Jump to content

rok 30.03.07. sa pitanjima


anonimno

Preporučene objave

Dragi kolege moram se pohvaliti da smo nas 6 iz grupe svi prošli.

MOrate stvarmo znati. Sada ovisi koliko treba kome za nešto naučiti ali stvarno se treba prihvatiti učenja. Pravnicima sigurno puno manje nego ostalima jer barataju sa stručnim izrazima a nama ostalima to je teško pokapirati, barem meni.

Učio sam nekih laganih tri mjeseca a zadnja dva tjedna malo, ( godišnji odmor) pojačanim tjednom. Ali to je da sam stvarno dobro znao da nisam falio na ni jednom pitanju. Jer kada vide da se zna onda oni i prekidaju. NO moram napomenuti da su i ispitivači bili stvarno susretljivi i čak i navodili kolege na odgovore. Znam da je to jedna psihološka napetost - bi se reklo mobing- jer sada od toga i onako nikakve velike koristi osim što ti je posao koliko toliko siguran, jer to je jedini uvjet za posao. Pitanja su bila uobičajeno ista koja se i nalaze na forumu ali ću si sutra dati vremena pa ću ih napisati, možda kome što olakša. Ako ima bilo koje pitanje slobodno neka pita te ako znam dat ću mu odgovor. Svima vama budućim koji idete na DSI želim puno sreće jer je ona stvarno zastupljena u polaganju ispita. Sve ovisi i od ispitivača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čestitam na položenom ispitu. Ja idem 12. 04. 2007. godine, a sada sam u stanju bunila. Učim dok mi se ne zavrti u glavi i budim se noću, a kada se u krevetu ne mogu sjetiti odgovora, dižem se i tražim po knjigama. Strašno. Ako ti nije problem daj napiši pitanja i reci nam koliko te pitanja pitaju otprilike, da li idu u detalje i da li pitaju nešto što nema u zakonima, odnosno nešto iz prakse tek tak da te zbune. Isto tako molim te napiši malo i o ispitivačima, jer vidim da ih ima po nekoliko iz istih predmeta, pa najvjerovatnije i to utječe na prolaz ispitanika. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-probni rok

- 2 vrste državnih službenika- reći jednog namještenika ( domar)

- tko odlučuje o lakim a tko o težim povredama službene dužnosti

- koje su lake povrede

- koje su teže povrede

- koje su kazne za lake a koje za teže povrede

- opći i posebni uvjeti za prijam u državnu službu

- probni rad ( primljenih na izvanredan i redovan način)

- obračun godišnjeg odmora ( 18 dana + staž, uvjeti rada ……)

- jedinice lokalne i područne samouprave

- mjesna samouprava ( kroz mjesne odbore)

- prihodi lokalne samouprave ( porezi + iz zajedničkih poreza + dotacije+ vlastiti)

znaju pitati što su dotacije kao pojam!!!! Nemojte da vas zbune donacije.

- raspuštanje predstavničkog tijela

- povjerenik vlade

- tijela koja provode izbore ( stalni – 1 predsjednik + 4 člana, prošireni 3 člana iz oporbe + 3 člana iz vladajuće stranke)

- predstavnička tijela ( općinsko vijeće, gradsko vijeće, žup. Skupština, grad zagreb

gradska skupština)

- izborna šutnja – objasniti pojam

- načelo materijalne istine

- donošenje rješenja po skraćenom postupku

- žalba

- tko sve radi po ZUP-u.

- tužena strana u upravnom postupku

- gdje se provodi uredsko poslovanje

- što radi pisarnica

- tijela EU

- europska komisija

- hrvatska i EU – kronologija

- postupak predaje zahtjeva

- što po zahtjevu radi europska komisija

- što se radi od završetka pregovora do potpisivanja ugovora o punopravnom članstvu

- skreening

- nadležnost ustavnog suda

- hrvatski sabor

- predsjednik – tko ga bira, na koliko godina

- trodioba vlasti

- tko koju vodi

- tijela državne uprave

- koja su tijela državne upravne organizacije

- nabrojiti središnje državne uredi

- nabrojiti nekoliko državnih upravnih organizacija

 

Eto napokon pitanja dok mi se sve malo sredilo. Znam da vam je u glavi zbunjola kao i meni. I ja sam bio potpuno drogiran kak bi se reklo. Da tri mjeseca bi trebalo biti dosta. Ali zadnja dva tjedna sam bio na godišnjem i učio dva sata pa pola sata pauza i tako cijele dane. Iz ZUP-a je bila gđa. starija plava. Bila je u redu. bilo nas je troje ali mene je pitala prvoga pitanja koja sam napisao i to sam znao onda me nije puno gnjavila uredsko možda dva tri pitanja tako i zup i jedno iz zus-a. Na EU bila je jedna mlada cura pitala pitanja koja sam naveo to sam znao i bio gotov za pet minuta , nije u opće gnjavila. Bio sam sam jer prije mene su bili dvoje a ostalo dvoje je odgvoaralo zup. IZ lokalne gospodin sa kojim se moglo lijepo razgovarati, smireno, poticao na odgvor kolege koji su malo zapeli. Pitao nas svakog po tri pitanja iz lokalne i po tri pitanjao o državnim službenicima. Pitanja koja sam naveo pitao nas je sve zajedno. Vrlo ugodan gospodin.

Ustav i sustav državne uprave pitao nas je mladi gospodin vrlo susretljiv, hoće pomoći, voli si popričati i jedan vrlo ugodan razgovor. Sve ovisi iz čega polažete posebni dio i koliko vam treba za učiti taj dio ispita. Sve u svemu najteže je dok ne dođete i tamo se skompate sa ljudima koji imaju iste probleme kao i vi a to je da morate položiti ispit. Moj vam je savjet da ipak na ispit dođte odjeveni kako dolikuje DSI-u, a ne kao da idete na faksu na ispit jer vi ste ipak državni službenici i budite ozbiljni sa dozom opuštenosti za razgovor i razbijanje treme. Nemojte kukati kako je teško bilo učiti , puno gradiva jer vi ipak morate odgovarati i položiti a ne kukati. Na pismenom nam je bila gđa koja je podjelila pitanja i rekla da se piše dva sata i da će doći za sat vremena. Stvarno je došla za sat vremena, pitala da li kome šta treba i izašla. Ma nisu oni tako strašni kako se nama čini.

Ako imate koje pitanje slobodno pitajte. Ja sam se preko legalisa jednostavno hranio i hrabrio. JOš jednom vam svima želim puno sreće i ugodne Uskrsne blagdane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte da padnete na bezveznim pitanjima na kojima znaju rušiti.

Uredsko : Kako se piše Klasa i Urbroj: Ispravno je KLASA i URBROJ - sve velikim slovima bez točke

Ustav -Naučite grb RH a posebno pet grbova što se nalaze u kruni.

Zna pitati kakve su boje papci i rogovi na kozi u Istarskom grbu. CRVENE.

Uredsko : Pečat i žig Pečat za otiskivanje Žig za utiskivanje i od kojeg su materijala i kakvog oblika.

Mene je pitao što je to predizborna šutnja a kako sam bio sav napet skoro sam povezao sa administrativnom šutnjom u ZUP-u. A to inače nisam nigdje našao već iz našeg svakodnevnog života ali skoro sam se zbunio. Nije da neznaš ali trema i skoro fiasko.

Iz EU smo završili 6 poglavlja u pregovorima. I to me pitala a to bilo na Dnevniku večer prije.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E ovako: bila sam na tom roku i prošla! 8-)

Kao što i navodi kolega, veliku ulogu igra sreća i ispitivači koje dobijete jer ima šest ispitnih komisija, dakle isto toliko različitih grupa ispitivača. Moji su bili jako ok, nisu išli u detalje, nego su pitali osnovna pitanja koja bi stvarno trebali znati ako ste učili. E sad, druga je stvar što mi je glava doslovce pulsirala od količine pohranjenih informacija, treme, užasnog straha itd., pa se lako zbuniti.

Iz Ustava je bilo malo neočekivano pitanje: Izvorišne osnove. Iz EU je recimo bilo pitanje Europski sud, o kojem baš i nismo puno znali. Ostalo sve već navedena pitanja na ovom forumu.

Svima koji učite toplo preporučam učiti iz zakona lokalnu i službeničke. Zup i zus možete i po skripti jer su to već skoro dvadeset godina stari zakoni i nije se ništa mijenjalo u njima.EU uglavnom ona najvažnija pitanja znati, ne se upuštati u folozofije. U literaturi za službeničke stoji i kolektivni i etički kodeks, međutim to nikog ne pitaju.

Moja je komisija bila jako ok, postavljali su podpitanja i šalili se tako da i to jako pomogne da se malo opustite i da ne bubnete neku glupost.

Sretno svima! :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-CILJ NJEMAČKOG PREDSJEDANJA?

-IZVANREDNI PRAVNI LIJEKOVI U UPRAVNOM SPORU?

-KADA SE DONOSI RIJEŠENJE A KADA PRESUDA U UPRAVNOM SPORU?

 

Dali je netko od Vas koji ste položili -VSS, i dali pitaju Zakon o radu i Kolektivne ugovore?

Netko je već pitao dali Vas ruše ako ne znate jedno ili dva pitanja ili se sve mora znati?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok!

Ja sam bila 30.03. na ispitu. Par savjeta. Morate nauciti, ne mora biti savrseno ali morate sve proci nis ne preskakati jer bitno je da bar par rijeci znate reci o pitanju. Najbolje naucite sluzbenicke, lokalnu i upravni postupak. I naravno sve ovisi o komisiji koju dobite. I o sreći.

Pitanja koja se mogu sjetiti:

EU (zena je bila divna, kod nje nema sanse da se padne, starija mislim da joj je ime na N.)

-Povijest

-Kop. i Madridski kriteriji

USTAV, SUSTAV DRZ.UPRAVE (tip je bio super iz Vlade, mislim da se ni kod njega bas ne pada lako)

-Sabor

-Predsjednik

-Vlada-poslovi

-mandatar

-Ustavni sud

-Grb

Koliko je potrebno potpisa za predsjednika

-tijela za provođenje izbora-tijela drž.uprave

-provedbeni propisi, definiraj

-središnji drž.uredi, nabroji ih,tko na čelu

-drž.upravne organizacije

UPRAVNI POSTUPAK, UREDSKO(Opasna zena, moras znat ali nitko u nasoj grupi nije pao)

-Načelo mat.istine i ekonomičnosti

-Mjesni nadzor

-Rješenje

-stranka, kakva može biti (aktivna, pasivna..)

-Kako se pokreće upravni spor

-tko je tužena strana u up.sporu

-Pristojbe i tko ih je oslobođen

-glavne knjige

-pečat

SLUŽBENIČKI I LOKALNA:

-Načela

-nalozi

-Komisija za provedbu natječaja (tko je u njoj)

-premještaji

-Napredovanje i promicanje razlika

-lake povrede, tko o njima odlučuje, kazne

-Jedinica za služb. odnose

-Povelja

-općina,grad županija

-statut

upravna tijela

pročelnici, kako se biraju

-financiranje jedinica

-proračun, privremeno financiranje - raspuštanje predstav. tijela

 

TO JE TO. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Njemački ciljevi:: Smanjenje birokracije, stvaranje zajedničke energetskog tržišta, zaštita klime i obrazovanje.

 

Samo žalba je redovan pravni lijek ostalo su izvanredni pravni lijekovi. obnova postupka, mijenjanje i poništenje s obzirom na upravni postupak, zahtjev za zaštitu zakonitosti, poništenje i ukidanje s pravom nadzora; ukudanje imijenjanje uz suglasnost ili na zahtjev stranke; izvanredno ukudanje rješenja i zadnje saznajte iz skripte.

 

Kod ZUS-a redovan: zahtjev za zaštitu zakonitosti

izvanredan: obnova postupka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam skriptu ali odgovore na ta pitanja ne mogu naći.Sve što ste napisali o redovnim i izvanrednim lijekovima je OK, pa Vas molim da otkrijete i taj zadnji, taj će me sigurno izliječiti od epilepsije (na ispitu).

Hvala unaprije i pozdrav iz SLAVONIJE !

je napisao:

Ako možete ipak pomoći bio bih Vam zahvalan.

 

U skripti sm našao :

-Riješenje se u upravnom sporu donosi kad se tužba riješenjem odbacuje

-Presuda se donosi kada se tužba uvažava ili odbija.

 

Dali je to pravi odgovor, nisam siguran??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po ZUS-u

Sud će Rješenjem odbaciti tužbu ako utvrdi

- ako je tužba podnesena nepravovremeno ili prije vreemna

-da akt koji se tužbom osporava nije upravni akt

-da je očito da se upravnim aktom koji se tužbom osporava ne dira u pravo tužitelja ili njegov interes

-da se protiv upravnog akta mogla podnijeti žalba pa nije pravovreemeno podnesena

-da je riječ o stvari u kojoj je sudska zaštita osigurana izvan upravnog spora

- da već postoji pravomoćna odluka donesena u upravnom sporu

 

kada se može pobijati upravni akt?

-ako tijelo koje ga je donijelo nije primjeniko zakon - ikakav ili nokakav

-ako je upravni akt donešen od nenadležnog tijela ili neovlaštene osobe

-nepravilno utvrđeno činjeničmo stanje

- ako je pravilno utvrđeno činjenično stanje ali izveden pogrešan zaključak

 

PAZITE na ovo:

Upravni spor se ne može voditi protiv akta u stvarima , kojima je osigurana sudska zaštita izvan upravnog spora ili protiv neupravnog akta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila sam na ispitu i nisam prošla ZUP i ZUS, a budući sam pravnik po struci nije bilo pomaganja i tražio je konkretne odgovore (bio je neki stariji sijede kose, vrlo ozbiljan). Da vam nabrojim neka pitanja iz drugih predmeta:

EU: povijesni dio-Pariški i Rimski ugovori, nabroji najvažnije institucije EU i nešto o Europskom parlamentu, najvažniji pretpristupni fondovi i rečenicu dvije o njima (tu je tip bio jako popustljiv)

SLUŽBENIČKI I LOKALNA-definicija drž.službenika i namještenika, kako se biraju drž.služ.,teže povrede služb.dužnosti i kazne za njih(sve kazne je tražila da nabrojim i sve je trebalo precizno znati), tko rješava te povrede, nešto o Odboru za državnu službu(na koliko se bira i tko ga bira), nešto o predstavničkim tijelima lok.samoup.,njihove nadležnosti, porezi općina, tko kontrolira imovinu u općinama-poglavarstvo,nešto o izbornim tijelima

USTAV I DRŽ.UPRAVA-nabrojiti i nešto reći o osobnim i političkim pravima i slobodama, što su ministarstva i za koja područja se mogu osnovati,njihove ovlasti,drž.upravne organizacije i nabroji neke,kako se bira predsjednik i njegove ovlasti

ZUP I ZUS-definicija upravnog postupka,kad je konačno drugostupanjsko rješenje

UREDSKO POSLOVANJE-glavne knjige,razlika između pečata i žiga, kad nastaje pristojbena obveza i kolika je zastara kod neplaćanja pristojbe

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ću ti probati odgovoriti :

 

KONAČNOST RJEŠENJA :

-1st rjšenje postaje konačno danom dostave stranci ako se protiv tog rješenja ne može izjaviti žalba, ili

istekom roka za žalbu ako stranka žalbu nije izjavila

 

-2st rješenje postaje konačno danom dostave stranci jer se protiv njega po prirodi stvari ne može izjaviti žalba obzirom da se u upravnom postupku rješava u dva stupnja.

 

Ovo tvoje drugo pitanje o formalnoj i materijalnoj pravomoćnosti sam našla odgovor u Borkovićevoj knjizi upravno pravo ali ne u poglavlju u kojem se govori o upravnom postupku i sporu već u poglavnju o upravnom aktu pa mislim da je to malo kurvinjski ako je to netko pitao jerbo to ne spada u ispitnu literaturu.

Borković kaže :

Formalna pravomoćnost djeluje prema strankama na način da im onemogućava pobijanje upravnog akta koji je stekao pravomoćnost redovnim pravnim sredstivma.

Materijalna pravomoćnost djeluje prema donoiocu akta na način da mu onemogućava opozivanje odnosno mijenjanje ili stavljanje van snage upravnog akta.

Materijalna pravomoćnost dolazi nakon formalne.

 

Mislim mislim, ako će se ispitivati u takve detalje potupno je uzaludno učenje zupa i zusa kad te se pita neko takvo pitanje sa strane i da ti zbog toga padneš bio ti pravnik ili ne.

Po toj logici bi mogli učiti i povijesni razvoj uzpravnog postupka u RH od stoljeća sedmog što isto ima u Borkovićevoj knjizi, ali brate to je knjiga za ispit na četvrtoj godini prava a ne literatura za DSI.

 

Isto me tako zabezeknulo pitanje o tome kakve su boje papci koze u grbu.

Pobogu dragom, gdje je tu kraj? :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Bila sam na ispitu i nisam prošla ZUP i ZUS, a budući sam pravnik po struci nije bilo pomaganja i tražio je konkretne odgovore (bio je neki stariji sijede kose, vrlo ozbiljan). Da vam nabrojim neka pitanja iz drugih predmeta:

 

ZUP I ZUS-definicija upravnog postupka,kad je konačno drugostupanjsko rješenje

 

 

Samo to te pitao iz ZUP-a???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok ljudi! Idem na ispit 12. 04. i prešla sam u fazu ponavljanja. Moram reći da ponavljam po pitanjima koje su dobre duše stavile na Legalis. No, zar stvarno pitaju formalnu i materijalnu pravomoćnost? Pročitala sam nešto o tome, ali ne mogu reći da mi je baš jasno. Upravni pravnik sam po struci i radim na prvostupanjskim rješenjima, pa sam očekivala teža pitanja, ali ovo nisam.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija