Jump to content

Legalizacija


leona333

Preporučene objave

Poštovani, dali se može legalizirati nadogradnja prizemnice ( ja ) koja je sagrađena uz dopuštenje vlasnika parcele i prizemlja. Naime vlasnik tvrdi da samo on može legalizirati objekt te sve staviti na sebe ( cijeli objekt) a potom  etaziranjem dati  meni ono što sam sagradila.

Kako se dijele troškovi cijelog postupka jer nije ista kvadratura.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Vlasnik je legalizirao cijelu zgradu, mene nema nigdje osim kod plaćanja.

Sve plaćeno 50/50

Nije mi jasno da onaj tko je sagradio kat ne može legalizirati, nego na ovakav način upisati se kao vlasnik cijelog objekta (etaziranjem) te onda dati meni moje.

Praktički ispada pošto je darovni ugovor da sam dobila nešto što nije moje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Dana 28. 09. 2023. u 20:12, leona333 je napisao:

Praktički ispada pošto je darovni ugovor da sam dobila nešto što nije moje.

Malo nejasno - darovni ugovor postoji ili ne postoji?

Prvi scenarij:

  1. Mogla se ozakoniti samo cijela zgrada koju treba prethodno upisati u zemljišne knjige na temelju pravomoćnog rješenja o izvedenom stanju (a nakon evidentiranja u katastru)
  2. Ako ste izvršili nadogradnju (bez akta za građenje) na temelju spomenutog darovnog ugovora, trebate ga provesti u zemljišnim knjigama, a način provedbe u smislu određivanja idealnih suvlasničkih dijelova ovisi o sadržaju ugovornih točaka
  3. Ishoditi potvrdu u smislu određivanja uporabnih cjelina u zgradi od tijela nadležnog za graditeljstvo
  4. Sklopiti međuvlasnički ugovor sa suvlasnikom
  5. Uz darovni ugovor može se pristupiti etažiranju zgrade kada postoje dva suvlasnika zgrade u idealnim dijelovima.

 

Drugi scenarij:

  1. Postupak isti kao u prvom scenariju
  2. Ako ste imali samo usmenu ili pisanu suglasnost kojom vam vlasnik odobrava nadogradnju, temeljem koje ste vi izvršili nadogradnju bez akta za građenje, takva (eventualna pisana) suglasnost se na žalost ne može smatrati pravovaljanom za upis u zemljišne knjige u smislu suvlasništva zgrade - nadam se da to nije vaš slučaj uz spominjanje darovnog ugovora
  3. Po sklapanju darovnog ugovora ili ugovora o pravu građenja (najčešći slučajevi ugovornih odnosa), možete ostvariti upis u zemljišne knjige kao suvlasnica zgrade u idealnim dijelovima, a nakon provedenog postupka etažiranja i upis uporabne cjeline u nadograđenom dijelu zgrade, uz proceduru pod 3. i 4. prvog scenarija

 

Praktički isti scenariji pod pretpostavkom da darovni ugovor postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik je legalizirao cijelu zgradu, mene nema nigdje osim kod plaćanja.

Sve plaćeno 50/50

Nije mi jasno da onaj tko je sagradio kat ne može legalizirati, nego na ovakav način upisati se kao vlasnik cijelog objekta (etaziranjem) te onda dati meni moje.

Praktički ispada pošto je darovni ugovor da sam dobila nešto što nije moje.

Da pojednostavim, nadogradila sam kat na prizemnici uz usmenu dozvolu vlasnika,prizemnica nije imala uporabni dozvolu te je cijeli objekt legaliziran, ( prizemlje+kat).

Nakon legalizacije radi se etazni elaborat sve bez mene.Dogovara s arhitekticom bez mene.

Slijedi odvjetnik u kojem je složeno ocitovanje volje u kojem je on vlasnik cijelog obijekta.

Nakon toga darovnim ugovorom daje meni moje.

Sve od početka je plaćeno po pola mada je on vlasnik 627/100 a ja 373/100.

Ne znam kako nisam ni u etažnom elaboratu sudjelovala kod određivanja što je čije.

Zar su svi papiri mogli proći bez mene..što je najgore nisam ni dobila sve što sam sagradila...

Plaćala sam sve po pola te na kraju, moram sve papire od legalizacije fotokopirati s vlasnik kaže da se ne sjeća da sam plaćala....jako naivno od mene a tek sad kužim koliko proračunato od njega.

Meduvlasnicki ugovor ne postoji.

Interesantno da sam u okucnici od 500 m2 dobila jedno parkirno mjesto.

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija