Jump to content

Zaštita likovnog rada (grafički rad na računalu)


Ana_Banana

Preporučene objave

Molim vas pomoć.
Grafički sam dizajner. Radila sam za jednu gospođu koja je na kraju odbila platila moj rad, ali mojom greškom su moji radovi (dizajnovi) ostali na njenom računalu pa ih je ista gospođa iskoristila da prodaje razne rekvizite (šalice, torbe..) koji imaju moje dizajnove kao podlogu. 

Nažalost nemamo ništa na papiru dogovoreno, već je sve na riječ. :(

PITANJE: Zanima me postoji li šansa da se autorski rad naknadno zaštiti? I gdje se može djelo zaštititi? Koliko sam upoznata ZAMP je samo za glazbu.sad2.gif

Napravila sam veliku grešku. Nisam očekivala ovakvu situaciju. Molim vas bez osuda i uvreda, nisam se nikada našla u ovakvoj situaciji....hvala unaprijed :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za navedeno je nadležan DZIV (državni zavod za intelektualno vlasništvo )
Ako bi postojala mogučnost, da u ,,tišini,, dođete do kopija svojih dizajnerskih radova , ili iste po sječanju ponovo izradite, zaštitite na navedenoj adresi i tek, kad sve navedeno uradite, obratite se navedenom 
dužniku, koji koristi vaše dizajnerske radove, prvo opomenom putem Odvjetnika, a nakon toga , ako se ne mogne sporazumno sve razriješiti,
krenite u tužbu i za početak ,od suda zatražite privremenu mjeru, zabrane
raspolaganja sa navedenim dizajnerskim radovima do okončanja sudskog spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Svakako bih predložio da drugiput prvo napišete i potpišete ugovor prije nego sa klijentom započnete surađivati. Prijatelju se desila slična situacija gdje je platio tvrtki dizajn loga, a kad je zatražio originalne verzije dokumenta loga, su ga tražili da dodatno plati, jer se nije zaštitio unaprijed ugovorom. Prva suradnje su najosjetljivije u ovakvim situacijama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija