Jump to content

Komunalni doprinos za ozakonjenu nezakonito izgrađenu zgradu


grecko

Preporučene objave

Poštovani

Supruga i ja smo kupili kuću u travnju 2017. godine. Vlasnik od kojeg smo kupili kuću je podnio zahtjev za legalizaciju i dobio je rješenje o izvedenom stanju u lipnju 2014. godine, dakle skoro 3 (tri) godine prije nego što smo kupili od njega predmetnu nekretninu. Prije nekoliko dana, supruga i ja smo dobili rješenje o plaćanju Komunalnog doprinosa za ozakonjenu nezakonito izgrađenu stambenu zgradu. Rješenje je izdao Gradski ured za obnovu, izgradnju, izgradnju, prostorno uređenje i komunalne poslove i to nakon više od 9 (devet) godina nakon što je rješenje o izvedenom stanju postalo pravomoćno.

Zbog čega komunalna naknada nije naplaćena podnositelju zahtjeva (prethodni vlasnik), koji je na žalost preminuo tri mjeseca nakon što smo kupili kuću. Prilikom kupnje kuće nismo znali da je podnijet zahtjev za legalizaciju, a agencija za nekretnine je u ugovoru navela da je provjerila da nema nikakvih troškova koji bi proizašli iz vlasništva, između ostalog i komunalni troškovi.

Na rješenje o plaćanju komunalne naknade imamo pravo žalbe u roku od 15 dana od primitka rješenja.

Moje pitanje da li postoji neka osnova po kojoj bi se mogli žaliti na predmetno rješenje, odnosno zbog čega komunalna naknada nije naplaćena od prethodnog vlasnika dok je on još uvijek bio vlasnik nekretnine i to 3 (tri) godine nakon pravomoćnosti rješenja o izvedenom stanju

Također me zanima da li možemo tražiti eventualno naknadu od agencije preko koje smo kupili nekretninu, budući je ista utvrdila da ne postoje nikakvi komunalni troškovi koje vlasnik nije podmirio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Komunalna naknada i komunalni doprinos su dvije različite stvari.

U Vašem postu radi se o komunalnom doprinosu. Vi niste bili podnositelj zahtjeva za ozakonjenje nezakonito izgrađene zgrade, a niti ste bili vlasnici zgrade u trenutku postanka izvršnosti rješenja o izvedenom stanju tako da se tu radi o promašenoj legitimaciji. Donositelj rješenja je u postupku trebao utvrditi nasljednike te njima, ukoliko su za to postojali uvjeti, donijeti rješenje o plaćanju komunalnog doprinosa. Jednostavno tako i napišite u žalbi na rješenje.

Nadalje, ne znam što bi tražili od agencije ikakvu naknadu budući taj trošak komunalnog doprinosa nije ni postojao u trenutku vaše kupoprodaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru.

U Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, Članak 25., Stavak 1. navodi se:

"Podnositelj zahtjeva, odnosno vlasnici zgrade dužni su prije donošenja rješenja o izvedenom stanju platiti naknadu za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru (u daljnjem tekstu: naknada), odnosno prvi obrok naknade u slučaju obročne otplate iste."

To može biti zbunjujuće, budući je podnositelj zahtjeva prethodni vlasnik, a supruga i ja smo vlasnici kuće od srpnja 2017. godine. Ovakva definicija (možda sam u krivu) otvara mogućnost dvojake intrpretacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, u Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama izričito je propisano da je podnositelj zahtjeva, a ne samo vlasnik zgrade za koju je doneseno rješenje o izvedenom stanju dužan po izvršnosti tog rješenja platiti komunalni doprinos, a kako je pravomoćnim Rješenjem o izvedenom stanju kao podnositelj zahtjeva utvrđen bivši vlasnik to se upravo njemu, u ovom slučaju njegovim nasljednicima, ima utvrditi i obveza plaćanja komunalnog doprinosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 11. 2023. u 15:09, Shaq je napisao:

Naime, u Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama izričito je propisano da je podnositelj zahtjeva, a ne samo vlasnik zgrade za koju je doneseno rješenje o izvedenom stanju dužan po izvršnosti tog rješenja platiti komunalni doprinos, a kako je pravomoćnim Rješenjem o izvedenom stanju kao podnositelj zahtjeva utvrđen bivši vlasnik to se upravo njemu, u ovom slučaju njegovim nasljednicima, ima utvrditi i obveza plaćanja komunalnog doprinosa.

Molim vas, ako možete, da mi navedete članak i stavak na koji bih se mogao pozvati u žalbi i koji regulira ono što ste naveli u svojem odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 05. 11. 2023. u 20:40, grecko je napisao:

Molim vas, ako možete, da mi navedete članak i stavak na koji bih se mogao pozvati u žalbi i koji regulira ono što ste naveli u svojem odgovoru.

Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama NN 86/12, 143/13, 65/17, 14/19 članak 22. stavak 1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz napomenu, da je rješenje o komunalnom doprinosu donosi upravno tijelo jedinice lokalne samouprave nadležno za komunalno gospodarstvo na temelju Zakona o komunalnom gospodarstvu, u kojem je kao obveznik plaćanja komunalnog doprinosa  naveden vlasnik građevne čestice  na kojoj se gradi građevina, odnosno investitor prema odredbama članka 31. stavak 2. istog Zakona, a prema odredbama istog članka, stavak 7. izvršno rješenje o komunalnom doprinosu izvršava uprav­no tijelo iz stavka 2. istog članka u postupku i na način određen propisima o prisilnoj naplati poreza na dohodak, odnosno dobit - pa bi valjalo i malo se osvrnuti u žalbi i na taj vid uporišta rješenja budući da Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama  i Zakon o komunalnom gospodarstvu ne tretiraju stranke u postupku na isti način.

A izdavanje rješenja o komunalnom doprinosu 9 godina nakon izvršnosti rješenja o izvedenom stanju - stvarno je malo previše...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Zakonu o komunalnom gospodarstvu, članak 77, stavak 1 stoji:

„Komunalni doprinos plaća vlasnik zemljišta na kojem se gradi građevina ili se nalazi ozakonjena građevina odnosno investitor ako je na njega pisanim ugovorom prenesena obveza plaćanja komunalnog doprinosa.“

Iz navedenog se može zaključiti da je plaćanje komunalnog doprinosa u obvezi (u mojem slučaju) vlasnika zemljišta na kojem se nalazi ozakonjena građevina, bez obzira na činenicu da na mene i moju suprugu pisanim ugovorm nije prenesena obveza plaćanja komunalnog doprinosa.

U stvari pitanje je da li se pisanim ugovorom može prenijeti obveza plaćanja komunalnog doprinosa na investitora, odnosno vlasnika ili se to samo odnosi na investitora.

Ako se to odnosi samo na investitora, čini mi se da nemamo osnova za žalbu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 07. 11. 2023. u 20:53, grecko je napisao:

U Zakonu o komunalnom gospodarstvu, članak 77, stavak 1 stoji:

„Komunalni doprinos plaća vlasnik zemljišta na kojem se gradi građevina ili se nalazi ozakonjena građevina odnosno investitor ako je na njega pisanim ugovorom prenesena obveza plaćanja komunalnog doprinosa.“

Iz navedenog se može zaključiti da je plaćanje komunalnog doprinosa u obvezi (u mojem slučaju) vlasnika zemljišta na kojem se nalazi ozakonjena građevina, bez obzira na činenicu da na mene i moju suprugu pisanim ugovorm nije prenesena obveza plaćanja komunalnog doprinosa.

U stvari pitanje je da li se pisanim ugovorom može prenijeti obveza plaćanja komunalnog doprinosa na investitora, odnosno vlasnika ili se to samo odnosi na investitora.

Ako se to odnosi samo na investitora, čini mi se da nemamo osnova za žalbu.

 

Imate osnova za žalbu. Činjenica je da je bivši vlasnik podnio zahtjev i pravomoćno okončao postupak ozakonjenja nezakonito izgrađene zgrade, tako da je time legitimiran upravo on kao obveznik plaćanja komunalnog doprinosa. Sama činjenica da ste vi naknadno postali vlasnici ne oslobađa podnositelja zahtjeva obveze plaćanja komunalnog doprinosa, niti je moguće vama odrediti plaćanje tog doprinosa. Izjavite žalbu i javite ovdje nakon što zaprimite drugostupanjsko rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija