Jump to content

Posjedništvo u vlasništvo upisat


ANAVI46

Preporučene objave

Poštovani,

Radi se o velikoj količini posjedovnog poljoprivrednog i šumskog zemljišta koje je moja baka imala upisano na sebi i prije smrti je dio prebacila na mog oca koji je to prebacio na nas djecu. Vlasnički dio zemlje smo se mogli upisat i uknjižit, ali posjedovni se i dalje vodi na baku, pa me zanima kako taj posjedovni dio se može prebaciti, mi  imamo samo potvrdu javnog bilježnika o darovanju sa česticama?

Jer planiramo taj posjedovni prebaciti u vlasništvo da možemo prenamijeniti u druge svrhe, ali zanima me gdje početi i doći do cilja ako je moguče?

Radi se o području Gorskog kotara gdje još nisu usklađene ni knjige, pa je to dosta otežano.

Hvala.

Lijep pozdrav.

 

 

uređeno: od ANAVI46
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, 

Vlasništvo i posjedništvo su (još uvijek) dvije  kategorije - vlasništvo se evidentira u zemljišnim knjigama u gruntovnici, a posjedništvo u katastru. Stoga trebate sami otići u katastar i predati dokumentaciju na kojoj temeljite vaš zahtjev (darovne ugovore vaše bake i oca,  odnosno porvrdu javnog bilježnika, a ne bi bilo loše i aktualni izvadak iz zemljišne knjige kao dokaz da je izvršena provedba u gruntovnici). 

Trenutno jeu Hrvatskoj  u postupku objedinjavanje (usklađivanje) katastarskih i zemljišnih knjiga, samo to ide postupno i polako, pa ili ćete čekati službenu provedbu (ako vam se ne žuri), ili ćete otići sami u katastar. Službena provedba bi mogla potrajati budući da su prvo na redu veća urbana središta.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Antuntun56 je napisao:

Poštovana, 

Vlasništvo i posjedništvo su (još uvijek) dvije  kategorije - vlasništvo se evidentira u zemljišnim knjigama u gruntovnici, a posjedništvo u katastru. Stoga trebate sami otići u katastar i predati dokumentaciju na kojoj temeljite vaš zahtjev (darovne ugovore vaše bake i oca,  odnosno porvrdu javnog bilježnika, a ne bi bilo loše i aktualni izvadak iz zemljišne knjige kao dokaz da je izvršena provedba u gruntovnici). 

Trenutno jeu Hrvatskoj  u postupku objedinjavanje (usklađivanje) katastarskih i zemljišnih knjiga, samo to ide postupno i polako, pa ili ćete čekati službenu provedbu (ako vam se ne žuri), ili ćete otići sami u katastar. Službena provedba bi mogla potrajati budući da su prvo na redu veća urbana središta.

 

Hvala vam puno na odgovoru, već ste mi puno pomogli i dali potrebne i konkretne odgovore. Katastar mora biti područni ili se može i u Zg to provjeriti i odraditi potrebno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija