Jump to content

Upisivanje 1/2 vlasništva djevojke na stan


Mowgli

Preporučene objave

Pozdrav,

Prije godinu dana sam kapario stan i potpisao predugovor sa agencijom u svoje ime.

Uskoro će stan biti završen i trebat će sklopiti kupoprodajni ugovor te uplatiti ostatak.

Htio bih upisati svoju djevojku (nemamo isto prebivalište ni adresu) kao 1/2 na stan.

Novci su moji i nećemo kupovati kreditom.

Kako bismo ovo izveli u ovom trenutku? Mogu li samo agenciji reći da na ugovor o kupoprodaji stavi oba imena - i njeno i moje?

Hoćemo li morati platiti tu kakav porez (naravno, osim ovog standardnog za kupoprodaju stana, a to će vjerojatno platiti agencija), tj. hoće li netko tražiti njeno podrijetlo novca za polovicu stana? Podrijetlo mog novca je potpuno čisto i u banci stoje dokazi o tome.

U slučaju da u kupoprodajni ipak stavimo samo mene pa ja postanem 1/1 vlasnik, kojim i kolikim porezima podliježemo ako ja njoj 1/2 prepišem tek poslije svog uknjiženja na zemljišne knjige?

Ima li neka treća, pametnija opcija za doći od trenutne situacije, do situacije da smo 1/2 vlasnici stana i da se plati čim manje poreza? (znam znam, vjenčanje, ali to nije opcija)

Hvala lijepa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 27. 12. 2023. u 15:55, Mowgli je napisao:

kojim i kolikim porezima podliježemo ako ja njoj 1/2 prepišem

Ona 3% PPN-a, a vi ako otuđite nekretninu u roku manjem od dvije godine od dana stjecanja 20% od razlike od cijene nabave do tržišne.

Dana 27. 12. 2023. u 15:55, Mowgli je napisao:

Mogu li samo agenciji reći da na ugovor o kupoprodaji stavi oba imena - i njeno i moje?

Ja bi na vašem mjestu napravio aneks tog predugovora i onda napravio ugovor u kupoprodaji s oboma kao kupcima.

Dana 27. 12. 2023. u 15:55, Mowgli je napisao:

hoće li netko tražiti njeno podrijetlo novca za polovicu stana

Vrlo vjerojatno ne. Ako i budu tražili priložiti ćete dokaze da ste joj vi dali novce. Samo bi vam se moglo dogodit u tom slučaju da vam odrede plaćanje poreza na dar od 4% (tj. njoj).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru.

prije 18 sati , Miran89 je napisao:

Ona 3% PPN-a, a vi ako otuđite nekretninu u roku manjem od dvije godine od dana stjecanja 20% od razlike od cijene nabave do tržišne.

Ovo ide samo u slučaju da stan kupim sam pa joj ga poslije prepišem?

Dakle ona 3% poreza, a ja još moram platiti 20% razlike od cijene po kojoj sam ja kupio stan do - koje cijene? one po kojoj sam joj "prodao" ( = nabavnoj ), ili i tu vrijedi ono da će porezna procjeniti tržišnu vrijednost stana?

prije 18 sati , Miran89 je napisao:

Ja bi na vašem mjestu napravio aneks tog predugovora i onda napravio ugovor u kupoprodaji s oboma kao kupcima.

 

Možete mi molim Vas pojasniti zašto je bolje napraviti aneks predugovora? Što bi se dogodilo u slučaju da ne radimo aneks predugovora, nego njeno ime stavimo samo na ugovor o kupoprodaji?

prije 18 sati , Miran89 je napisao:

Vrlo vjerojatno ne. Ako i budu tražili priložiti ćete dokaze da ste joj vi dali novce. Samo bi vam se moglo dogodit u tom slučaju da vam odrede plaćanje poreza na dar od 4% (tj. njoj).

Koji su potrebni "dokazi" da sam joj dao novce? Da sklopimo neki ugovor o darivanju novca prije kupoprodaje? Treba li to ovjeravati? (Prije par godina mi je otac darivao novce pa nije trebalo ovjeravati, banka je samo skenirala darovni ugovor kao dokaz i to je to. Ne znam je li što drukčije kada se ne radi o vertikalnom darivanju)

Trebamo li baš napraviti transfer novca od mene njoj, pa onda platiti pola/pola agenciji za kupnju stana? Ili mogu ja platiti sve sa svojeg računa, a da bude dovoljno da imamo taj ugovor o darivanju negdje potpisan pa da ga pokažemo u slučaju da netko pita?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 28. 12. 2023. u 18:21, Miran89 je napisao:

Ona 3% PPN-a, a vi ako otuđite nekretninu u roku manjem od dvije godine od dana stjecanja 20% od razlike od cijene nabave do tržišne.

Ja bi na vašem mjestu napravio aneks tog predugovora i onda napravio ugovor u kupoprodaji s oboma kao kupcima.

Vrlo vjerojatno ne. Ako i budu tražili priložiti ćete dokaze da ste joj vi dali novce. Samo bi vam se moglo dogodit u tom slučaju da vam odrede plaćanje poreza na dar od 4% (tj. njoj).

Oprostite na ponovnom citiranju, ali možete li mi samo pojasniti tako da odgovorite na podpitanja iz mojeg prethodnog posta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 29. 12. 2023. u 12:37, Mowgli je napisao:

vrijedi ono da će porezna procjeniti tržišnu vrijednost stana

Ovo

Dana 29. 12. 2023. u 12:37, Mowgli je napisao:

napraviti aneks predugovora

Da predugovor i kupoprodajni budu usklađeni

Dana 29. 12. 2023. u 12:37, Mowgli je napisao:

Koji su potrebni "dokazi" da sam joj dao novce?

Potvrda banke o provedenom plaćanju ili izvadak s računa na kojem se vidi odakle je došao novac.

Dana 29. 12. 2023. u 12:37, Mowgli je napisao:

pola/pola agenciji za kupnju stana

Poreznu neće zanimat agencija nego samo plaćanje prema vlasniku stana. Kako to riješit ne znam. Ako hoćete da baš sve bude čisto onda trebate napraviti darovni ugovor za novce, platiti 4% poreza na to darovanje i onda platiti s njenog računa tu 1/2 prodavatelju. 

Meni s poreznog stajališta se više isplati kupit stan na moje ime, pričekati određeni period da me ne zakači porez na dohodak od otuđenja nekretnina, porez na darovanja i duple ovjere i ostalo pa onda napravit darovni ugovor u kojoj joj poklanjam 1/2 stana.

uređeno: od Miran89
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija