Jump to content

Izvanredni i sporazumni otkaz


cR4z

Preporučene objave

Poštovani,

 

u trenutnoj firmi radim blizu 3 godine, imam ugovor na neodređeno i poslodavac je na razgovorima za posao objašnjavao kako je to opuštena atmosfera i kako je bitno da se posao odrađuje, te kako je produžena pauza od 10ak minuta, ili kasniji dolazak na posao u takvom "razumnom" roku OK.

Sve je funkcioniralo normalno nekakvih godinu ipo dok u jednom lošijem mjesecu neki od nas nisu dobili Upozorenje o povredi rada zbog nepoštivanja radnog vremena. Napomenuo bi da je bilo i ostajanja u istoj mjeri iza radnog vremena ako je bilo potrebe, u istom tom vremenskom periodu bez da je iko tražio naknade bilo kakve.

To se desilo pred cca pola godine, od tad više nije bilo nikakvih upozorenja, dapače, bilo je i nagrada za dobre mjesece i slično (konkretno, mikro poduzeće smo i prošli mjesec je bio financijski najbolji od kad je firme), dok se sad nisam našao u naprasnoj situaciji da sam pred otkazom bez jasnog razloga.

 

Ponuđeno mi je da sam dam otkaz, pri čemu nemam nikakve naknade, ili da to bude sporazumno/izvanredno pri čemu mi poslodavac prijeti da u tom slučaju mora navesti razloge otkaza uz sam otkaz, koji god to bili (pretpostavljam da bi se pozvali na to pisano upozorenje, jer ništa drugo tako loše mi ne pada na pamet, osim da se krči put nekom drugom zaposleniku).

 

Zanima me što mogu učiniti u ovom slučaju, jesam li ja kašnjenjem i potpisivanjem upozorenja utabao put ka izvanrednom otkazu, ili poslodavac ipak nema pravo na tako radikalan potez? Ako se odlučim na varijantu da mi poslodavac da otkaz jer nisam u situaciji da ostanem ovako naglo bez ikakvih primanja, koliki će problem biti ako poslodavac uz otkaz napiše ko zna što?

 

Hvala!

Srdačan pozdrav.

uređeno: od cR4z
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , cR4z je napisao:

Zanima me što mogu učiniti u ovom slučaju, jesam li ja kašnjenjem i potpisivanjem upozorenja utabao put ka izvanrednom otkazu, ili poslodavac ipak nema pravo na tako radikalan potez? Ako se odlučim na varijantu da mi poslodavac da otkaz jer nisam u situaciji da ostanem ovako naglo bez ikakvih primanja, koliki će problem biti ako poslodavac uz otkaz napiše ko zna što?

Koliko je vremena prošlo od upozorenja?

Kada dobijete otkaz (bez obzira je li redovni uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika (vas) ili izvanredni) u njemu mora pisati razlog. Bez toga možemo samo općenito pričati.

Ukoliko pristanete na sporazumni raskid, da li će vam poslodavac isplatiti naknadu kroz nekakvu nagodbu (koja barem odgovara otpreminini na koju biste imali pravo)?

Predložila bih vam da ne pristajete na sporazum ako za to ne dobivate nikakav poticaj.

Izvanredni otkaz možete dobiti samo u roku od 15 dana od dana događaja ili saznanja za događaj od strane poslodavca, a koji je razlog otkaza.

Kod redovnog otkaza uvjetovanog vašim skrivljnim ponašanjem imate pravo na polovicu otkaznog roka i polovicu otpremine (puna bi bila za 3 godine 1/3 plaće po godini = 1 plaća, polovica je pola plaće). 

To što ste potpisali upozorenje samo je potvrda primitka. Jeste li se na upozorenje kako žalili?

Ako poslodavac napiše kao razlog otkaza nešto s čime se ne slažete, uvijek imate mogućnost ulaganja prigovora, prijave ispektoratu rada pa čak i tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija