Jump to content

Preostali godišnji tijekom otkaznog roka


NewUser1

Preporučene objave

Pozdrav svima,

trenutno sam na otkaznom roku i preostalo mi je 15 dana neiskorištenog godišnjeg odmora no poslodavac zbog manjka radnika mi ne dozvoljava da iskoristim sav preostali godišnji i inzistira da iskoristim samo 7 dana a da preostale dane odradim što bi mi on i platio.

Meni u ovome trenutku zbog privatnih problema puno više odgovara da iskoristim ukupni godišnji nego da dobijem naknadu za neiskorišteni dio.

S obzirom na to da moj poslodavac uopće ne želi ni čuti da iskoristim sav godišnji zanima me koje su moje pravne mogućnosti u ovoj situaciji? Mogu li nekako prisiliti poslodavca da mi omogući da iskoristim preostale slobodne dane?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, NewUser1 je napisao:

Dali bi bilo opravdano s moje strane otvoriti bolovanje

Za vrijeme bolovanja ne teče otkazni rok, a i za otvaranje bolovanja morate imati opravdani razlog.

prije 12 minuta, NewUser1 je napisao:

s obzirom na to da sam u zadnjoj godini imao 5 slobodnih dana

Slobodnih dana ili dana godišnjeg?

prije 12 minuta, NewUser1 je napisao:

uskraćivanje godišnjeg odmora se smatra oblikom mobinga 

Ne smatra, radi se o prekršaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 37 minuta, Borbena7 je napisao:

Za vrijeme bolovanja ne teče otkazni rok, a i za otvaranje bolovanja morate imati opravdani razlog.

 

 Liječnik mi je rekao da mi može dati bolovanje po osnovi psihičke iscrpljenosti i stresa. Dali to znaci da bi mi se otkazni rok dodatno produžio za dane provedene na tom bolovanju?

 

prije 37 minuta, Borbena7 je napisao:

Slobodnih dana ili dana godišnjeg?

dana godišnjeg

 

prije 38 minuta, Borbena7 je napisao:

 

Ne smatra, radi se o prekršaju.

Kome da prijavim taj prekršaj? Ranije ste napisali da ne mogu prisiliti poslodavca da mi omogući korištenje preostalog godišnjeg.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Borbena7 je napisao:

Ne smatra, radi se o prekršaju.

Dali bi mogao u ovoj situaciji zatražiti izvanredni raskid ugovora o radu a kao opravdanje navesti sprečavanje korištenja godišnjeg odmora, zatrpavanje s poslom koje mogu dokazati i posljedično psihičku iscrpljenost za koju imam potvrdu od doktora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , NewUser1 je napisao:

Dali to znaci da bi mi se otkazni rok dodatno produžio za dane provedene na tom bolovanju?

Da, upravo tako.

prije 23 sati , NewUser1 je napisao:

dana godišnjeg

Imate pravo na isplatu naknade za neiskorištene dane godišnjeg odmora.

prije 23 sati , NewUser1 je napisao:

Kome da prijavim taj prekršaj?

Inspekciji rada.

prije 23 sati , NewUser1 je napisao:

Ranije ste napisali da ne mogu prisiliti poslodavca da mi omogući korištenje preostalog godišnjeg.   

Naravno da ga ne možete prisiliti. 

prije 6 sati , NewUser1 je napisao:

Dali bi mogao u ovoj situaciji zatražiti izvanredni raskid ugovora o radu a kao opravdanje navesti sprečavanje korištenja godišnjeg odmora, zatrpavanje s poslom koje mogu dokazati i posljedično psihičku iscrpljenost za koju imam potvrdu od doktora?

Ne možete. Kao prvo, jer ste već dali otkaz ugovora o radu, a kao drugo ovo što navodite nisu razlozi za izvanredni otkaz ugovora o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

 

Ne možete. Kao prvo, jer ste već dali otkaz ugovora o radu, a kao drugo ovo što navodite nisu razlozi za izvanredni otkaz ugovora o radu.


Ako sam već dao otkaz kakve bi bio posljedice ako se ne pojavim na radnom mjestu za vrijeme otkaznog roka? Može li onda poslodavac tražiti naknadu štete?

što se tiče isplate naknade za neiskorišteni godišnji meni to u ovom trenutku ništa ne znaci jer imam zdravstvene probleme zbog kojih mi treba godišnji odmor stoga Vas molim da ako znate za bilo koju drugu pravnu mogućnost da iskoristim preostali godišnji da mi za istu i kazete.
 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, NewUser1 je napisao:

Može li onda poslodavac tražiti naknadu štete?

Da, može. Imate li u ugovoru o radu uređenu visinu naknade štete za ovakav slučaj?

Ako nemate, onda Vas poslodavac može tužiti, a radilo bi se o upitnom i dugom sudskom postpupku, pa se i ne događa baš često u praksi.

prije 56 minuta, NewUser1 je napisao:

imam zdravstvene probleme zbog kojih mi treba godišnji odmor

Zakon za to predviđa bolovanje.

prije 57 minuta, NewUser1 je napisao:

stoga Vas molim da ako znate za bilo koju drugu pravnu mogućnost da iskoristim preostali godišnji da mi za istu i kazete

Ne postoji, jer ne možete samovoljno koristiti godišnji odmor. Jedino što možete je odbiti odraditi otkazni rok, te riskirati naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, može. Imate li u ugovoru o radu uređenu visinu naknade štete za ovakav slučaj?

Nemam u ugovoru ali imam u pravilniku o radu.  


Jos jedno pitanje, u zakonu o radu piše da radnik za vrijeme otkaznog roka ima pravo na odsustvo od najmanje 4 sata tjedno radi traženja novog posla. Koliko onda najviše smijem izostati s radnog mjesta po osnovi traženja novog posla? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, NewUser1 je napisao:

Nemam u ugovoru ali imam u pravilniku o radu.  

To bi značilo da se poslodavac jednostavno i brzo može naplatiti. Ako ne dobrovoljno, onda prisilno za taj iznos koji je naveden u Pravilniku o radu.

prije 17 minuta, NewUser1 je napisao:

u zakonu o radu piše da radnik za vrijeme otkaznog roka ima pravo na odsustvo od najmanje 4 sata tjedno radi traženja novog posla. Koliko onda najviše smijem izostati s radnog mjesta po osnovi traženja novog posla? 

Zakon o radu propisuje 4 sata tjedno,  radi traženja posla kao minimalno tjedno vrijeme odsustva, a ovo odsustvo može biti i duže, ako Vam ga poslodavac omogući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Borbena7 je napisao:

To bi značilo da se poslodavac jednostavno i brzo može naplatiti. Ako ne dobrovoljno, onda prisilno za taj iznos koji je naveden u Pravilniku o radu.

Dali se visina naknade štete računa proporcionalno broju dana izostanaka ili mi zbog jednog dana izostanka poslodavac može naplatiti cijeli iznos?


Jos jedna bitna stvar. Kod poslodavca sam zaposlen manje od godinu dana. ZOR predviđa otkazni rok od 2 tjedna u takvoj situaciji ali ja sam pristao na 4 tjedna jer tako predviđa pravilnik o radu. Dali mogu naknadno tražit da mi se skrati otkazni rok s obzirom na to da po zakonu radnik ima pravo odabrati za sebe povoljniju opciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , NewUser1 je napisao:

Dali se visina naknade štete računa proporcionalno broju dana izostanaka ili mi zbog jednog dana izostanka poslodavac može naplatiti cijeli iznos?

Ovisi kako je ovo regulirano internim aktom poslodavca, a kako ste već rekli kod Vas je to pitanje detaljno uređeno sa Pravilnikom o radu.

prije 16 sati , NewUser1 je napisao:

ZOR predviđa otkazni rok od 2 tjedna u takvoj situaciji ali ja sam pristao na 4 tjedna jer tako predviđa pravilnik o radu.

Trebalo bi vidjeti točan sadržaj te ugovorne odredbe koju ste potpisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija