Jump to content

Zajam poslovnog prostora


anonimno

Preporučene objave

Zanima me kako se sklapa ugovor o zajmu poslovnog prostora kod kojeg je zakupodavac fizička a zakupnik pravna osoba (d.O.o.). Da li se ugovor potpisuje kod javnog bilježnika, s obzirom da fizička osoba nema pečata?

Kolika je stopa poreza u ovom slučaju i kako se taj porez obračunava. Pod time je mišljeno da li je zakupnina dohodak te kako se to prikazuje u poreznoj prijavi.

Kako se na transparentan načn izvrši uplata zakupnine i na koji račun (tekući ili žiro)?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da mislite na najam tj. zakup poslovnog prostora. Ugovor se potpisuje kod javnog bilježnika, još bi ga bilo dobro i solemizirat. Stopa poreza je 15% s tim da se zakupodavcu priznaje 30% troškova. To je dohodak od imovine i u poreznoj prijavi postoji kolona u koju se to upisuje na kraju godine. Ali ako ima samo taj dohodak ne mora to prijavljivat, jer gore navedeni proez je konačni obračun poreza. Transparentna uplata je isključivo na žiro- račun prema Zakonu o porezu na dohodak. Pogledajte malo postove koje sam pisala do sada o ovoj temi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

još su mi se porodila 3 pitanja:

1. da li se osim 15% plaća i prirez?

2. kako firma pravda troškove odnosno da li mora fizička osoba- zakupodavac izdati neki račun?

3. da li u ugovoru može stajati cijena zakupa + porez na dohodak ili se cijena izrazi kao suma zakupa i poreza?

 

Znam da dosadjujem ali želim znati sve detalje.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prirez se također plaća ako živite u općini ili gradu koji ima prirez.

Fizička osoba zakupodavac ne izdaje račun već ga pravna osoba-zakupoprimac plaća na temelju ugovora.

Na cijenu koja je navedena u ugovoru primjenjuje se porez zato morate paziti koji iznos dogovarate. Isto tako ako upišete manji iznos nego što je tržišna vrijednost najma u podurčju gdje se nalazi nekretnina, porezna će vam to izmijeniti i povećati prema njihovj procjeni. Pogledajte malo prethodne postove koje sam pisala na ovu temu, baš sam o ovome detaljno pisala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Porez na dohodak od imovine i imovinskih prava:

na ugovorenu cijenu zakupna priznaju se troškovi a na ostatak se plaća fiksno 15%. To je konačni porez i za njega se ne mora podnosti godišnja porezna prijava.

Čl. 72. st. 3

Pazite, ovdje se govori isključivo o porezu na dohodak od imovine imovinskih prava.

Ali, kad bi kojim slučajem porezni obveznik podnosio godišnju prijavu onda mora uključiti i ovaj dohodak. Tada se svi dohoci zbrajaju i tada se može dogoditi da se plaća to što vi kažete: 15, 25, 35, 45

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija