Jump to content

Kupnja udjela nekretnine blokirane osobe


eugen6

Preporučene objave

Slobodan sam zamoliti odgovor pravnih stručnjaka:

U suvlasničkoj zajednici na određenom posjedu koji se sastoji od 15 katastarskih čestica postojimo nas tri suvlasnika. Sada mi jedan od njih nudi i prodaje svoj suvlasnički dio u toj zajednici i to svojih 8/48 dijelova. Problem je u tome što je isti godinama blokiran i pod svakakvim ovrhama. On tvrdi da praktički više i nema dugova ali je i dalje pod blokadom. Na ovom portalu sam negdje pročitao da bi ovrhovoditelj mogao naknadno tražiti poništenje kupoprodajnog ugovora ukoliko bi mi sačinili i sproveli tu kupoprodaju. Napominjem da za sada ne postoje nikakve zabilježbe u gruntovnim knjigama a što se tiče ove suvlasničke zajednice. Molio bih odgovor koliko je opasno ići u tu transakciju, bojeći se da ću ostati i bez novaca i bez kupljene nekretnine. Hvala. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , eugen6 je napisao:

Napominjem da za sada ne postoje nikakve zabilježbe u gruntovnim knjigama a što se tiče ove suvlasničke zajednice.

To svakako provjerite i neposredno prije sklapanja kupoprodajnog ugovora te, naravno, u kupoprodajnom ugovoru navedite klauzulu u ovom smislu: 

image.png.69856ed983300cc3f51bfcc507da5bbe.png

Ukoliko nije to u mogućnosti potvrditi i potpisati, naravno da nećete pristati.

Ukoliko navedena klauzula bude dio kupoprodajnog ugovora te u zemljišnim knjigama sve bude čisto, vas ujedno štiti i povjerenje u zemljišne knjige jer postupate temeljem toga (ne znate i niste znali da ima kakvih zapreka).

Rizik uvijek postoji, čak i kad je sve dokumentarno čisto, ali to znači da bi neka treća osoba i uspjela sa svojim zahtjevima. Naravno, pripazite kako i na koji način uplaćujete kaparu, kao i kupoprodajnu cijenu (morate dobiti tabularnu izjavu u trenutku isplate čitave cijene). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , lawbydesign je napisao:

To svakako provjerite i neposredno prije sklapanja kupoprodajnog ugovora te, naravno, u kupoprodajnom ugovoru navedite klauzulu u ovom smislu: 

image.png.69856ed983300cc3f51bfcc507da5bbe.png

Ukoliko nije to u mogućnosti potvrditi i potpisati, naravno da nećete pristati.

Ukoliko navedena klauzula bude dio kupoprodajnog ugovora te u zemljišnim knjigama sve bude čisto, vas ujedno štiti i povjerenje u zemljišne knjige jer postupate temeljem toga (ne znate i niste znali da ima kakvih zapreka).

Rizik uvijek postoji, čak i kad je sve dokumentarno čisto, ali to znači da bi neka treća osoba i uspjela sa svojim zahtjevima. Naravno, pripazite kako i na koji način uplaćujete kaparu, kao i kupoprodajnu cijenu (morate dobiti tabularnu izjavu u trenutku isplate čitave cijene). 

Poštovani, hvala na promptnom odgovoru, moram dodati nešto što sam kasnije zaključio da može biti bitno u cijeloj situaciji:

naime,  prodavatelj svog suvlasničkog dijela mi je brat, pa da li u tom pravcu postoje kakve dodatne otegotne okolnosti, da se ne bi recimo pretpostavilo da se radi o fiktivnoj prodaji samo da se on izvuče od zapljene svog suvlasničkog dijela. Tako da bi ja i u tom slučaju opet ostao bez novca bez obzira što se radi o bratu, jer mi nema odakle vratiti a vjerovnik ili ovrhovoditelj mi sjedne na taj kupljeni suvlasnički dio pa i na cijelu suvlasničku zajednicu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Kupnja udjela nekretnine blokirane osobe
prije 2 sati , eugen6 je napisao:

prodavatelj svog suvlasničkog dijela mi je brat, pa da li u tom pravcu postoje kakve dodatne otegotne okolnosti, da se ne bi recimo pretpostavilo da se radi o fiktivnoj prodaji samo da se on izvuče od zapljene svog suvlasničkog dijela.

Eventualni vjerovnik bi mogao u postupku paulijanske tužbe pobijati dužnikovu pravnu radnju prodaje suvlasničkog udjela u roku od godine dana od uknjižbe vlasništva (pravno shvaćanje Ustavnog suda RH kod naplatnih poslova) međutim, u ovom slučaju ima osnova za pokretanje Actio Pauliana familiaria, obiteljske paulijanske tužbe gdje se radi o poduzetoj pravnoj radnji u korist treće osobe koja je ili dužnikov suprug, ili srodnik po krvi u ravnoj liniji, ili srodnik po krvi u pobočnoj liniji do 4 stupnja (u što spadaju braća/sestre u drugom stupnju) a onda je zastarni rok tri godine od poduzete radnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Spitfire je napisao:

Eventualni vjerovnik bi mogao u postupku paulijanske tužbe pobijati dužnikovu pravnu radnju prodaje suvlasničkog udjela u roku od godine dana od uknjižbe vlasništva (pravno shvaćanje Ustavnog suda RH kod naplatnih poslova) međutim, u ovom slučaju ima osnova za pokretanje Actio Pauliana familiaria, obiteljske paulijanske tužbe gdje se radi o poduzetoj pravnoj radnji u korist treće osobe koja je ili dužnikov suprug, ili srodnik po krvi u ravnoj liniji, ili srodnik po krvi u pobočnoj liniji do 4 stupnja (u što spadaju braća/sestre u drugom stupnju) a onda je zastarni rok tri godine od poduzete radnje.

Najsrdačnije zahvaljujem na brzom i jezgrovitom odgovoru. Lp, Eugen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 14. 11. 2023. u 22:51, Spitfire je napisao:

Eventualni vjerovnik bi mogao u postupku paulijanske tužbe pobijati dužnikovu pravnu radnju prodaje suvlasničkog udjela u roku od godine dana od uknjižbe vlasništva (pravno shvaćanje Ustavnog suda RH kod naplatnih poslova) međutim, u ovom slučaju ima osnova za pokretanje Actio Pauliana familiaria, obiteljske paulijanske tužbe gdje se radi o poduzetoj pravnoj radnji u korist treće osobe koja je ili dužnikov suprug, ili srodnik po krvi u ravnoj liniji, ili srodnik po krvi u pobočnoj liniji do 4 stupnja (u što spadaju braća/sestre u drugom stupnju) a onda je zastarni rok tri godine od poduzete radnje.

Poštovani,

molio bih bih i dalje Vašu stručnu pravnu pomoć i savjet;

naime koliko poznajem kao laik, suvlasnička zajednica bez obzira na broj ZK čestica je jedna cjelina. U ovom mom slučaju prodavatelj mi ne želi prodati svoj suvlasnički udio na svim česticama, odnosno, na jednoj ZKč (stambena kuća) bi zadržao svoja suvlasnička prava.

Može li se sačiniti takav kupopr. ugovor da mi prodaje na 13 ZK čestica, a jednu zadržava i dalje u suvlasništvu  te kakav je odnos te zadržane čestice na cjelokupnu suvlasničku zajednicu?

Možda imate  primjer takvog sličnog ugovora, mislim samo dio gdje se navodi prodaja i izuzeće određene čestice.

Unaprijed zahvaljujem na uloženom trudu i savjetu-

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam čitala ranije objave, ali nema nikakve prepreke da vam netko proda 13 čestica, a na 14. čestici zadrži svoj suvlasnički udjel.

Pretpostavljam da su sve te čestice upisane u isti zk. uložak. Neka Vas to ne muči, jer će zk. odjel ovu jednu koja ostane u suvlasništvu s bratom prenijeti u novi zk.uložak pa će u tom ulošku suvlasnici biti brat i Vi na jednoj čestici, a na ostalim česticama ćete Vi biti u posebnom ulošku samovlasnik (ili suvlasnik s nekim trećim).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija