvb) za ukupni radni staž nema točnog izračuna mirovina.

Na Vaše pitanje nemam jedinstveni odgovor jer takav primjer nisam imao u praksi ali evo Vam dva odgovora od kojih je samo jedan točan.

Obratite pozornost na ZOHB minimalna mirovina, jedan iznos je točan.Izracunmirovine0952.thumb.jpg.559405540b7caef3080efdc299f5fb6d.jpg 

Izracun mirovine 0,88.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam baš upućen što je prosječni vrijednosni bod. Trenutno u drugom mirovinskom stupu imam cca 70 tis eura. Piše da mi je vrijednost obračunske jedinice 40,6912 eur

Mislim da bi činjenica da sam bio 3 godine u borbenom sektoru i benefiti od toga uvelike anulirali penalizaciju radi prijevremene mirovine, odnosno da možda nebi bila prevelika razlika između starosne i prijevremene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. ako je prosječna bruto plaća svih zaposlenih u RH u 2023.g. bila 20.000 EUR-a a Vi ste tijekom 2023.g. primili 20.000 EUR-a Vaš pvb za 2023 godinu iznosio je 1,0000

2. ako je prosječna bruto plaća svih zaposlenih u RH u 2023.g. bila 20.000 EUR-a a Vi ste tijekom 2023.g. primili 40.000 EUR-a Vaš pvb za 2023 godinu iznosio je 2,0000

2. ako je prosječna bruto plaća svih zaposlenih u RH u 2023.g. bila 20.000 EUR-a a Vi ste tijekom 2023.g. primili 60.000 EUR-a Vaš pvb za 2023 godinu iznosio je 3,0000

Zbrojeni pvb tijekom ukupnog radnog staža podijelite s godinama efektivnog radnog staža i tako dobijete prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž.

Pristupom na e-Građani, na stranici HZMO zatražite informativni izračun mirovine bez uvjeta, uz što precizniji ukupni mirovinski staž na primjer s nadnevkom 31.12.2024.g., dobijete ono što Vas i mene interesira:

-Vaš pvb za ukupni radni staž

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

temeljem Vašeg iskaza o iznosu u II mirovinskom stupu, može se raditi o velikim razlikama u iznosima starosnih mirovina, braniteljskih i po općem propisu ZOMO.

Zato sam simulirao dvije situacije s pvb od 1,3 i 2,3 i to za 2030.g. kad ostvarujete pravo na starosnu braniteljsku mirovinu, tad nemate pravo na starosnu mirovinu po ZOMO.

Također je napravljena simulacija i za 2033.g. kad ostvarujete pravo i starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO i možete birati isplatu povoljnijeg iznosa mirovine.

Izracun braniteljske 1,3 starosne mirovine.jpg

Izracun mirovine 2,3 braniteljska.jpg

ZOMO 1,3 Izracun mirovine.jpg

ZOMO 2,3 Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija