Jump to content

Dijagnoza F60.3 emocionalno nestabilna ličnost


sparmajerica

Preporučene objave

Molim ako je netko upoznat sa ovom dijagnozom F60.3 , emocionalno nestabilna ličnost da mi pojasni ako je moguće, što bi ona značila u odnosu na dijagnozu F07.0 te da li se mijenja položaj osobe u određivanju inkluzivnog dodatka. Imam već utvrđen status osobe sa invaliditetom  80% - III stupanj funkcionalnih sposobnosti., radi se o više vrsta oštećenja. Zanima me da li dijagnoza koja je nastala nakon utvrđivanja postojećeg stanja odnosno dijagnoza F60.3 može promijeniti iznos eventualne visine inkluzivnog dodatka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sparmajerica je napisao:

Molim ako je netko upoznat sa ovom dijagnozom F60.3 , emocionalno nestabilna ličnost da mi pojasni ako je moguće, što bi ona značila u odnosu na dijagnozu F07.0 te da li se mijenja položaj osobe u određivanju inkluzivnog dodatka. Imam već utvrđen status osobe sa invaliditetom  80% - III stupanj funkcionalnih sposobnosti., radi se o više vrsta oštećenja. Zanima me da li dijagnoza koja je nastala nakon utvrđivanja postojećeg stanja odnosno dijagnoza F60.3 može promijeniti iznos eventualne visine inkluzivnog dodatka.

Sama dijagnoza  emocionalnog poremecaja licnosti moze znaciti nesto ukoliko vam dodatno pogorsava vec tesko fukcioniranje 3 stupnja koje vi imate.Vjestaci gledaju funkcinalnost unutar dijagnoze jer prema tome se vjestaci osoba I stupnjeva od 1-4.Kako vi imate stupanj 3,misljenja sam da biste mogli dobiti stupanj 3 inkluzivnog dodatka najmanje ,a ako po nalazima neurologa,psihijatra ili psihologa imate pogorsanje postojece situacije(nove nalaze),mozda I stupanj 4.Ali velim nalazi to trebaju I poduprijeti.

Dijagnoza f 07 je puno "jaca"u smsilu funkionalnog ostecenja jer ima organsku podlogu.

Poremecaj licnosti sam po sebi moze I nemora toliko narusavat fukcionalnost.

Isto tako visina inkluzivnog dodatka ovisi o tome imate li status osobe s invaliditetom,a to mozete provjeriti na e gradjani

A ako nemate e gradjani pozivom hrvatskom zavodu za javno zdravstvo pa neka vas spoje sa onima koji se bave potvrdama o invaliditetu.

Sretno

uređeno: od Lolypop2
Pogresno slovo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Lolypop2 je napisao:

Sama dijagnoza  emocionalnog poremecaja licnosti moze znaciti nesto ukoliko vam  znacajnije pogorsava vec tesko fukcioniranje 3 stupnja koje vi imate.Vjestaci gledaju funkcinalnost unutar dijagnoze jer prema tome se vjestaci osoba I stupnjeva od 1-4.Kako vi imate stupanj 3,misljenja sam da biste mogli dobiti stupanj 3 inkluzivnog dodatka najmanje ,a ako po nalazima neurologa,psihijatra ili psihologa imate pogorsanje postojece situacije(nove nalaze),mozda I stupanj 4.Ali velim nalazi to trebaju I poduprijeti.

Dijagnoza f 07 je puno "jaca"u smsilu funkionalnog odtecenja jer ima organsku podlogu.

Poremecaj licnosti sam po sebi moze I nemora toliko narusavat fukcionalnost.

Isto tako visina inkluzivnog dodatka ovisi o tome imate li status osobe s invaliditetom,a to mozete provjeriti na e gradjani

Zatražila sam i dobila potvrdu HZJZ u kojoj piše Osoba ima status osobe sa invaliditetom u skladu sa Zakonom o registru osoba s invaliditetom /NN63/22/ ima 80% oštećenja organizma i 3. stupanj funkcionalnog oštećenja. Mene zbunjuje gdje spadam u koju skupinu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, sparmajerica je napisao:

Zatražila sam i dobila potvrdu HZJZ u kojoj piše Osoba ima status osobe sa invaliditetom u skladu sa Zakonom o registru osoba s invaliditetom /NN63/22/ ima 80% oštećenja organizma i 3. stupanj funkcionalnog oštećenja. Mene zbunjuje gdje spadam u koju skupinu.

 

Po ovome spadate u skupinu 3  posto imate 3 stupanj psihickog ostecenja  I status osobe s invaliditetom.

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sam vidjela, no međutim kod mene nije isključivo psihički problem kako se navodi za 3. stupanj inkluzivnog dodatka, imam više vrsta invaliditeta, pa me zbog toga to zbunjuje. Također me zbunjuje gdje za 4 stupanj piše "bez obzira da li osoba ima invaliditet" - točno ta rečenica meni nije jasna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sparmajerica je napisao:

To sam vidjela, no međutim kod mene nije isključivo psihički problem kako se navodi za 3. stupanj inkluzivnog dodatka, imam više vrsta invaliditeta, pa me zbog toga to zbunjuje. Također me zbunjuje gdje za 4 stupanj piše "bez obzira da li osoba ima invaliditet" - točno ta rečenica meni nije jasna. 

Znaci gleda se najveci stupanj ,I da osoba ima 3 ili 4 stupanj bez ili sa komorbiliditetima (znaci dodatnim bolestima)...I plus ako ima status osobe s invaliditetom ima osiguranu 1,2 ili 3.razinu primanja ...dakle raspon izmedju 720 I 432 eura.

Bez obzira dal osoba ima invaliditet vjerojatno se zeli reci I osobe bez registra invaliditeta,na te osobe se misli.Dakle na one koje nemaju,samo je malo nejasno formulirano.Slazem se.

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sparmajerica je napisao:

Zapravo rečenica glasi bez obzira na status osobe s invaliditetom. Ma iskreno ja to ne shvaćam. Da li to znači da osoba koja ima status osobe s invaliditetom, ili osoba ne mora imati status osobe s invaliditetom?

Ovako tko je osoba sa invaliditetom,prvo to da definiramo.To je osoba koja ima dugotrajna ostecenja stecena po odredjenim propisima.To sto netko prima osobnu invalidninu npr ili njegu I pomoc od centra,prima je zbog trenutne situacije,zbog funkcionalnog defciita,a to stanje ne mora biti trajno.Te osobe koje nemaju trajno se cesto vjestace svakih godinu,dvije ponovno,tj.imaju kontrolna vjestacenja da bi zadrzala pravo.A osoba s invaliditetom stjece pravo na upis u registar po ostecenju,tj.bolesti koja je trajna ,dakle kronicna I neizljeciva.Primjer takve bolesti je down sindrom,autoimune bolesti(sistemski lupus,multipla skleroza,bolesti kostiju I vezivnih tkiva),gluho sljepe osobe ,osobe koje su preboljele nesto pa I'm je ostalo trajno ostecenje npr na mozgu.

A ovo sto ste pitali misli se I na osobe koje nemaju status invaliditeta.

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se na strpljenju da mi pojasnite ono što me je zanimalo. Da kod mene je trajno - više se ne moram vještačiti kao prije svake 3 godine. Osobito Vam zahvaljujem na pojašnjenje rečenice koja me je zbunjivala, nekako je bila dvosmislena. Svako dobro i sretna Vam Nova 2024. godina, kako Vama tako svima koji su u Vašem srcu, na ovom portalu i šire, svim ljudima diljem svijeta!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, sparmajerica je napisao:

Zahvaljujem se na strpljenju da mi pojasnite ono što me je zanimalo. Da kod mene je trajno - više se ne moram vještačiti kao prije svake 3 godine. Osobito Vam zahvaljujem na pojašnjenje rečenice koja me je zbunjivala, nekako je bila dvosmislena. Svako dobro i sretna Vam Nova 2024. godina, kako Vama tako svima koji su u Vašem srcu, na ovom portalu i šire, svim ljudima diljem svijeta!

Hvala vam na lijepim cestitkama.I vama I vasim voljenima I svim ljudima dobre volje sretna nova 2024,puno mira ljubavi I srece.Budite dobro!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Lolypop2 je napisao:

Postovana,imala bih jedno pitanje za vas.Nakon koliko puta vjestacenja su vam dali TRAJNO da se ne morate vjestaciti vise ...pretpostavljam da primate tudju njegu I pomoc...sukladno sa stupnjem 3 ostecenja.Pisete da ste prije vjestaceni svake 3 godine

Prvi put kada sam vještačena to je bilo prije nego se ustrojilo Jedinstveno tijelo vještačenja, pisalo je da sam sposobna za rad te da se moram vještačiti ponovno za tri godine. Nisam čekala te tri godine budući mi je nalaz koji sam dobila bio bezobrazno nerealan da ne kažem smiješan, pa sam se dogovorila sa svojom odabranom liječnicom da ću se vještačiti kada se ustroji Jedinstveno tijelo vještačenja kako bih "dokazala da nisam sposobna za rad budući nisam bila navršila 65 godina te sam se morala svaki mjesec prijavljivati za zavod za zapošljavanje" Moj cilj je bio samo dokazati da nisam sposobna za rad, ništa ja drugo nisam tražila. Kada sam vještačena pri Jedinstvenom tijelu vještačenja odmah sam dobila rješenje kojim je utvrđen invaliditet 80% te trajna i prijeka potrebe III stupnja tuđe pomoći i njege, te sam opet trebala ići na vještačenje za 3 godine. Ponovno nisam čekala te tri godine, nego sam temeljem nalaza zaključila da bih "postojala neka mogućnost da dobijem osobnu invalidninu koja je bila daleko veći iznos" Na tom vještačenju moj zahtjev za osobu invalidninu je odbijen, te potvrđen nalaz prijeke tuđe pomoći i njege u punom iznosu TRAJNO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , sparmajerica je napisao:

Prvi put kada sam vještačena to je bilo prije nego se ustrojilo Jedinstveno tijelo vještačenja, pisalo je da sam sposobna za rad te da se moram vještačiti ponovno za tri godine. Nisam čekala te tri godine budući mi je nalaz koji sam dobila bio bezobrazno nerealan da ne kažem smiješan, pa sam se dogovorila sa svojom odabranom liječnicom da ću se vještačiti kada se ustroji Jedinstveno tijelo vještačenja kako bih "dokazala da nisam sposobna za rad budući nisam bila navršila 65 godina te sam se morala svaki mjesec prijavljivati za zavod za zapošljavanje" Moj cilj je bio samo dokazati da nisam sposobna za rad, ništa ja drugo nisam tražila. Kada sam vještačena pri Jedinstvenom tijelu vještačenja odmah sam dobila rješenje kojim je utvrđen invaliditet 80% te trajna i prijeka potrebe III stupnja tuđe pomoći i njege, te sam opet trebala ići na vještačenje za 3 godine. Ponovno nisam čekala te tri godine, nego sam temeljem nalaza zaključila da bih "postojala neka mogućnost da dobijem osobnu invalidninu koja je bila daleko veći iznos" Na tom vještačenju moj zahtjev za osobu invalidninu je odbijen, te potvrđen nalaz prijeke tuđe pomoći i njege u punom iznosu TRAJNO.

Pitam samo da znam jer I meni su napisali da je promjena trajna,ali privremena potreba pa vjestacenje ponovno za godinu dana...papiri predani prije mjesec dana pa za mjesec ,dva cu znat dal ce bit trajno...valjda hoce od ovog puta ici trajno...jer imam I invalidsku mirovinu I status osobe sa invaliditetom.Hvala puno na opsirnom odgovoru.

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Put do ostvarenja prava biva naporan, ako je nešto trajno, ma ne vidim razlog da ne bude trajno. Uglavnom jako teško se dolazi do određenih prava. Malo se nama kao pacijentima kažu naša prava. Sada sam u neizvjesnosti gdje spadam po novom inkluzivnom iznosu, mada sam dobila ovdje dosta informacija. Iskreno nigdje u Zakonu koji je već na snazi ne nalazim baš gdje bi bila. Razlika je velika, ma ogromna između 3. i 4. razine. Ono što mogu uvijek odgovorim, ono što ne znam uvijek pitam, što više informacija to bolje. Svako dobro!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, pišem iz osobnog iskustva

Osobe s pravom na osobnu invalidninu se u pravilu ne zovu na kontrolna vještačenje (stupanj IV, svi imaju trajne promjene u zdravlju). Zovu se osobe koje imaju pravo na pomoć i tuđu njegu (stupanj III, jer postoji mogučnost pogoršanja odnosno poboljšanja zdravstvenog stanja). Registar osoba s invaliditetom je registar evidencije istih te služi za statističke podatke i eto konkretno za izvlačenje podataka, trenutno za prava na inkluzivni dodatak. CZSR će koristiti isključivo podatke iz registra, te je preporuka provjere stvarnog statusa (konkretno u mojem slučaju je bilo krivo, a isto su ispravili isti dan na moju intervenciju). Rješenja ćemo dobiti sukladno statusu iz registra. Ako netko smatra da mu se zdravstveno stanje pogoršalo morat će sam tražiti ponovno vještačenje, jer socijalni radnici rade isključivo po zadnjem nalazu i mišljenju vještaka, konkretno iz registra, njih ne zanimaju medicinski nalazi a niti smiju u to ulaziti

Status osobe s invaliditetom se stiće nalazom i mišljenjem vještaka koji ZOSI šalje u HZJZ, a isti vodi registar za osobe s invaliditetom.

U razgovoru s djelatnicom iz registra za osobe s invaliditetom sam saznao da se po novom u obzir uzima samo najveći stupanj invalidnosti, bez obzira na više vrsta oštećenja

Isto tako tako negdje sam pročitato da se za prvu razinu potpore očekuje oko 13000 tisuća osoba, za drugu 34000 i treću 10000.

Rzlike u razinama potpore su velike. Na ovaj način se vjerojatno želi razlučiti osobe koje sa 100% invaliditeta sjede u kafiću od osobe koja se nemože podići iz kreveta

No, mene zanima Behtelov index. Na pet vještačenja nit me je tko tražio, pa čak ni spominjao isti. Tko će to raditi i kako. 

Molio bi za mišljenje ako netko ima iskustva

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve navedeno već znam, koristit će onima koji ne znaju. Bit je utvrditi funkcionalnost osobe unutar invaliditeta. Behtelov index i mene zanima budući ni meni nigdje ne piše. Također me zanima gdje spadam tuđa pomoć i njega ima veća i manja. Ni to nije isto. niti se je spominjalo ništa po tom pitanju. U mojoj potvrdi piše da imam status osobe s invaliditetom 80% oštećenja organizma i 3. stupanj funkcionalnog oštećenja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po svemu sudeći 3 razina pod (o) pshihičke bolesti III stupnja, kao konkretno i ja razina 3 pod (p) kronične bolesti IV stupnja (kod mene bi vrlo važnu ulogu imao Behtel) jer imam i II stupanj pshičke bolesti

Nisam baš na čisto s psihičkim bolestima, jer je jedan saborski zastupnik (mislim da je psihijatar) govorio kako je psihička bolest poremećaj a mentalna i intelektualna bolest.

Isto tako u Uredbi o metodologiji vještačenja iz 2023 spominju sljedeća oštećenja: tjelesno, osjetilno , mentalno, intelektualno i autistično

Kod mene već 5 godina piše " postoji trajna promjena u zdravlju"

Hvala na razmjeni iskustva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Po svemu sudeći 3 razina pod (o) pshihičke bolesti III stupnja, kao konkretno i ja razina 3 pod (p) kronične bolesti IV stupnja (kod mene bi vrlo važnu ulogu imao Behtel) jer imam i II stupanj pshičke bolesti

Nisam baš na čisto s psihičkim bolestima, jer je jedan saborski zastupnik (mislim da je psihijatar) govorio kako je psihička bolest poremećaj a mentalna i intelektualna bolest.

Isto tako u Uredbi o metodologiji vještačenja iz 2023 spominju sljedeća oštećenja: tjelesno, osjetilno , mentalno, intelektualno i autistično

Kod mene već 5 godina piše " postoji trajna promjena u zdravlju"

Hvala na razmjeni iskustva

Psihicka bolest je mentalna bolest ...I unatoc dokazanim blagim intelektualnim ostecenjima koje imam godinama unatrag od psihologa(hiperaktivnost,problemi sa koncentracijom,imam I nalaz od edukacihskog rehabilitatora da imam teskoce u razunjevanju,imam I 2 nalaza neurologa I mmse test konigtivnih sposobnosti gdje kaze da imam gdje kaze konigtivne smetnje u domenama verbalne neposredne memorije,te paznje za pracenje  ...) uvijek imam SAMO MENTALNO OSTECENJE...pitam se kako dobit za blaze konigtivno kao sto I je?...jer su meni dali samo 30 posto ptsp a intelektulano odnosno knogtivno nitko ni nije pogledao,a lijecim se od 11-ete godine zivota

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Lolypop2 je napisao:

Psihicka bolest je mentalna bolest ...I unatoc dokazanim blagim intelektualnim ostecenjima koje imam godinama unatrag od psihologa(hiperaktivnost,problemi sa koncentracijom,imam I nalaz od edukacihskog rehabilitatora da imam teskoce u razunjevanju,imam I 2 nalaza neurologa I mmse test konigtivnih sposobnosti gdje kaze da imam gdje kaze konigtivne smetnje u domenama verbalne neposredne memorije,te paznje za pracenje  ... uvijek imam SAMO MENTALNO OSTECENJE...pitam se kako dobit za blaze konigtivno kao sto I je?...jer su meni dali samo 30 posto ptsp a intelektulano odnosno knogtivno nitko ni nije pogledao,a lijecim se od 11-ete godine zivota

Koniktivne smetnje se dokazuju što imam i ja te smetnje se dokazuju sa nalazom MSCT - To su psihorganske smetnje, kod mene je to dokazano nalazom te ima šifru F07, ako sami ne pitate uputnicu, na žalost nitko Vam to neće ni kazati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, sparmajerica je napisao:

Koniktivne smetnje se dokazuju što imam i ja te smetnje se dokazuju sa nalazom MSCT - To su psihorganske smetnje, kod mene je to dokazano nalazom te ima šifru F07, ako sami ne pitate uputnicu, na žalost nitko Vam to neće ni kazati.

Imam aneurizmu u glavi ,to je povecana krvna zila I nista vise.Dokazana na vise magnestkih rezonanci.Na mozgu nemam lezija,osim fenestracije podjele prednje krvne zile,niko ne zna  reci sta je to.Uglavnom taj nalaz ni ne gledaju.Znaci mora bitI neka veca organska podloga,sudeci po svemu.Mozda vi imate vece probleme.

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 01. 2024. u 14:19, sparmajerica je napisao:

Da nažalost utvrđena mi je i rijetka vaskularna bolest piše ovako

IMG_20240103_141420.jpg

Po svemu sudeci dobit cete onoliko koliko imate ostecenje fukcionalnosti.Ja imam 2 I 3; 2 tjelesno a 3 mentalno I donedavno mi je pisalo da sam osoba s invaliditetom sa vise stupnjeva ostecenja,2 I 3 a sada pise samo da imam stupanj 3...isla sam gledat na e gradjani.Po svemu sudeci kako mi  taj stupanj 3 pada pod mentalna ostecenja uzet ce se izracun iz trece katergorije inkluzivnog dodatka dobit cu  432 e za psihicke bolesti treceg stupnja.Imam I kronicne bolesti drugog stupnja a to je anksilozatni spondiloartritis.Ali dobiva se po najvecem stupnju.Vidim da su tako I korigirali na svojim stranicama hzzj sto izdaju potvrdu osoba s invaliditetom.

Inace I mene buni sto nigdje ne pise 3 stupanj psihickog ostecenja sa komorbiliditetom,a 4 stupanj  sa komorbiliditetom  ima I spada ,cini mi se,pod 1 kategoriju 720 e...ispada da je tanka linija izmedju 720 I 432 ...samo zato jer psihicke bolesti  treci stupanj sa komborbilitetom nema

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, cvrtila je napisao:

Tako je, osobno sam razgovarao s djelatnicom iz Registra za osobe s invaliditetom koja mi je rekla da se sada po novom uzima samo najveći stupanj funcionalne sposobnosti

Doktorica vjestak mi je rekla cak da nije ni bitna toliko dijagnoza koliko funkcioniranje unutar invalditeta.Npr.poremecaj prilagodbe zvuci blaze nego ptsp a osoba moze imat vece fukcionalne probleme (opisane I dokazane u misljenju psihologa I psihijatra).Dakle bitna.je funcionalnost unutar dijagnoze.Moja pokojna majka je imala doslovno par papira,ali tako tesku fukcionalnost da je odmah dobila stupanj 4 I trajno,al je nazalost to pravo koristila niti 6 mj jer je umrla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javljam se ponovno, danima razmišljam , vrtim, čitam, sudjelujem u razmjeni iskustava, no meni to sve se u glavi pobrkalo. Naime kod mene je po svemu do sada koliko vidim stoji kronične bolesti 3, te trajni poremećaj ličnosti poradi vaskularnih promjena mozga /atrofija/ 2. te se navodi više vrsta oštećenja i III stupanj funkcionalnih bolesti. Nakon toga sam dobila dijagnozu F60.3, granični poremećaj ličnosti - negdje sam pročitala da se uzima u obzir i slijedeće, dob osobe, visina primanja, da li osoba živi sama. Ušla sam u 8 desetljeće, živim sama i primam zajamčenu minimalnu naknadu. Primam trenutno tuđu pomoć i njegu 79.63 € isto sve već 6 godina što se tiče iznosa, pa u tih je 6 godina inflacija je to pojela baš do iznosa 162 € pa mi iz tih razloga baš nije neko povećanje. Isprika ako sam nešto pobrkala. Unaprijed hvala na svakom savijetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, sparmajerica je napisao:

Javljam se ponovno, danima razmišljam , vrtim, čitam, sudjelujem u razmjeni iskustava, no meni to sve se u glavi pobrkalo. Naime kod mene je po svemu do sada koliko vidim stoji kronične bolesti 3, te trajni poremećaj ličnosti poradi vaskularnih promjena mozga /atrofija/ 2. te se navodi više vrsta oštećenja i III stupanj funkcionalnih bolesti. Nakon toga sam dobila dijagnozu F60.3, granični poremećaj ličnosti - negdje sam pročitala da se uzima u obzir i slijedeće, dob osobe, visina primanja, da li osoba živi sama. Ušla sam u 8 desetljeće, živim sama i primam zajamčenu minimalnu naknadu. Primam trenutno tuđu pomoć i njegu 79.63 € isto sve već 6 godina što se tiče iznosa, pa u tih je 6 godina inflacija je to pojela baš do iznosa 162 € pa mi iz tih razloga baš nije neko povećanje. Isprika ako sam nešto pobrkala. Unaprijed hvala na svakom savijetu.

Ovako,ako imate kronicne bolesti 3 stupnja,a to je vas najveci stupanj iz te domene,kronicne bolesti spadaju u razinu 4.A za 4 I 5 razinu odnosno tocku ,koja je nekih 100 injak eura gleda se ovo,citiram:


 

(2) Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu iz članka 11. stavka 1. točaka 4. i 5. ovoga Zakona ne priznaje se osobi:

koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima
koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti

 

Sto ste tice nove dijagnoze ,poremecaj licnosti koju ste dobili ,mozete zatraziti sami novo vjestacenje,iako ste dobili da vam stupanj 3 .pripada trajno,ako smatrate da ce se psihicke bolesti razina 2 dici na razinu 3 radi pogorsanja postojeceg stanja,a I ostvarivanja povoljnijeg prava.

Psihicke bolesti 3 stupanj su razina 3 inkluzivnog dodatka,a kronicne bolestI  3 stupanj razina  4.

Da vas ne buni kronicna bolest je organska bolest koja je trajna,kao nor.izmjenjana stanja mozga zbog ostecenja,autoimune bolesti,leukemija,rak...I sl

Psihicka bolest je psihicka bolest.

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da postoji pet vrsta oštečenja: tjelesno, osjetilno, autizam, mentalno i intelektualno (psihičko). E, sad koju vstu oštećenje imaš u toj grupi oštečenja dobiješ stupanj invalidnost. (invaliditet je oštećenje u postocima a invalidnost je funkcioniranje osobe unutar tog invaliditeta). Osobe s psihičkim bolestima (mentalno i intelektualno) te autizam su očito osobe s težom  invalidnosti bez obzira što su na vještačenju svrstani u III stupanj (teži), dok su osobe s tjelesnim oštećenjem IV stupanj (teški) ovisni o Barthelovom indexu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila sam za potpunu inkontinenciju 3, psihičke bolesti 2 temeljem dijagnoze F07.0, u međuvremenu dobila sam dijagnozu F60.3, e sad da li ima smisla tražiti novo vještačenje ako bi dobila isto. Imam i dokazano slabiju pokretljivost lijevog skočnog zgloba koji me najviše muči, nekada ne mogu ni hodati, a ovako pod normalno isto imam velike probleme, napisali su mi deformirano stopalo slabija pokretljivost osobito dorzal, to mi nigdje nisu naveli. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, cvrtila je napisao:

Da postoji pet vrsta oštečenja: tjelesno, osjetilno, autizam, mentalno i intelektualno (psihičko). E, sad koju vstu oštećenje imaš u toj grupi oštečenja dobiješ stupanj invalidnost. (invaliditet je oštećenje u postocima a invalidnost je funkcioniranje osobe unutar tog invaliditeta). Osobe s psihičkim bolestima (mentalno i intelektualno) te autizam su očito osobe s težom  invalidnosti bez obzira što su na vještačenju svrstani u III stupanj (teži), dok su osobe s tjelesnim oštećenjem IV stupanj (teški) ovisni o Barthelovom indexu

Izvrsno objasnjeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, sparmajerica je napisao:

Dobila sam za potpunu inkontinenciju 3, psihičke bolesti 2 temeljem dijagnoze F07.0, u međuvremenu dobila sam dijagnozu F60.3, e sad da li ima smisla tražiti novo vještačenje ako bi dobila isto. Imam i dokazano slabiju pokretljivost lijevog skočnog zgloba koji me najviše muči, nekada ne mogu ni hodati, a ovako pod normalno isto imam velike probleme, napisali su mi deformirano stopalo slabija pokretljivost osobito dorzal, to mi nigdje nisu naveli. 

Sto se tice novog vjestacenja,sami morate odluciti,isplati li vam se ili ne.Sretno

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem no međutim dislocirana sam nije svakome jednostavno ići na vještačenje, radi se o tome da bih ako je naravno moguće mogla dobiti savjet da li bi time nešto postigla. Ukoliko ne bi ne vidim razlog da bilo što tražim ukoliko mi to ne pripada.

Skraćeno koji je stupanj dijagnoza F60.3 + F07.0 da li to netko zna? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 minuta, sparmajerica je napisao:

Razumijem no međutim dislocirana sam nije svakome jednostavno ići na vještačenje, radi se o tome da bih ako je naravno moguće mogla dobiti savjet da li bi time nešto postigla. Ukoliko ne bi ne vidim razlog da bilo što tražim ukoliko mi to ne pripada.

Ako ste vec predali papire za stopalo a nisu vam nigdje naveli,a situacija se ne pogorsava,vjerojatno ne bi priznali vise od 3.stupnja.Jer ste ipak nekako i mobilna.Moj svekar je 84 godine I paraplegicar,nepokretan,I ima uz to jos puno al jako puno bolesti I nisu mu priznali  nego razinu 3 ko I vama te nakon nekoliko vjestacenja razina mu je  uvijek 3.Za razinu 4 je rigorozan bartholijev index I opca nefukcionalnost(hranjenje na sondu,plus teze mentalno ostecenje I svasta nesto).

Sto ste tice psiholoske strane ni to ne ide preko noci.Koliko sam shvatila imate razinu 2,a za razinu 3 mora zaista biti otezana fukcionalnost.

Da vam navedem na svom primjeru.Ja imam psihicke bolesti od 11 te godine,ptsp,tesku depresiju kronicnu povratnu,poremecaj prilagodbe,poremecaj licnosti,dokazane nesanice polisomnografskim ispitivanjem na Rabu,nalaz edukacijskog rehabilitatora o socijalno-fukcionalnom ostecenju te nerazumjevanju socijalnih situacija,konigtivne blaze teskoce te teskoce sa pamcenjem...nalaze psihologa I 30 godina nalaza psihijatra.I tek sada su mi nakon 7 godina svake godine vjestacenja.dali razinu 3 .

 

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad sve što pročitam i sumiram zaključujem da realno tu ne mogu ništa, pa ni sa novom dijagnozom. Te visoke razine jesu opravdane i voljela bih da mene koliko god da je teško više ni ne vještače. Tih 162 € je više 100%, tako da je protekle godine pojela inflacija, blago rečeno bolje tako nego i dalje 80 €. U svakom slučaju pomaže onima najtežim bolesnicima i neka, njima treba puno više od onog što će dobiti. Sada mi je jasna i rečenica bez obzira na invaliditet koji je kod mene 80%, no ipak unatoč nekada nesnosnim bolovima hodam, kada lakše, nekad ajme. Daj Bože da tako ostane. Život ionako u ovim godinama jako brzo prolazi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, sparmajerica je napisao:

Kad sve što pročitam i sumiram zaključujem da realno tu ne mogu ništa, pa ni sa novom dijagnozom. Te visoke razine jesu opravdane i voljela bih da mene koliko god da je teško više ni ne vještače. Tih 162 € je više 100%, tako da je protekle godine pojela inflacija, blago rečeno bolje tako nego i dalje 80 €. U svakom slučaju pomaže onima najtežim bolesnicima i neka, njima treba puno više od onog što će dobiti. Sada mi je jasna i rečenica bez obzira na invaliditet koji je kod mene 80%, no ipak unatoč nekada nesnosnim bolovima hodam, kada lakše, nekad ajme. Daj Bože da tako ostane. Život ionako u ovim godinama jako brzo prolazi. 

Znaci fukcionalnost je bitna,da se ne ponavljam,isto tako bolove ne uzimaju za neka funckionalna ostecenja nego prirodnim procesom starenja,osim,ako nisu fukcionalnim rtg snimakma  dokazana ostecenja,prijeomi,srescenje kostiju,gubitak segmenta kosti I sl...

Inace,ukoliko se ikad odlucite na pokretanje novog vjestacenja,vi donosite kopije med.nalaza u centar za soc.rad I oni salju na vjestacenje,a vjestacenje se odvija bez vase prisutnosti,na temelju nalaza samo.Tako je po novom.

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada imam 72 godine, kada sam imala 30 pala sam sa velike visine i smrskala petnu kost, te nakon 3 operacije ostale su posljedice, koje su kako sam išla starija i oslanjala se više težinu na desnu stranu stradala kičma. Ne mogu stajati nego kratko, tako i hodati, ostala je i udubina i ukočen skočni zglob. No koliko razumijem to nije bitno, budući hodam, daj Bože da hodam dok živim, da mi ne bude još gore. Za iznos ne znam vidjeti ću još sa izabranom doktoricom, koja mi je kazala da su te dvije dijagnoze različitog karaktera. E sad koja je razlika nisam je baš razumjela. Ovaj drugi dio koji ste napisali jako je ohrabrujući u tom slučaju nalaze pošaljem poštom soc. radnici a ona proslijedi na vještačenje. Već sam mislim negdje napisala da se uzima u obzir dislociranost od grada, da li osoba živi sama, kolika su joj primanja bez obzira na određeni stupanj, nisam baš sigurna u to. Moj jedini je prihod ZMN-da, grad je 35 km dalje, živim sama, nemam nikakve imovine. Teško je to, da mi nije interneta davno bi prolupala totalno. Nemam mogućnosti izlaska, popričati, požaliti se, družiti. Ništa od navedenog, a kamoli da mi netko odreže nokte na nogama, sama to radim satima i u suzama. Iskreno i sada mi same teku niz lice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodo, lijepo je, možda i nekom krisno što razmjenjujemo iskutva. Iz ovog se vidi da osobe s invaliditemom ne skrvaju svoje bolesti i probleme. Tako i treba biti. No unatoć svemu donijet je novi Zakon kojem se moramo prilagoditi. Svi koji neće biti zadovoljni mogu se žaliti ili podnijeti novi zahtjev za vještačenje. Mukotrpan je to put do svojeg prava, možda je člankom 19 poboljšana brzina postupanja jer je postupak će biti žuran i potrebno ga je rješiti u roku od 15 odnosno 30 dana

pardon ne zadovoljni već nezadovoljni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, sparmajerica je napisao:

Sada imam 72 godine, kada sam imala 30 pala sam sa velike visine i smrskala petnu kost, te nakon 3 operacije ostale su posljedice, koje su kako sam išla starija i oslanjala se više težinu na desnu stranu stradala kičma. Ne mogu stajati nego kratko, tako i hodati, ostala je i udubina i ukočen skočni zglob. No koliko razumijem to nije bitno, budući hodam, daj Bože da hodam dok živim, da mi ne bude još gore. Za iznos ne znam vidjeti ću još sa izabranom doktoricom, koja mi je kazala da su te dvije dijagnoze različitog karaktera. E sad koja je razlika nisam je baš razumjela. Ovaj drugi dio koji ste napisali jako je ohrabrujući u tom slučaju nalaze pošaljem poštom soc. radnici a ona proslijedi na vještačenje. Već sam mislim negdje napisala da se uzima u obzir dislociranost od grada, da li osoba živi sama, kolika su joj primanja bez obzira na određeni stupanj, nisam baš sigurna u to. Moj jedini je prihod ZMN-da, grad je 35 km dalje, živim sama, nemam nikakve imovine. Teško je to, da mi nije interneta davno bi prolupala totalno. Nemam mogućnosti izlaska, popričati, požaliti se, družiti. Ništa od navedenog, a kamoli da mi netko odreže nokte na nogama, sama to radim satima i u suzama. Iskreno i sada mi same teku niz lice.

Ipak imate fukcionalne posljedice sa kicmom I kostima koje su okarakterizirane kao ostacenja 3 stupnja,sto opet zakon prevodi u kronicna ostecenja I bolesti..cini mi se...koliko god zvucalo  bezveze al teze je dobiti tjelesna  ostecenja ukoliko vam se stanje pogorsa,jer za razinu 4 tjelesnog ostecenja fukcionalnosti  stanje je skoro pa nespojivo sa zivotom.

Psihicka pogorsanja sa 2 na 3 mnogo su izglednija.Kazete da ste bila u bolnici.Dali vam je to prvi put ili?Jer gledaju I visekratne hospitalizacije...Sto pise uz novu dijagnozu f 60.3 kako vas vide...kakve poteskoce imate u odnosu na prije nekoliko godina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da u pravu ste izmjena iskustava pomaže na ovaj ili onaj način. To ću vidjeti što dalje, radi se o tome da trebam napraviti pregled psihijatra, pa vidjeti što dalje, u svakom slučaju kako je sada to jednostavnije da se ne ide na vještačenje da su dovoljni nalazi. Znači ono što je utvrđeno ne treba ponovno raditi nalaze kao prije, već predati samo najnovije ako sam dobro shvatila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, cvrtila je napisao:

Gospodo, lijepo je, možda i nekom krisno što razmjenjujemo iskutva. Iz ovog se vidi da osobe s invaliditemom ne skrvaju svoje bolesti i probleme. Tako i treba biti. No unatoć svemu donijet je novi Zakon kojem se moramo prilagoditi. Svi koji neće biti zadovoljni mogu se žaliti ili podnijeti novi zahtjev za vještačenje. Mukotrpan je to put do svojeg prava, možda je člankom 19 poboljšana brzina postupanja jer je postupak će biti žuran i potrebno ga je rješiti u roku od 15 odnosno 30 dana

pardon ne zadovoljni već nezadovoljni

Da slazem se I ja,lijepo je razmjeniti iskustva pa pomoci jedni drugima.

Ovo preinacenje prava iz osobnih invdinina/doplatak za pomoc I njegu u inkluzivni ce bog zna I trajat,starim korisnicima,ali ce stici zaostatci I razlika.

Ja sam nove nalaze morala predati krajem studenog jer sam imala odredjeno kontrolno vjestacenje.Sad me zanima kad zosi donese misljanje dal ce soc.radnica odmah preinaciti pravo ili cu morat cekat do kraja 2024,jer zahtjev je predan kao doplatak za pomoc I njegu.Zivo me zanima.

prije 4 minuta, sparmajerica je napisao:

Da u pravu ste izmjena iskustava pomaže na ovaj ili onaj način. To ću vidjeti što dalje, radi se o tome da trebam napraviti pregled psihijatra, pa vidjeti što dalje, u svakom slučaju kako je sada to jednostavnije da se ne ide na vještačenje da su dovoljni nalazi. Znači ono što je utvrđeno ne treba ponovno raditi nalaze kao prije, već predati samo najnovije ako sam dobro shvatila.

Da tako je samo nove nalaze 

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, Lolypop2 je napisao:

Ipak imate fukcionalne posljedice sa kicmom I kostima koje su okarakterizirane kao ostacenja 3 stupnja,sto opet zakon prevodi u kronicna ostecenja I bolesti..cini mi se...koliko god zvucalo  bezveze al teze je dobiti tjelesna  ostecenja ukoliko vam se stanje pogorsa,jer za razinu 4 tjelesnog ostecenja fukcionalnosti  stanje je skoro pa nespojivo sa zivotom.

Psihicka pogorsanja sa 2 na 3 mnogo su izglednija.Kazete da ste bila u bolnici.Dali vam je to prvi put ili?Jer gledaju I visekratne hospitalizacije...Sto pise uz novu dijagnozu f 60.3 kako vas vide...kakve poteskoce imate u odnosu na prije nekoliko godina?

Završila sam na hitno u bolnicu poradi upale žučnjaka, te sam stalno plakala i nisam mogla spavati na to je reagirala ravnateljica odjela i došle su dvije liječnice evo što piše, oni nalazi od prije neki nisu ni priznati sada ih ne mogu naći.

000000000000000.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, sparmajerica je napisao:

Završila sam na hitno u bolnicu poradi upale žučnjaka, te sam stalno plakala i nisam mogla spavati na to je reagirala ravnateljica odjela i došle su dvije liječnice evo što piše, oni nalazi od prije neki nisu ni priznati sada ih ne mogu naći.

000000000000000.jpg

Opisno su vas vrlo dobro odradili,moram priznati I opisno nalaz zvuci gore nego moj.Predajte za novo vjestacenje kada odete na jos par kontrola psihijatra.Zamolite  I dr.opce prakse za uputnicu psihologu ili psihijatra da vam je  napise.Kao bitan nalaz  uzimaju I nalaz  psiholoskog vjestacenja.I  onda sve to predajte ponovno.

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je bilo prije dvije godine, u početku je terapija djelovala dobro, no već dulje vremena budim se po noći i nikako ne mogu zaspati, te prisilne misli mi i dalje ne daju mira. Stalno se sa tim mislima mučim. Sve razumijem intelektualno, no međutim toliko sam psihički opsjednuta da mi je često u glavi kako osmisliti lak odlazak što znam da nije prihvatljivo, no tijek mojih misli i reakcije su i meni ne predvidive. Često "nekada puknem i zaista nemam kontrolu nad sobom" Ne mogu govoriti, gušim se u tjeskobi popraćenoj sa suzama. Često se satima molim, dobila sam i uputnice ali nisam išla zato što se bojim uči u autobus, prijevoz je jako teško naći, nemam dovoljno sredstava niti za goli život. Sve te poteškoće koje navodim prate ostali problemi. Kako starim sve mi se teže  sa svim tim nositi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sparmajerica je napisao:

To je bilo prije dvije godine, u početku je terapija djelovala dobro, no već dulje vremena budim se po noći i nikako ne mogu zaspati, te prisilne misli mi i dalje ne daju mira. Stalno se sa tim mislima mučim. Sve razumijem intelektualno, no međutim toliko sam psihički opsjednuta da mi je često u glavi kako osmisliti lak odlazak što znam da nije prihvatljivo, no tijek mojih misli i reakcije su i meni ne predvidive. Često "nekada puknem i zaista nemam kontrolu nad sobom" Ne mogu govoriti, gušim se u tjeskobi popraćenoj sa suzama. Često se satima molim, dobila sam i uputnice ali nisam išla zato što se bojim uči u autobus, prijevoz je jako teško naći, nemam dovoljno sredstava niti za goli život. Sve te poteškoće koje navodim prate ostali problemi. Kako starim sve mi se teže  sa svim tim nositi.

Zao mi je zbog vaseg stanja I kako se mucite.Zao mi je sto nemate mogucnosti ici na kontrole,jer to je bas ono sto oni traze,lijecenje u kontinuitetu kod psihickih oboljenja .A.znam da vam je sigurno sve izazovnije se nositi sa svim tim neadacama,al to je ono sto oni gledaju.

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javila sam se nekoliko puta u ambulantu u tom nekom stanju, neke su i upisane kod obiteljske liječnice. Strašno je, ali tako je zna moja doktorica, ostalo što ovdje ne želim pisati. Postoji punoooo gorih situacija, žao mi je svih. U suštini individualni problem kod svih je potpuno različit. Popila sam terapiju u 21;00 sat ustala sam se budući ne mogu zaspati, ne da mi psiha, bole me proširene vene za koje moram platiti lijek 30 € uz to što imam dopunsko osiguranje temeljem invaliditeta. Materijalna sredstva su početak i kraj svakog moga problema. Zahvaljujem se na razumijevanju i trudu da me razumijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija