Jump to content

izračun starosne mirovine za branitelja-dragovoljca i dr.


dpavlic1969kz

Preporučene objave

  • 5 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Imam status hrvatskog branitelja sa više od 100 dana borbenog sektora kao dragovoljac domovinskog rata.Rođena sam 1965 god.S obzirom da sam žena branitelj,zanima me kada stječem pravo na zaštićenu braniteljsku mirovinu budući da sam veći dio bila kućanica i nezaposlena  majka petero djece?

(Radnog staža imam svega 3 god.)

Unaprijed hvala na pomoći.

uređeno: od žogica
Dodavanje naslova
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, žogica je napisao:

Poštovani,

Imam status hrvatskog branitelja sa više od 100 dana borbenog sektora kao dragovoljac domovinskog rata.Rođena sam 1965 god.S obzirom da sam žena branitelj,zanima me kada stječem pravo na zaštićenu braniteljsku mirovinu budući da sam veći dio bila kućanica i nezaposlena  majka petero djece?

(Radnog staža imam svega 3 god.)

Unaprijed hvala na pomoći.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, žogica je napisao:

Imam status hrvatskog branitelja sa više od 100 dana borbenog sektora kao dragovoljac domovinskog rata.Rođena sam 1965 god.S obzirom da sam žena branitelj,zanima me kada stječem pravo na zaštićenu braniteljsku mirovinu budući da sam veći dio bila kućanica i nezaposlena  majka petero djece?

(Radnog staža imam svega 3 god.)

Poštovana žogica,

uvjete za starosnu braniteljsku mirovinu ispunjavate 4 mjeseca prije 65-tog rođendana u 2030.g. Minimalna starosna braniteljska mirovina (ZOHB minimalna mirovina) prema trenutno poznatoj aktualnoj vrijednosti mirovine (avm) od 11.77 EUR-a za 100 dana borbenog sektora iznosi:

 

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, u privitku Vam šaljem informativni izračun mirovine. Uz zahtjev sam priložio potvrdu RHMO iz koje je vidljivo da sam bio dragovoljac Domovinskog rata 171 dan /ista u privitku/, međutim HZMO mi to nigdje prilikom obračuna nije obračunao, niti mi dao bilo kakvo obrazloženje. Molim Vas, da mi odgovorite da li imam pravo na braniteljski dodatak 4%+10%, odnosno molim Vas za izračun.

Zahvaljujem i lijepo Vas pozdravljam.

INFORMATIVNI IZRAČUN MIROVINE 1.jpg

INFORMATIVNI IZRAČUN MIROVINE.jpg

POTVRDA ZA SUDJELOVANJE U DOMOVINSKOM RATU.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, koliko znam HZMO nikome ne izdaje informativni izračun za braniteljsku mirovinu i mirovinu po čl. 6 Zakona o DVO i PS, neke moje kolege su i plaćali po 70 kn pa im nisu izračunali za te dvije opcije. Koliko znam to radi jedino naš poštovani Prof pa vjerujem da će on pročitati ove vaše podatke i nešto komentirati jer je Prof čovjek koji uviek pomogne pri približnom izračunu i savjetima za odlazak u mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani mardar,

izračun za usporedbu je tu ali Vas upozoravam da po izračunu starosne mirovine po općem propisu ZOMO od strane HZMO Vi na nadnevak 1.7.2024.g. nemate pravo na priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO.

Na nadnevak 1.7.2024.g. imate pravo samo na priznavanje starosne braniteljske mirovine koja Vam nije tako povoljna kao starosna mirovina po općem propisu ZOMO .

S tim nadnevkom imate pravo na priznavanje i prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO uz penalizaciju.

Dobro promislite o nadnevku umirovljenja, predlažem da radite još najmanje cca 160 dana nakon 1.7.2024.g., tek tada ostvarujete pravo na priznavanje svih starosnih mirivina, po općem propisu ZOMO i braniteljskom zakonu i možete birate isplatu povoljnijeg iznosa starosne mirovine. Lp.

Ti iznosi svih starosnih mirovina bi bili kao na drugoj slici, prikaz uz trenutno poznatu vrijednost aktualne vrijednosti mirovine (avm).

PS

Nije mi poznato kako i zašto su odredili polazni faktor ZOMO od 1,0165  na nadnevak 1.7.2024.g., ako je to točno, tim slijedom isti bi 31.12.2024.g. iznosio još više za 0,45 x 6  = 2,7 %  i  tada bi polazni faktor ZOMO iznosio 1,0435 ??

TIzracun mirovine.jpg

 

 

Izracun mirovine 31.12.2024.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, zahvaljujem na tako brzom odgovoru kojim ste mi riješili dvojbu o povećanju mirovine za sudjelovanje u Domovinskom ratu. Što se tiče staža sa 01.07. 2024 fale mi 2 mjeseca iz 1985 g koje imam u radnoj knjižici ,ali dao sam zahtjev za predkompletiranje,pa se nadam da će to oni naći. Tako bi sa 01.07 24 imao 41 00 21 staža. Molim Vas da mi pojasnite kako ste Vi došli do 160 dana. Što se tiče polaznog faktora 1,0165 HZMO je na polazni faktor 1 dodao 0,15 % za 11 mjeseci od 60 g života/11.07.23-  01.07.24/ Htio bih Vam skrenuti pozornost na AVM koju vi imate u kunama, pa nisam siguran da li  to utječe na izračun.

Još jednom puno hvala i lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani,

jeli je 41g. 00mj. 21d. Vaš efektivni radni staž a 171 dan borbenog sektora se na to nadodaje zbog 12/24 u Domovinskog rata ?

Temeljem citiranog imam dvije dileme:

- ili je HZMO pogriješio s priznavanjem prava na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO,

- ili je dao krivi izračun iznosa starosne mirovine po općem propisu zbog krivog ukupnog mirovinskog staža na 1.7.2024.g.

Za iznos avm u kunama ne brinite, vidjeli ste na mojoj prvoj tablici da dobro radi, rezultat je isti kao i kod informativnog izračuna starosne mirovine po ZOMO od strane HZMO.

Uz primjenu pravog ukupnog mirovinskog staža, starosna mirovina po ZOMO je trebala iznositi:

3 Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija