Jump to content

Čl. 9a Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih v


darko m70

Preporučene objave

Kao umirovljeni službenik MUP-a trazio bih pojašnjenje poreznog opterečenja brutto iznosa mirovine umirovljenih djelatnika policije i DVO po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba.

Naime, stalno nas se u našem statusu stavlja u red tzv. Povlaštenih mirovina, izjednačavajući nas sa ostalim kategorijama umirovljenika koji su umirovljeni po drugim zakonskim osnovama.

Međutim, naši izračuni mirovina temeljeni su na stvarnim uplatama za mirovinski staž kao i benificirani staž.

Kada pogledamo brutto izračun naše mirovine, po čl. 6, pa i 6a, vidljivo je da se taj brutto koji se dobije nakon množenja godina staža, faktora uvečanja i prosjeka boda uplata za najboljih 10 godina, počinje oporezivati sa čl. 9a, kriznim porezom Jadranke Kosor i 10 posto preostalog neoporezivog ostatka mirovine.

Međutim, postavljamo pitanje egzistencije čl. 9a u Zakonu, i uskrate netta kroz 4 porezna razreda. Zbog čega uopče taj članak 9a postoji.?

Zašto nema jedinstvene stope oporezivanja naše mirovine na brutto iznos i gotovo.?

Recimo 10 % na kompletan brutto.

Ako su nam izračuni za mirovinu pre veliki, zašto se manje ne opterečuju plaće aktivnih policajaca i isplati im taj novac, a ne da nam država fiktivno kao uplačuje taj novac za mirovinu, a onda ga jednostavno nakon izračuna brutta kroz porez do netto isplate uzme.

uređeno: od darko m70
Tekstualni
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani darko,

postavili ste puno pitanja ali imam samo tri odgovora:

- člankom 9.a. predmetnog zakona od 2002.g. smanjuju se davanja HZMO za mirovine policajaca i vojnika

- umirovljeni po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS su imali i dalje će imati najveće opterečenje na bruto iznos mirovine

- umirovljeni policajci i vojnici mogu koristiti i mirovine po drugim zakonima (ako su iznosi mirovina za njih povoljni) kad ostvare uvjete za njih.

Jedan primjer iz prakse.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porez koji plaćate, plaćate kao i svi drugi umirovljenici.

Glede matematike, mirovina koju primate, povoljnija je od mirovina koju primaju drugi umirovljenici. Kada bi se svakom u izračun uzimalo samo 10 najplaćenijih godina, nitko ne bi imao tzv. "najniže" mirovine. 

Isto tako, treba uzeti u obzir da se u pravilu prema tom Zakonu ranije umirovljujete za razliku od drugih radnika. Budimo realni, teže je fizički biti zidar sa 65 godina nego policijski službenik u uredu sa 40 godina. Znamo da nisu svi policijski službenici samo na terenu, to je istina i nepošteno za terenske kolege čiji se rad jednako vrednuje za razliku od službenika "u uredima". Na kraju dana, obje skupine imaju istu benefikaciju. Pri tom naglašavam da ne mislim na drzavne službenike u upravnim poslovima, nego isključivo na policijske.

Gledajući općenito, prava iz tog Zakona su "atraktivna" u odnosu na opći propis. To je činjenica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospon Ledena kisa, ja se slazem sa Vama, u Vasoj tvrdnji da su nase mirovine vece od prosjeka. 

Gospon, no taj izracun je temeljen na osnovu vazeceg propisa, a rezultat je formule u koju su ubacene uplate koju je drzava za mene i ostale kolege uplacivala.

Mislite li Vi da bi sve mirovine trebale biti jednake? 

Ukoliko je Vama poznata problematika, ja postavljam pitanje egzistencije vise stupanjskog opteterecenja brutta konkretnog zakona.

Odnosno, zasto fiktivno nesto dati, a onda uzeti.

Primjer.

image.thumb.png.9988ee81a23c26457de26d2e86042cbc.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani darko,

postavili ste puno pitanja ali imam samo tri odgovora:

- člankom 9.a. predmetnog zakona od 2002.g. smanjuju se davanja HZMO za mirovine policajaca i vojnika

- umirovljeni po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS su imali i dalje će imati najveće opterečenje na bruto iznos mirovine

- umirovljeni policajci i vojnici mogu koristiti i mirovine po drugim zakonima (ako su iznosi mirovina za njih povoljni) kad ostvare uvjete za njih.

Jedan primjer iz prakse.

Izracun mirovine.jpg

Gospon Prof, sve jasno, 

No moje pitanje je i dalje nelogicnost te odredbe 9a, jer se izracun po cl. 6 i 6a, onda mogao mjenjati. Ovako ispada da nam te uplate za benificiju, drzava derogira kroz dolje navedene porezne razrede koje sam odgovorio gosponu Ledenoj kisi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani darko,

poštovani ledena_kisa žao mi je ali ne slažem se s Vama a niti sa samim sobom. Pričamo o apstraktnim iznosima mirovina a ne konkretno predmetu kao u prethodnom slučaju.

Zakonodavac kako kad i kako kome daje određene beneficije (kao sada u predizbornoj godini)  a također kad mu odgovara selektivno oduzima beneficije (smanjuje iznose mirovina) kako kome. Mirovine ostvarene po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS su smanjivane  2002.g. (članak 9.a), 2010.g. za 10 % one iznad 3.500 kn i 2014.g. za 10 % one iznad 5.000 kn.  Ukinuto je smanjenje mirovina iznad 5.000 kn. a od 1.7.2023. i 1.1.2024. ukinuto je još i 10 % smanjenja mirovina iznad 3.500 kn.

Starosne mirovine priznate po Zakonu o hrvatskim braniteljima nikada nisu smanjivane za prije spomenuta smanjenja od 10 % a invalidske braniteljske mirovine jesu.

prije 50 minuta, darko m70 je napisao:

Gospon Prof, sve jasno, 

No moje pitanje je i dalje nelogicnost te odredbe 9a, jer se izracun po cl. 6 i 6a, onda mogao mjenjati.

 Niste u pravu, za zakonodavca je članak 9.a  pravovremeno donesen i još ga drži aktivnim, makar postoji i članak 9.b kojeg se HZMO (kao provoditelj Zakona) nikad ne drži. Članak 9.b. glasi : Tako određena mirovina ne može biti manja od mirovine određene po ZOMO.

Na prikazanoj tablici je jasno, do 30.06.2023.g. iznos starosne mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS (zbog dotadašnjeg smanjenja od 10 %) je bio manji od mirovine po općem propisu ZOMO.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 49 minuta, prof je napisao:

Poštovani darko,

poštovani ledena_kisa žao mi je ali ne slažem se s Vama a niti sa samim sobom. Pričamo o apstraktnim iznosima mirovina a ne konkretno predmetu kao u prethodnom slučaju.

Zakonodavac kako kad i kako kome daje određene beneficije (kao sada u predizbornoj godini)  a također kad mu odgovara selektivno oduzima beneficije (smanjuje iznose mirovina) kako kome. Mirovine ostvarene po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS su smanjivane  2002.g. (članak 9.a), 2010.g. za 10 % one iznad 3.500 kn i 2014.g. za 10 % one iznad 5.000 kn.  Ukinuto je smanjenje mirovina iznad 5.000 kn. a od 1.7.2023. i 1.1.2024. ukinuto je još i 10 % smanjenja mirovina iznad 3.500 kn.

Starosne mirovine priznate po Zakonu o hrvatskim braniteljima nikada nisu smanjivane za prije spomenuta smanjenja od 10 % a invalidske braniteljske mirovine jesu.

 Niste u pravu, za zakonodavca je članak 9.a  pravovremeno donesen i još ga drži aktivnim, makar postoji i članak 9.b kojeg se HZMO (kao provoditelj Zakona) nikad ne drži. Članak 9.b. glasi : Tako određena mirovina ne može biti manja od mirovine određene po ZOMO.

Na prikazanoj tablici je jasno, do 30.06.2023.g. iznos starosne mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS (zbog dotadašnjeg smanjenja od 10 %) je bio manji od mirovine po općem propisu ZOMO.

Izracun mirovine.jpg

 

Odnosno, ne postoji 9b, nego 9a st. 2.

Vezano za to da se netko ne drži te odredbe, moj stav je da se treba držati. U odnosu na tu tvrdnju treba iskoristiti uputu o pravnom lijeku. Radi se o upravnim postupcima gdje svaka osoba koja donosi rješenje "može imati svoj stav" i način tumačenja zakona. Dakle, postoji određena ustaljena praksa, koje se neki drže, ali ne znači da je/nije ispravna.

Uvijek napominjem, postupci mogu završiti tek na Visokom upravnom sudu u teoriji te stoga ako netko nije zadovoljan, treba koristiti svoja prava. 

Posebno se odnosi na slučajeve gdje imamo vječne debate. Upravni sudovi znaju rješavati o istom pitanju na 10 različitih načina (ovisno, koji sudac, koji grad..) i ja osobno se ne slažem sa nekim presudama. Ukratko, radi se o složenoj problematici, svakako, koristiti svoja prava u maksimalnom opsegu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani,

prihvaćam primjedbu, oprostite, bila je utakmica pa je došlo do pogreške.

Odnosno, ne postoji 9b, nego 9a st. 2.

Svota mirovine smanjena prema stavku 1. ovoga članka, ne može iznositi manje od svote mirovine određene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju.

o tome sam pisao još: 

 

Hvala Gospon Profa

Vidim da je iscrpna rasprava, ne samo po cl. 9a, vec i drugim ustegama, bila u vremenima kada je brutto toliko bio rezan, da je odlazak u mirovinu bio teska kazna,.. 

Argumentirani ste i stručni.

Dolaze vremena kompletne smjene ratne generacije 90 tih. Jednostavno je bilo razdoblja kada se na nasu generaciju toliko vrsio pritisak za odlazak u mirovinu da je bio u rangu mobinga. Ono 2 izlaze iz sustava 1 uđe. Sada im te mlade nema tko upucivati u predmete. A nas koji smo se skolovali svojim odricanjem i najvisim zvanjima, uvijek smo nekome smetnja. Tijekom 1991. I 1995. Ponekad sam zazelio biti zidar i raditi na bausteli u njemackoj. Nasa baustela je bila Hrvatska, i nije bilo rada u fušu. Cjeli radni vijek mi je protekao u terenima i operativi.,

Oni koji su dosli u sluzbu nakon 1996. Vec nece moci konzumirati ratni staz u duplom trajanju.

Vidim da su mnogi zavidni kad netko ima dobar umnozak brutta.

Ali to je sve, sto nam je uplaceno. Nismo krivi za formulu iz vazeceg Zakona.

Uz uzrecicu...pa sta bi ti htio...

Nista Gospon, samo ono sto mi pripada.

Ili ono...jel si si vec nasao s cim se budes bavio.

Nisam....

S mnogim kolegama s kojima sam razgovarao, vidim da uopce ne prate stanje sa svojih platnih lista, odnosno uplate koje za njih uplacuje drzava. Sada kada dobiju informativne izracune, cude se rezultatima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 40 minuta, darko m70 je napisao:

Sa kolegama s kojima sam razgovarao, vidim da uopce ne prate stanje sa svojih platnih lista, odnosno uplate koje za njih uplacuje drzava. Sada kada dobiju informativne izracune, cude se rezultatima.

 

Pa ni ne trebaju pratiti jer im ionako ne vrijedi.Država uplaćuje dodatak za beneficirani radni staž pod stavku bruto 2 kao iz zdravstveno a to se ne gleda kod odlaska (izračuna) u mirovinu nego se gleda bruto 1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 22. 11. 2023. u 12:08, sivko je napisao:

Pa ni ne trebaju pratiti jer im ionako ne vrijedi.Država uplaćuje dodatak za beneficirani radni staž pod stavku bruto 2 kao iz zdravstveno a to se ne gleda kod odlaska (izračuna) u mirovinu nego se gleda bruto 1.

Jedini savjet koji mogu dati policijskim službenicima, medicinskom osoblju, vojnicima i sl., da prate pravilan obračun prekovremenog, smjenskog, blagdanskog, i noćnog rada. Tu može doći do greške, a sve vam se to računa kao primitak na temelju kojeg se kasnije računa mirovina. Navedeno pratiti preko izlista COP-a i JOPPD obrazaca na e-poreznoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.

Zanima me nalazim se u profesionalnoj vojnoj invalidskoj mirovini od 2012 zdravstveno stanje mi nije bolje nego gore ,no nisam ranjavan.Mirovima mi nije nešto posebno,zanima me dali imam pravo podnesti zahtjev u Tvrtkovoj zahtjev za tjelesno oštećenje.  Drugo zanima me dali ja koji sam u invalidskoj mirovini da podnesen zahtjev za obnovu postupka za opću mirovinu te me zanima koliko je ona veća na profesionalnu mirovinu.Molim sve koji nešto znaju neka mi se obrate meilom  ili ovdje.Sinky7@net.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav.

Dao sam otkaz u vojsci pošto mi Ministar nije odobrio umirovljenje po čl. 6. Imam preko 31 g. staža (sa benificiranim stažem), 23 godine neprekidno u službi te navršenih 47 godina života. Pošto sam dobio častan otpust iz OS RH, zatražio sam prijevremnu mirovinu koja mi je odbijena, uz obrazloženje da nisam dobio rješenje nadležnog ministra. Ministar nije taj koji umirovljuje te prema tome, bez obzira na njega, imam pravo na prijevremenu mirovinu. Ovo zadnje je tumačenje koje mi je dao HZMO u Zagrebu, dok mi je HZMO u Zadru odbio zahtjev.

Sad pitanje: Koji je najbolji način za ostvarivanje svojih prava? Ostvarujem li uopće pravo na prijevremenu mirovinu bez rješenja ministra? 

P.S. Ako ima voljan odvjetnik koji misli da bih imao šanse izboriti se za svoja prava, molio bih da mi se javi, poradi zastupanja u slučaju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Vjeko,

sada ništa od Vaše mirovine po članku 6.a. ili 6. po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS. Nemojte tražiti odvjetnika, nego tražite posao dok ne ostvarite pravo na priznavanje starosne mirovine po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Vjekoo je napisao:

zatražio sam prijevremnu mirovinu koja mi je odbijena, uz obrazloženje da nisam dobio rješenje nadležnog ministra. Ministar nije taj koji umirovljuje te prema tome, bez obzira na njega, imam pravo na prijevremenu mirovinu.

Ali piše rješenje o prestanku službe s pravom na mirovinu.Zadar je u pravu po Zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , prof je napisao:

Poštovani Vjeko,

Nemojte tražiti odvjetnika, nego tražite posao dok ne ostvarite pravo na priznavanje starosne mirovine po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

 
(4) Odredbe ovoga Zakona o određivanju starosne i prijevremene starosne mirovine primjenjuju se i na osobu koja na dan stjecanja prava na mirovinu nije djelatna vojna osoba, odnosno ovlaštena službena osoba unutarnjih poslova ili pravosuđa, ako je u svojstvu djelatne vojne osobe, odnosno u svojstvu ovlaštene službene osobe unutarnjih poslova ili pravosuđa stvarno provela najmanje 20 godina.
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 11. 01. 2024. u 18:33, sivko je napisao:

Ali piše rješenje o prestanku službe s pravom na mirovinu.Zadar je u pravu po Zakonu.

Hvala na info

Dana 12. 01. 2024. u 11:51, prof je napisao:
 
(4) Odredbe ovoga Zakona o određivanju starosne i prijevremene starosne mirovine primjenjuju se i na osobu koja na dan stjecanja prava na mirovinu nije djelatna vojna osoba, odnosno ovlaštena službena osoba unutarnjih poslova ili pravosuđa, ako je u svojstvu djelatne vojne osobe, odnosno u svojstvu ovlaštene službene osobe unutarnjih poslova ili pravosuđa stvarno provela najmanje 20 godina.
 

Poštovani prof,

pročitao sam Zakon. Znači po formuli odbijam godine od 65-te (pr. po jednu godinu za svake 3 godine provedene na dužnostima, odnosno poslovima na kojima se navršenih 12 mjeseci staža osiguranja računa kao 18 mjeseci itd.). Recimo da je to 58 godina starosti. Znači tek tad mogu trsžiti prijevremenu mirovinu? Jesam li dobro shvatio?

Hvala unaprijed,

P.S. Posao sam našao još prije otkaza i sa cijelom obitelji se odselio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Vjeko,

ako ste 21 g. proveli na dužnostima 12/18, taj broj godina podijelite s 3 i onda je to tih 7.g.. Tada je 65 - 7 = 58, imate pravo na svoj 58-mi rođendan odlazak u starosnu mirovinu po ZOMO i Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

PS

Ako radite do 63 godine imate pravo na dodatni bonus prilikom izračuna iznosa mirovine po općem propisu ZOMO od 27 %, to jest na polazni faktor ZOMO od 1,2700.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija